Aj keď je do adventu ďaleko a za dverami ešte iba dušičky, v týchto dňoch je moja pozornosť nasmerovaná na vianočné sviatky. A tak v mojej tvorivej dielni vznikajú prvé tohtoročné “handmade” vianočné pozdravy, dekorácie a samozrejme aj adventné kalendáre. Jeden z nich už mám hotový a nazvala som ho diamantíkový, pretože krabičky majú tvar pripomínajúci diamant. Áno, áno. Dávnejšie, zhruba na Valentína, sme vyrábali diamantovú darčekovú krabičku. Diamantíková je síce tvarom podobná, no predsa len iná. Diamantová je podstatne väčšia, diamantíková je malá a má iný typ zatvárania. Odlišný je aj spôsob jej výroby. Adventný kalendár pozostáva z 24 takýchto krabičiek a vyrobila som ho pre desaťročného synovca. Výrobu diamantíkovej krabičky som spracovala do fotopostupu.
Pripravila som si materiál a pomôcky a ideme na to :-)!
1. Na výrobu adventného kalendára som použila vianočnú sadu dizajnových papierov Sizzix – MERRY & BRIGHT a biely vizitkový papier. Pracovala som predovšetkým s ryhovacou a rezacou podložkou, na ktorej som papiere orezala a naryhovala línie pre zalomenie. Na jednu krabičku som potrebovala dizajnový papier rozmerov 8 1/4inch x 3 1/4inch.
2. Všetko som vymeriavala v tzv. imperiálnych mierach, teda palcoch (inch), pretože aj keď si papier na podložke vymeriam a orežem v centimetroch, urobiť línie pre zalomenie v centimentroch je miestami problematické. Ryhy sú v nej jednoducho vyhĺbené tak, že sedia iba pre imperiálne miery. Po orezaní dizajnového papiera do príslušného rozmeru som ho otočila nahor stranou, ktorá bude vo vnútri krabičky a naryhovala líniu pre zalomenie z jednej strany v rozmere 3/4inch. Otočila som papier v smere hodinových ručičiek o 180 st. a z druhej strany papiera naryhovala líniu pre zalomenie v rozmere 1 3/8inch (ryhovala som po dĺžke papiera – viď foto).
3. Dizajnový papier som opäť otočila v smere hodinových ručičiek, tentoraz iba o 90 st. a na jeho dlhej strane som naň naniesla ryhy pre zalomenie v rozmeroch: 1inch / 3inch / 5inch / 7inch.
Upozornenie: Ryhy sú krátke, vedú iba po prvú vodorovnú ryhu pre zalomenie (viď foto).
4. Ďalej som na dizajnovom papieri (v nezmenenej polohe) ceruzkou urobila značky v rozmeroch: 2inch / 4inch / 6inch / 8inch.
5. Tak, a teraz zohrala hlavnú úlohu ďalšia skvelá scrapbooková pomôcka – podložka na výrobu taštičiek. Pomocou nej som orezala časť dizajnového papiera, ktorý bude neskôr dnom krabičky. Aby som papier ozerala správne, na to mi poslúžili ceruzkou urobené značky, ktoré som urobila v kroku 4. Teraz som orezávala papier v širšom pruhu nad vodorovnou líniou zalomenia (viď foto).
6. Orezávať som začala hneď na okraji papiera a pokračovala ďalej, podľa ceruzkou naznačených značiek. Tie museli lícovať so žltou čiarou na podložke. Takto som orezala papier od začiatku až na jeho druhý koniec.
7. Dokopy som orezala papier pomocou tejto skvelej pomôcky 5 krát. Vyrezané „laloky“ poskladaním a zlepením neskôr vytvoria dno krabičky. Použitie podložky na výrobu taštičiek v krokoch 5 – 7 nie je nevyhnutné, papier sa dá do takejto podoby obstrihať aj nožnicami, no nebude to také elegantné :-).
8. Po orezaní všetkých „lalokov“ v predchádzajúcom kroku mi na jeho konci ostal malý zvyšok, ktorý som nožnicami šikmo zostrihla.
9. Vygumovala som všetky značky, ktoré som si predtým urobila ceruzkou.
10. Pomocou guličkového stylusu (pomôcka na tvarovanie papiera, kvietkov) som na dizajnový papier naznačila šikmé línie pre zalomenie. Pomohla som si oceľovým pravítkom a obyčajnou starou podložkou pod počítačovú myš, ktorú som podložila pod dizajnový papier :-). Výsledkom je dizajnový papier pripravený na zalomenie a poskladanie do krabičky. Poznámka: V tomto kroku je použitie ryhovacej podložky problematické, kedže línia pre zalomenie nezačína z jednej strany papiera hneď pri okraji a tak si neviem na podložke papier správne a spoľahlivo nastaviť.
Aby bolo jasné ako som ryhovala v šikmých líniach, pripravila som schému. Keďže ryhovacie podložky majú dvojako orientovanú stupnicu, vyhotovila som schému pre oba typy. Ryhovať je vhodné na rubovej strane dizajnového papiera.
