Rok 2019 začal a ja vám všetkým chcem popriať, aby bol pre vás rokom úspešným a lepším ako bol ten predchádzajúci :-). Uplynulé voľné dni pomedzi všetky sviatky boli vhodnou príležitosťou utiahnuť sa do svojho tvorivého kráľovstva, “preliezť” zásoby, roztriediť a preriediť materiál na tvorenie. A hlavne, urobiť miesto na nový. Maťka nám predsa sľúbila, že sa v rubrike “Novinky” máme na čo tešiť. Ja som si jej slová vzala k srdcu a urobila miesto na nové, neodolateľné a okamžite potrebné vecičky :-). Popri tejto radostnej činnosti som narazila na vyrezávaciu šablónu, ktorú som neodložila na svoje miesto po dokončení projektu k poslednej minuloročnej challenge. Ako som mala pekne nakopené rôzne zvyšky pretriedených papierov, prišiel nápad a … Už som viac neupratovala, ale rezala, strihala, lepila, tvarovala a pod. Výsledkom boli pohľadnice, na ktorých hlavnú úlohu zohral kvietok, ktorý vznikol použitím tej istej vyrezávacej šablóny. Zakaždým som ho však urobila a dozdobila inak.
Pôvodcom všetkej mojej akvitity bola táto vyrezávacia šablóna – kvietok.
Prvú pohľadnicu som vyhotovila v rustikálnom štýle. Využila som zvyšok kraftového papiera, ktorý som embossovala z jednej strany nafarbenou embossovacou kapsou s motívom dreva. Na zafarbenie som použila hnedú atramentovú podušku Distress Oxide. Zafarbená časť embossovacej kapsy sa lisovaním v Big Shote otlačila na papier, čo opticky prispelo k vylepšeniu 3D efektu. Embossovaný papier som otupovala pomocou tupovača hnedým atramentom z podušky Distress Ink, podlepila kúskom kartóna a nalepila na kraftový základ pohľadnice. Ďalšími prvkami výzdoby je jutová stuha, sisal a samozrejme kvietky vyrezané z kraftvého papiera na Big Shote pomocou vyrezávacej šablóny. Kvietky sú v najjednoduchšej podobe, jednovrstvové. Bielou akrylovou fixkou som na nich vyfarbila ryhovanie a bielou enamelkou naniesla stredy kvietkov. Nechýba ani pečiatka so slovenským nápisom napečiatkovaná atramentom z podušky na embossing, ktorý som presypala bielym embossovacím práškom a zatavila teplovzdušnou pištoľou.
Na druhú pohľadnicu som tou istou šablónou vyrezala kvietok z červeného papiera. Použila som tri výrezy, ktoré som preložila na polovicu a vytvorila kvietok podobný divému vlčiemu maku. Na stonky kvietkov som použila drôtiky, ktoré mi ostali z hotových kvietkov. Drôtiky som dávnejšie odstrihla, odložila si ich a teraz sa mi celkom hodili. Aby som dosiahla 3D efekt, do vnútra kvietkov som nalepila malú lepiacu gelovú bodku Glue drops a prstani jemne vytvarovala okvetné lístky. Okrem priestorového efektu, gelová bodka poslúžila aj na zafixovanie zeleného drôtika. Odspodu som na kvietky nalepila výrezy piestikov zo zeleného Canson papiera. Stonky, teda drôtiky, som zviazala červenou šnúrkou. Základ pohľadnice je z čierneho Canson Papiera vyššej gramáže, na ktorý som nalepila dizajnový papier z niektorej zo sady 6×6 Paper Pad od StudioLight. Nápis som napečiatkovala atramentom z podušky na embossing, presypala som ho červeným embossovacím práškom a zatavila teplovzdušnou pištoľou.
Pri ďalších pohľadniciach som si na pomoc vzala ešte jednu vyrezávaciu šablónu – lístočky.
