Čáry máry – z veľkej malá, alebo ako sa zmenšujú pečiatky.

Ak milujete pečiatky tak ako ja, máte ich doma asi celkom slušnú zásobu.  Bežne s pečiatkami pečiatkujeme, používame ich pri horúcom embossingu a pri akvarelovom vyfarbovaní.

Dnes vám ukážem ďalší spôsob, ako využiť pečiatky. A poviem vám, je to zábavné nielen pre deti, ale aj pre dospelých :-). Je to také malé kúzlo, čarovanie. Čáry máry a premeníme veľkú pečiatku na malú. Stačí, ak použijeme zmršťovaciu fóliu. A krásne ozdôbky sú na svete.

Budeme potrebovať:

  • samozrejme pečiatky, skúste pohľadať trochu väčšie, aspoň 5 cm veľké. Lepšie sú ešte väčšie.
  • Zmršťovaciu fóliu – bielu aj transparentnú – je to špeciálna fólia, ktorá sa zapečením zmrští a zmenší svoj rozmer 4 až 7x.
  • Permanentnú poduštičku na pečiatkovanie
  • Nožnice, alobal alebo papier na pečenie,rúru na pečenie alebo teplovzdušnú pištoľ.

Ako to funguje?

Na zmršťovaciu fóliu si napečiatkujeme motívy pečiatok pomocou permanentnej poduštičky na pečiatkovanie. Okolo pečiatok nechajte taký odstup, aby ste ich vedeli vystrihnúť, alebo vyrezať raznicou či na vyrezávacom stroji Big Shot.

TIP: dávajte si pozor pri pečiatkovaní, fólia sa šmýka, a odtlačok sa vám môže rozmazať pri pohnutí pečiatky ako na tomto obrázku:

Necháme zaschnúť. Keď máte permanentné fixky, môžete motívy aj vyfarbiť, mne sa páčia takto, sú potom univerzálnejšie na použitie.

Vystrihneme. Ak máte Big Shot, kľudne vyrežte nejaké pekné tvary, kruhy, štvorce, obdĺžniky, srdiečka…

Ak budeme chcieť konečný výsledok zavesiť, musíme spraviť dierky. Treba si uvedomiť, že fólia sa zmenší, takže dierky by mali byť väčšie, aby po zapečení ostali dostatočne veľké na prevlečenie šnúrky, alebo drôtiku. Preto je ideálny kancelársky dierovač :-).

Poukladáme na plech, kam sme rozprestreli alobal, alebo papier na pečenie. Necháme piecť v rúre pri teplote 150 stupňov. Asi dve až tri minútky.

TIP: obráťte plech hore dnom a využite spodnú časť plechu – fólia sa nebude zapekať tam, kde bežne pečiete…

A teraz prichádza k tomu sľubovanému kúzlu. Sledujte cez dvierka, ako sa správa fólia. Uvidíte, že najskôr sa všetky naukladané tvary škaredo skrčia do nevzhľadného tvaru. Zároveň sa zmenšujú.

A potom sa začnú opäť vyrovnávať, ale už sú podstatne menšie….

Keď vidíte, že sú už takmer rovné a neprichádza už ďalej k vyrovnaniu, vyberieme plech, hneď na naše nové ozdôbky položíme ďalší kus alobalu a druhým plechom – jeho dnom, ich poriadne pritlačíme, aby sa krásne vyrovnali. Takto vypadajú hotové ozdoby. Môžete si porovnať ich veľkosť s veľkosťou použitých pečiatok.

Pozor, ozdôbky veľmi rýchlo vychladnú a už sa s nimi nedá nič robiť, ani dorovnať, ani dodatočne spraviť dierky. Keď ozdoby hneď po upečení nevyrovnáme, nič sa nestane, ozdôbky už sú zmenšené, ale budú trochu hrboľaté, ako vidíte na tomto obrázku:

Čáry máry, a krásne originálne ozdôbky zo zmršťovacej fólie sú na svete. Ako ich vieme využiť? Naozaj všade. Veď sú doslova chutné ♥.

Môžete z nich spraviť krásne náušnice, rôzne prívesky, či kľúčenky.  Krásne vypadajú pri balení a zdobení rôznych krabičiek, darčekových taštičiek. Dajú sa samozrejme normálne nalepiť PVA lepidlom napríklad na pohľadničky, albumy, alebo na krabičky.

Blíži sa Valentín a MDŽ, čo takto použiť tieto originálne ozdôbky práve na ozdobenie darčeka?

Fantázii sa medze nekladú a budem rada, ak sa pochválite v našej FB skupine, či ste už „zmršťovali“ a ako to dopadlo. Je to veľká zábava :-).

Prajem zábavné pečiatkovanie!

Martina

One thought on “Čáry máry – z veľkej malá, alebo ako sa zmenšujú pečiatky.

  1. Soňa Bendová says:

    Odpadla som! Perfektné! Keď som presvedčená o tom, že ma už nič vo svete scrapu neprekvapí, vybalíš na nás nejakú úžasnú novinku :o). Super!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *