Po pokojnom, a tak trochu aj “lenivom”, období sviatkov sme vhupli do nového roka. Ten sme s manželom a priateľmi začali – síce krátkym, zato však aktívnym pobytom v horách. Prvý raz v živote som absolvovala túry v mačkách, rozumej mačky-stúpacie železá, a žasla nad týmto úžasným vynálezom (na konci príspevku nájdete z tejto udalosti aj zopár fotografií). Môj dnešný príspevok však nebude o turistike a mačkách :-). Pozrieme sa na to, čím som sa posledné dva týždne zaoberala. Ukážem vám, ako sa inak a v rôznych obmenách, dá využiť a vyzdobiť klasická A-čková pohľadnica štvorcového základu.
Na všetky pohľadnice som použila rovnaký základ, ktorý po zložení má rozmer 13,5cm x 13,5cm. Takýto základ na pohľadnice je u Maťky k dispozícii ako polotovar, dokonca aj s obálkou :-).
Prednú časť základu som prehla na polovicu.
Z druhého základu na pohľadnice som odrezala pásik. Šírka pásika môže byť rôzna, od 3 cm do 4,5 cm, záleží od pocitu a potreby, resp. aký sa kde hodí. S pásikom som urobila to isté čo so základom pohľadnice, teda jednu jeho časť prehla na polovicu.
Takto pripravené základy s pásikom som použila na nasledovných troch pohľadniciach.
Upozornenie : Pásik je potrebné otočiť , potom vyzdobiť a nalepiť tak, ako to je na fotografiách nižšie.
Prvá pohľadnica je pre 13-ročnú slečnu.
Na ozdobenie tejto pohľadnice som siahla po sade papierov First Edition WANDERLUST 12×12. Do vnútornej časti pohľadnice som PVA lepidlom nalepila dva druhy papiera, a na pásik iný papier z tej istej sady. Z motýlikového papiera som vystrihla zopár motýlikov, presnejšie 17 ks (6 ks po dva z jedného druhu a 5 ks sólo) a po okrajoch som ich tupovacou hubkou jemne otupovala čiernym Distress atramentom. Zo zvyšku béžového papiera som pomocou vyrezávacej šablóny na Big Shote vyrezala papierovú stužku a do nej otlačila čiernym rýchloschnúcim atramentom pečiatku s nápisom Gratulujeme. Ani na šiesty raz sa mi to, ako na potvoru, nepodarilo urobiť rovno. A to som vyskúšala aj opačne – teda opečiatkovať a potom vyrezať. Tak som to vzdala. Vidíte ten “najrovnejší “ výsledok :-). Šesť motýlikov som umiestnila na cca 1cm široké prúžky z pevnej priehľadnej acetátovej fólie. Na priehľadný prúžok som ich lepila obojstranne (preto som ich potrebovala 12 ks). Ostatných 5 ks som telíčkom nalepila priamo na dizajnový papier. Po prilepení som opatrne zodvihla krídelká a tým vytvorila priestorový efekt. Na pásik zo základu som obojstrannou lepiacou páskou najprv nalepila prúžky fólie s motýlikmi. Samozrejme, pred konečným nalepením priehľadných prúžkov s motýlikmi som si vyskúšala, ako ich rozmiestnenie bude vyzerať pri zloženej a aj rozloženej pohľadnici. Až potom som ich prilepila definitívne, z niektorých prúžkov fólie ešte odstrihla pretŕčajúcu časť. A nakoniec nalepila prúžok ružového dizajnového papiera. Tým bol pásik hotový. Ešte raz, aj dvakrát, som ho poprehýbala pomocou knihárskej kosti a nalepila do hornej časti pohľadnice. Na zadnú stranu pohľadnice ešte pribudol prúžok ružového dizajnového papiera, na ktorý som nalepila malinkú obáločku (na kartu s predplatným). Obálku som zostrojila pomocou ryhovacej podložky na obálky. A aby sa neotvárala, ako poistka poslúžil motýlik, ktorého som napečiatkovala na zvyšok ružového papiera a vystrihla ho.
Druhá pohľadnica je pre včelára.