11. Teraz prišlo na rad zalamovanie. Dlhé rovné línie som zalomila pomocou knihárskej kosti, tie šikmé a krátke v prstoch.
12. Pri zalamovaní krátkych línií som dbala na to, aby mi pri každej jednej papier pekne po dĺžke lícoval (ako na prvej fotografii a nestalo sa to, čo vidíte na tej druhej).
13. Nalepila som obojstrannú lepiacu pásku (ako na to – viď schéma vyššie).
14. Pri lepení krabičky som najprv zľahka priložila papier na lepiacu pásku a skontrolovala som dĺžku lepenej strany. Musí mať 2 inch, rovnako ako ostatné tri strany hrdla krabičky. Až potom som papier na lepiacu pásku pevne popritláčala. Pri ľahkom položení papiera na lepiacu pásku sa papier ešte dá odlepiť, napraviť a zlepiť tak, aby rozmer sedel. Takto vyzerá zlepené hrdlo krabičky (viď foto).
15. Pripravila som na lepenie lepiace pásky na dne krabičky a postupne ho zlepila. Ako prvý som zohla „lalok“ dna bez lepiacej pásky, ktorá je oproti „laloku“ s jedným prúžkom pásky. Na túto časť som priložila (prilepila) „lalok“ s jedným prúžkom pásky. Potom som priložila časť dna bez pásky, ktorá je oproti „laloku“ s dvomi prúžkami pásky. Ako posledný som priložila „lalok“ s dvomi prúžkami lepiacej pásky. Pri lepení som dbala na to, aby bol zachovaný štvorcový základ dna. Nakoniec som knihárskou kosťou lepiacu pásku, ktorou som zlepila dno krabičky poriadne popritláčala.
16. Na vrchnák krabičky som použila biely vizitkový papier v rozmere 3 9/16 inch x 3 9/16 inch. Nedeste sa! Tento rozmer si namerajte podľa fotografie nižšie, teda 3 1/2 inch a máličko posuňte papier na polovicu medzi dvomi ryhami (3 1/2 a 3 5/8) na ryhovacej podložke. Tam je tých 3 9/16 inch :-).
17. Na biely vizitkový papier som na ryhovacej podložke vyznačila ryhy pre zalomenie v rozmere 3/4inch, a to zo všetkých štyroch strán. Ryha pre zalomenie vo všeobecnosti má nejakú šírku. Obvykle nad tým nerozmýšľam a papier zalomím – doslova, tak ako príde. Teraz som však zalamovala pozornejšie. Papier som zalomila na vonkajšom okraji ryhy. Rovnako som zalomila aj ostatné tri ryhy. Tým som získala nejaký ten (sotva) milimetrík navyše, no bol potrebný, aby vrchnák pasoval na krabičku tak, aby nebol ani príliš voľný a ani pritesný. Po zalomení som nožnicami papier obstrihla tak, aby sa dal poskladať do vrchnáčika (viď foto). Na nastrihnuté rožky papiera som naniesla PVA lepidlo a vrchnáčik poskladala, do takmer konečného stavu.
18. Skôr ako lepidlo zaschlo som položila vrchnáčik na krabičku a až na nej ho zlepila do definitívneho stavu.
Hotovo, krabička je pripravená na ďalšie zdobenie, ktoré je minimalistické. Na akvarelový papier som zeleným rýchloschnúcim atramentom napečiatkovala štyri rôzne stromčeky, ktoré som vyrezala na Big Shote pomocou vyrezávacích šablón. Stromčeky, teda silikónové pečiatky a vyrezávacie šablóny boli spolu v jednom balení. Veľmi šikovné takéto súpravičky :-)! Zo zvyškov bieleho vizitkového papiera som vyrezávacími šablónami vyrezala čísla.
19. Červený dizajnový papier z tej istej sady papierov ako je krabička, som orezala na rozmer 2 inch x 2 inch, po rube naň prilepila obojstrannú lepiacu pásku a nalepila som ho na vrchnák krabičky. Lepidlom v pere som na červený dizajnový papier nalepila výrez stromčeka a tiež výrez čísla. Stromček som dozdobila samolepiacim červeným kamienkom, ktorý som pre istotu zafixovala kvapkou PVA lepidla.
Krabička č.1 do adventného kalendára je hotová.
Ďalších 23 krabičiek som urobila za dva večery. Ešte ich naplniť drobnými prekvapeniami a adventný kalendár môžem odovzdať adresátovi. Synovec mi už avizoval, že sa naň teší :-).
Ak ste aj vy nadšenými tvorcami adventných kalendárov pre svoje ratolesti či rodičov (Nuž, ja už zopár rokov vyrábam adventné kalendáre nielen pre synovcov, našu dospelú dcéru, ale aj pre mojich a manželových rodičov :-)), možno sa vám tento návod bude hodiť.
Želám príjemné tvorivé chvíle :-).