Na tretiu pohľadnicu som tou istou vyrezávacou šablónou vyrezala kvietky, tentoraz z ružového papiera. Opäť som výrezy preložila na polovicu, vlepila gélovú lepiacu bodku, vytvarovala prstami. Tu som však okvetné lístky otočila do kvietkov opačne. Okraje kvietkov som otupovala fialovým atramentom Distress Ink. Keďže som nemala nič vhodné, čo by mohlo tvoriť stred kvietkov, nakreslila som si ich na kúsok oranžového dizajnového papiera a nožnicami vystrihla. Kvietky som umiestnila do zaváracej fľaše, ktorú som si pripravila z acetátovej fólie už dávnejšie na iný projekt a vtedy ju nepoužila. Teraz sa mi náramne hodila. Stonky kvietkov sú zo stočených zelených drôtikov a sú zafixované do lepiacej gelovej bodky, ktorá je v strede kvietku. Doplnila som ich výrezni zelených lístočkov. Na biely základ pohľadnice som nalepila zvyšok dizajnového papiera zo sady Wabi Sabi. Naň som náhodne napečiatkovala rôzne motívy a okraje otupovala zeleným atramentom Distress Ink. Opäť nechýba napečiatkovaný nápis.
Na ďalších pohľadniciach som výrezy kvietkov začala vrstviť.
Štvrtá pohľadnica a opäť tá istá vyrezávacia šablóna kvietka. Tu som vyrezávala hliníkovú samolepiacu pásku nalepenú na akvarelovom papieri. Pásku som nalepila na dostatočne veľký kúsok papiera tak, aby som ho ňou celý pokryla. Z takto olepeného papiera som vyrezala hliníkové kvietky. Nafarbila som ich červeným, hnedým a čiernym alkoholovým atramentom. Čiernou rýchloschnúcou pečiatkovou poduškou som otupovala okraje výrezov. Pomocou knihárskej kosti som okvetné lístky jemne vytvarovala. Na iný kúsok papiera som po okrajoch tiež nalepila hliníkovú pásku a nafarbila alkoholovými atramentami rovnako ako kvietky. Pripravila som si ešte jeden čierny papier, ktorý som najprv pretrela antistickým vankúšikom na embossovanie. Potom som naň atramentom z podušky na embossing napečiatkovala veľkou silikónovou pečiatkou motív popraskaného pozadia. Otlačok pečiatky som presypala strieborným embossovacím práškom a zatavila ho teplovzdušnou pištoľou. Základ pohľadnice je z čierneho Canson papiera vyššej gramáže. Na základ som navrstvila pripravené papiere (s nafarbeným hliníkovým okrajom a popraskaným pozadím). Vrstvila som iba jeden kvietok, ostatné dva sú jednovrstvové. Kvietky som si poskladala do formácie a doplnila čiernymi výrezmi lístočkov. Do stredu kvietkov som nalepila čiernu samolepiacu polperličku. Výzdobu doplnil napečiatkovaný slovenský text.
Piata pohľadnica je tak trochu v štýle glamour. Rovnaká vyrezávacia šablóna, tri výrezy kvietkov, tu zo zlatého papiera. Kvietky som vytvarovala knihárskou kosťou, navrstvila, zlepila PVA lepidlom a do stredu umiestnila samolepiacu čiernu polperličku. Základ pohľadnice je z perleťového vizitkového papiera vyššej gramáže. Predná časť pohľadnice je upravená, resp. orezaná, pomocou vyrezávacích šablón “so šitím”. Najpv, som na prednú časť základu pohľadnice pomocou obojstrannej trhacej lepiacej pásky nalepila dizajnový papier. Potom som ju (prednú stranu pohľadnice s nalepeným dizajnovým papierom) orezala vodorovne. Nakoniec som kruhovou vyrezávacou šablónou vyrezala polkruh, ktorého veľkosť som zvolila podľa veľkosti kvietka. Takto upravený základ a aj jednotlivé vrstvy zlatého kvietka som jemne otupovala čiernym atramentom Distress Ink. Ďalšou výzdobou sú zlaté a strieborné flitre nalepené PVA lepidlom, a čiernym rýchloschnúcim atramentom napečiatkovaný slovenský nápis.