Použila som rovnaký základ a trocha užší pásik. Tu je však pásik umiestnený v dolnej časti pohľadnice. Pri výzdobe som opäť siahla po papieroch zo sady First Edition WONDERLUST. Včielky som vystrihla z dizajnového papiera. Úľ a fľaše s medom sú digitálne upravené obrázky, ktoré som vytlačila na farebnej tlačiarni a vystrihla. Kytičku byliniek som vyrezala pomocou vyrezávacích šablón a zviazala bielym špagátom. Na rovnaký papier ako je základ pohľadnice som napečiatkovala čiernym atramentom nápis Krásne narodeniny a nožnicami ho vystrihla. Vo vnútornej časti pohľadnice je aj priestor na napísanie osobného vinšu.
Tretia pohľadnica je pre 8-ročného chlapčeka.
Opäť rovnaký základ a pásik, ktorý je umiestený v spodnej časti pohľadnice. Na jej zdobenie som použila rôzne zvyšky papierov. Dizajnový papier s modrými prúžkami som nalepila do vnútra pohľadnice. Zo zeleného Canson papiera som vyrezávacou šablónou na Big Shote vyrezala trávičku. Zo zvyšku ružového dizajnového papiera som pomocou raznice vyrazila zopár kvietkov. Pomôckou na tvarovanie kvietkov som okvetné lístočky jemne poohýbala a tak vytvorila 3D efekt. Z čierneho Canson papiera som vyrezala prúžok, o niečo užší no rovnako dlhý ako prúžok zo základu pohľadnice. Ten poslúžil ako cesta pre autíčko, ktorého okná sú podlepené acetátovou fóliou. Aké by to už bolo autíčko , keby nemalo okná :-)! Pruhy na ceste som nakreslila (mojim večne štrajkujúcim) bielym gelovým perom. Obláčiky sú vyrezané pomocou vyrezávacej šablóny, a na pohľadnici som ich podlepila samolepiacimi 3D penovými štvorčekmi. Kvietočky som dozdobila žltými samolepiacimi kamienkami. A samozrejme nechýba napečiatkovaný a vystrihnutý nápis Krásne narodeniny.
Pri ďalších pohľadniciach som pásik nahradila panelom s rozmermi 10cm x 10cm.
Prvá pohľadnica z tejto sady je pánska pohľadnica pre cyklistu, ktorý rád fotografuje.
Na výzdobu som opäť použila dva papiere zo sady First Edition WONDERLUST, ktoré som nalepila do vnútornej časti karty. Panel 10cm x 10 cm je z čierneho papiera. Panel, totiž, nemusí byť nevyhnutne z toho istého papiera ako je základ pohľadnice. Na ďalšiu výzdobu som použila papierový výrez bicykla, fotografického filmu (v dnešnej digitálnej ére, to je už história alebo naň fotografujú iba niektorí umelci), ktorý je zo sady vyrezávacej šablóny a pečiatok (fotoaparát, nápisy a hviezdičiek). Použila som aj pečiatku s nápisom Všetko naj. Na presné napečiatkovanie fotoaparátu, nápisov a hviezdičky som využila na to určenú špeciálnu podložku. V ľavom hornom rohu prednej strany pohľadnice sú tri farebné kruhy, ktoré som vystrihla zo zvyškov papiera. Predstavujú ohňostroj :-)!. Výzdobu som ešte doplnila dvomi výrezmi šípov, ktorú som vyrezala pomocou vyrezávacích šablón. Vo vnútri karty je aj priestor pre krátky osobný vinš.
Posledné dve pohľadnice s panelom sú ladené v mojom najoblúbenejšom vintage štýle.
Na výzdobu tejto pohľadnice som opäť použila papier zo sady First Edition WONDERLUST (neuveriteľná sada papierov – použiteľná na pohľadnicu pre dámu, pána, včelára, dievča a dala by sa použiť aj pre chlapca, starú mamu, starého otca a to pri rôznych príležitostiach :-)! ).
Predný panel je z toho istého papiera ako základ pohľadnice a naň som nalepila zvyšok vhodne ladiaceho dizajnového papiera. Samotná výzdoba panela je jednoduchá. Použila som výrez z lepenky, na ktorom som mašľu embosovala medeným embosovacím práškom. Tú istú techniku, a aj prášok, som použila pri pečiatke s nápisom Srdečné gratulácie. Ďalšou ozdobou sú papierové kvietky a sisalové vlákno. Na rovnako veľkom (ako predný panel), jemne béžovom papieri je priestor na napísanie osobného vinšu. Tento papier som nalepila tak, aby ho pri zatvorenej pohľadnici prekrýval predný panel.
