Challenge 2/2018

Prišiel apríl a s ním aj čas pre našu druhú tohtoročnú challenge. Tentoraz ju venujeme našim ratolestiam, pretože základnou témou bude detská narodeninová pohľadnica. Tým, že dnes naši špunti vyrastajú obklopení modernými technológiami (mobily, tablety a iné výdobytky vedy a techniky :-)), ani my nezaostaneme za dobou a budeme tvoriť interaktívnu pohľadnicu („spinner card“). A keďže už je jar, aspoň podľa kalendára :-), siahneme po jarných pastelových farbách.

Podmienky challenge:
1. Vytvorte detskú narodeninovú pohľadnicu.
2. Zakomponujte do výzdoby pohybový mechanizmus podľa môjho návodu (môže byť akýkoľvek – vodorovný, zvislý, šikmý, vlnovkový alebo kruhový).
3. Strihať, rezať, vyrezávať a trhať budete papiere jarných pastelových farieb (ružová, žltá, zelená, modrá, broskyňová, fialová). Môžete použiť jednu farbu alebo kombináciu viacerých. Sledujte náš e-shop, lebo do niekoľkých dní pribudnú fantastické novinkové papiere v detských farbách a motívoch … zatiaľ viac neprezradíme 🙂
4. Použijete materiál z nášho e-shopu www.organizatorka.sk.

Challenge platí pre Slovenskú a Českú republiku. Projekt vytvorený do challenge nesmie byť nikde zverejnený pred jeho zverejnením na blogu Vintage Crafting na konci mesiaca.

Výhrou sú 3 originálne slovenské pečiatky podľa vlastného výberu z e-shopu organizatorka.sk.

Fotografiu vášho projektu spolu s odkazom na konkrétny použitý materiál z e-shopu www.organizatorka.sk pošlite najneskôr do polnoci 22. apríla 2018 na e-mail challenge@organizatorka.sk, do predmetu správy napíšte CHALLENGE 2/2018.

Na výrobu tejto rotačnej pohľadnice som použila:
* rôzne ružové dizajnové a jednofarebné scrapbookové papiere v pastelových farbách
* kúsok bieleho akvarelového papiera na napečiatkovanie ovečky
* biely základ pohľadnice A6 na dotvorenie
* vyrezávacia šablóna/raznica – koliesko, kvietok
* pečiatka (+ akrylový blok, ak máte silikónovú pečiatku), čierna rýchloschnúca atramentová poduška, pastelky
* obojstranné samolepiace 3D štvorčeky, 3D lepiaca páska,
* skalpel, kovové pravítko, podložka na rezanie, ceruzka, nožnice
* PVA lepidlo, univerzálne gélové lepidlo
* 2 malé mince

POSTUP

1. Na bodkovaný scrapbookový papier, ktorý som zvolila pre vyrezanie otvoru (t.j. drážky) pre pohybový mechanizmus, som si umiestnila výrez kvietka tak, ako chcem, aby sa pohyboval. To mi určilo, kade povediem líniu rezu pre drážku. Ja som si vybrala pohyb vodorovný – zľava doprava a naopak.

Vy však môžete využiť pohyb zvislý, šikmý, vlnovkový či kruhový. Závisí od toho, akú kompozíciu výzdoby si pre svoju pohľadnicu vyberiete. Princíp mechanizmu je na nich veľmi podobný – ozdoba sa pohybuje buď zľava doprava, zhora dolu, zo strany na stranu alebo dookola (pri kruhovom mechanizme). Odporúčam sadu vyrezávacích šablón, ktoré vám vyrežú rôzne drážky a sú skvelou pomôckou pri tvorbe „spinner card“.

2. Určila som si stred papierového výrezu (kvietok), ktorý bude rotovať v drážke a preniesla tento rozmer na dizajnový papier. Tam bude drážka začínať a výrez sa bude pohybovať od tohto miesta. To isté som urobila aj z druhej strany papiera – označila som miesto, kde bude pohyb končiť. Šírku drážky 1,1cm som si určila podľa veľkosti obojstranného samolepiaceho 3D štvorčeka, v mojom prípade má štvorček 1cm x 1cm. Na dizajnový papier som si ceruzkou naznačila celú drážku.