Keďže modrotlač sa opäť u nás vracia do módy, šiestu pohľadnicu som vyrobila v tomto štýle. Na tejto minimalistickej pohľadnici je opäť vrstvený kvietok. Tu som ho vyrezala zo zvyškov bieleho, ručne robeného papiera. Okraje jednotlivých kvietkov som jemne otupovala modrým atramentom Distress Ink, navrstvila ich, zlepila a doplnila výrezmi lístočkov z jednofarebného modrého papiera. Do stredu kvietku som PVA lepidlom prilepila modrú drevenú korálku. “Modrotlačové” papiere sú zo sady dizajnových papierov Capsule Parisienne Blue, základ pohľadnice z akvarelového papiera vyššej gramáže. Výzdobu dopĺňa biela čipka a napečiatkovaný slovenský nápis.
Centrálnou výzdobou siedmej pohľadnice je žltý kvietok. Je vyrezaný rovnakou vyrezávacou šablónou ako predchádzajúce kvietky. Použila som ručne robený papier, ktorý som nafarbila žltým atramentom Distress Ink. Na kvietok som použila šesť výrezov kvietkov, z ktorých posledný som vyfarbila zeleným atramentom. Výrezy kvietkov som vytvarovala pomocou guličkových stylusov na mäkkej podložke. Ku kvietku som vyrezala aj zopár lístkov zo zeleného Canson papiera a oranžového dizajnového papiera. Zvyšky dizajnových papierov z rôznych sád 6×6 Paper Pad som zostrihla a nalepila za smotanovo biely základ pohľadnice. Výzdobu dopĺňa napečiatkovaný nápis pečiatkou so slovenským textom.
Ružový kvietok na ôsmej pohľadnici, vyrezaný rovnakou vyrezávacou šablónou ako všetky predchádzajúce, som opäť vyfarbila atramentami Distress Ink. Jednotlivé vrstvy som na mäkkej podložke pomocou guličkových stylusov vytvarovala a zlepila do tvaru ružičky. Podložila som ju sisalom, mašľou uviazanou z bielej šnúrky a výrezmi zelených lístočkov. Základ je z bieleho papiera vyššej gramáže, na ktorý som nalepila zvyšok strakatého, matne vínovočerveného dizajnového papiera. Ešte predtým, ako som ho nalepila, som naň cez šablónu pomocou špachtle naniesla bielu štruktúrovaciu pastu. Okraje dizajnového papiera som otupovala hnedým atramentom. Na slovenský nápis som použila techniku horúceho embossingu.
Kvietok na poslednej – deviatej pohľadnici vyzerá, na prvý pohľad, úplne inak ako predchádzajúce. Ide však o tú istú vyrezávaciu šablónu a teda o ten istý kvietok. Rozdiel medzi týmto kvietkom a predchádzajúcimi je iba v tom, že som pomocou rozprašovača jemne osprejovala vodou každý jeden výrez kvietka, ktorý som predtým otupovala hnedým atramentom Distress Ink. Potom som každý jeden, ešte vlhký, okvetný lístok na výreze v prstoch opatrne, ale zato poriadne pokrčila (treba pracovať pozorne, vlhký papier sa rád trhá) a nechala ich všetky vyschnúť. Po uschnutí som jednotlivé vrstvy kvietkov zlepila PVA lepidlom a dozdobila stred hnedou drevenou korálkou. Základ je z broskyňového Canson papiera vyššej gramáže. Naň som naskladala ústrižky z dizajnových papierov zo sady Terra Incognita a rôzne výrezy, ktoré mi ostali z rôznych papierových stavebníc. Hnedým rýchloschnúcim atramentom som napečiatkovala slovenský nápis na akvarelový papier, ktorý som podlepila hnedým dizajnovým papierom z rovnakej sady ako ostatné ústrižky na pohľadnici.
Ako vidíte, jednou vyrezávacou šablónou nemusíte zakaždým robiť jeden a ten istý kvietok. Ak sa s výrezmi pohráte, dokážete vykúzliť veľa variantov kvietkov.
Ak som vás inšpirovala, želám vám príjemné tvorivé chvíle.
„Klobúk dolu“ – viac slov netreba.
Padla mi sánka dokonalé