Posledná pohľadnica má ten istý základ s panelom ako predchádzajúca. Ibaže je otočená. Ako, to ukazuje druhá fotografia nižšie.
A toto je už samotná pohľadnica.
Základ pohľadnice je z kraftového papiera, na ktorý som do vnútornej časti nalepila dizajnový papier zo sady A5 Nostalgic Picture. Panel 10cm x 10cm je z vlnitej lepenky, ktorý som podlepila rovnako veľkým kraftovým papierom, z akého je základ pohľadnice. Panel som po okrajoch otupovala hnedým Distress atramentom a vyzdobila kúskom jutoviny, papierovými kvietkami, lístočkami vyrezanými pomocou vyrezávacej šablóny, béžovou bavlnenou čipkou, mašľami z konopného špagátu. Výzdobu som lepila tavnou lepiacou pištoľou. Nechýba ani napečiatkovaný nápis Srdečné gratulácie a papier na napísanie osobného vinšu, identické ako na predchádzajúcej pohľadnici. Aby takáto pohľadnica spoľahlivo stála, bolo potrebné urobiť úchytku na zachytenie predného panelu. Z kraftového papiera som vyrezávacou šablónou vyrezala dva rôzne veľké kruhy. Do pohľadnice som vyrazila dierku, rovnako aj do menšieho krúžku. Cez dierky som prevliekla ozdobnú svorku. Roztiahnuté ramená svorky na zadnej strane pohľadnice som zamaskovala prilepením druhého (väčšieho) kruhového výrezu. Založením predného panela pod krúžok so svorkou je spoľahlivou metódou ako ostane pohľadnica pekne vzpriamene stáť :-).
Keďže základ tohto druhu pohľadníc pripomína písmeno Z, zodpovedá tomu aj jej názov – “Z fold card” alebo “Double Z fold card”. Tá moja posledná (otočená) s panelom je “Upright Z fold card”. Uvádzam to preto v angličtine, lebo slovenský názov by bol jemne kostrbatý, resp. takúto pohľadnicu by sme nazývali skôr opisom: “Do Z skladaná pohľadnica”, či “Dvojitá, do Z skladaná pohľadnica”. A tá posledná by bola “Vzpriamená, do Z skladaná pohľadnica”. Každopádne, pohľadnica s panelom (aj jedna a aj druhá) je výhodná pre začiatočníkov. Stačí si vybrať pekné dizajnové papiere (tých je neúrekom, jeden krajší ako druhý :-)) a dozdobiť panel 10cm x 10 cm je jednoduchšie, ako celú plochu klasickej štvorcovej pohľadnice.
A ešte jedna aktuálna novinka u mňa v dielničke. Konečne som vyriešila uloženie rôznych zvyškov papierov. Doposiaľ som to hádzala iba do jednej veľkej kartónovej krabice. Často som v nej nenašla to, čo som potrebovala, aj keď som vedela, že určite tam ten ústrižok niekde mám. Nakúpila som si teda obaly, vysypala ústrižky z krabice na veľkú kopu a zahrala sa na Popolušku. Jej obsah prešiel poriadnou “previerkou”, niečo som definitívne zlikvidovala a zvyšok je pekne roztriedený podľa základných farieb – takto:
A na záver, ak som vás ešte veľmi neunavila, pripájam zopár fotiek z mojich prvých pokusov turistiky v mačkách :-). Každý deň sme absolvovali túry a počas nich sme zažili, čo sa počasia týka, všetko – sneh, ľad, vodu, hmlu, vietor, snehovú metelicu. Slnko sa vytrvalo schovávalo v oblakoch počas celého pobytu. Miestami sme sa škriabali na poriadne kopce a z nich, samozrejme, bolo potrebné aj nejakým spôsobom zliezť. Keď je však na skalách alebo pod vrstvou nového snehu ľad, mačky sú nevyhnutnosť.
Tak, a to je na dnes naozaj všetko :-).
Želám príjemné tvorivé chvíle