Pozn.: Ak máte tieto samolepiace štvorčeky väčšie, lepšie je ich zmenšiť, aby drážka pre pohyb nebola príliš široká a neestetická.

Upozornenie: Drážka nesmie byť širšia ako je minca, ktorú neskôr v návode použijem.

3. Na rezacej podložke za pomoci kovového pravítka a skalpela som drážku vyrezala.

Pozn.: Po vyrezaní nezabudnite vygumovať zvyšky ceruzkového nákresu :-))

4. Teraz prišiel rad na to, čo bude rotovať v drážke. Vysekla som si 1x kvietok a 2 x koliesko z akvarelového papiera, napečiatkovala čiernym rýchloschnúcim atramentom ovečku, pastelkami vyfarbila jej tváričku a obrázok vyrezala. PVA lepidlom som zlepila dokopy kvietok, krúžok a ovečku. Na kvietok po rube a rovnako aj na koliesko som univerzálnym gélovým lepidlom do ich stredu prilepila mince.

Pozn.: Použila som staré mince z bývalej Juhoslávie, ktoré nám ostali z dávnej dovolenky. Lepila som ich Glossy Accent lepidlom. Použiteľné je akékoľvek hustejšie gélové univerzálne lepidlo, ktorým sa dá lepiť kov a papier, aj napr. Pattex chemoprén univerzál , UHU univerzálne gélové lepidlo, Kanagon.

Upozornenie: Je potrebné použiť skutočne malé kvapky lepidla, aby sa ním papier nezmáčal a nepresiakol na druhú stranu. Taktiež je potrebné použiť mince ťažšie – naše jednocentovky alebo dvojcentovky sú vhodné.

5. Z hárku 3D samolepiacich štvorčekov som si odstrihla jeden kus (aj s ochranným papierom na oboch lepiacich stranách štvorčeka). Zostrihla som z neho všetky štyri rožky, aby som docielila rotačný pohyb v drážke.

6. Do stredu mince nalepenej na kvietok som umiestnila zostrihnutý 3D samolepiaci štvorček. Krúžok s nalepenou mincou som podložila pod dizajnový papier s drážkou. Skrz samolepiaci 3D štvorček som zlepila dokopy obe časti pohyblivého mechanizmu (kvietok a koliesko).

Pozrite si krátke video, ako krásne sa ovečka točí:

7. Oba konce drážky som ozdobila malými kruhovými výsekmi, aby to krajšie ukázalo :-).

8. Panel s drážkou som doplnila ďalšími prvkami jednoduchej výzdoby – kvietkom s číslicou veku dieťaťa.

9. Panel s drážkou som pomocou 3D obojstrannej lepiacej pásky nalepila na jednofarebný papier. Tým, som farebne zladila priehľad cez drážku s vrchným dizajnovým papierom.

Upozornenie: Použitie 3D lepiacej pásky je nevyhnutnosťou pre zabezpečenie pohybu. Rovnako dôležité je, aby páska nezasahovala do priestoru, kadiaľ sa pohybuje ozdoba rotujúca v drážke.

10. Zlepené panely som nalepila na biely základ A6 pohľadnice. Dizajnovým papierom som ozdobila aj vnútro pohľadnice.

11. Hotovo 🙂

Pohľadnicu som nakoniec ešte ozdobila tromi malými kruhovými výrezmi a jej konečná podoba je takáto.

Okrem pohľadnice, ktorú som zdokumentovala do návodu, som pre náročnejších či zdatnejších tvorcov vyrobila na inšpiráciu ešte jednu, kde rotujúcim prvkom je slniečko.

Ostatné dievčatá pre vás prichystali ďalšie krásne inšpirácie.

Maťka

Kristína

Daniela

Výhercu vyberú členky DT Vintage Crafting a jeho meno, ako aj všetky prihlásené projekty, zverejníme na blogu Vintage Crafting 26. apríla 2018.

A nezabudnite na našu skvelú koncoročnú odmenu, ak sa zapojíte do všetkých challenge v roku 2018 🙂

Veríme, že naša netradičná jarná challenge s návodom bude pre vás skutočnou výzvou a zároveň radosťou pustiť sa do niečoho nového, čo ste možno ešte nerobili.

Tešíme sa na vaše dielka.

Želám vám krásne tvorivé chvíle.

3 thoughts on “Challenge 2/2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *