DIY: Adventný kalendár v pánskych farbách

Blíži sa čas vianočný a ako dlhé roky dozadu, aj tento rok vyrábam adventné kalendáre. Jeden z nich vám dnes predstavím. Je pre 14-ročného synovca a použitím detských motívov, by som ho veľmi nepotešila. Preto je taký skoro dospelácky – zdobený jednoducho, v troch typických pánskych farbách.

Základom adventného kalendára sú dosky, ktoré sa obvykle používajú pri albumoch.

Keďže som nezdokumentovala priamo výrobu tohto základu, pripravila som fotopostup (síce v iných farbách, princíp je však rovnaký). Ak by ste si takýto adventný kalendár chceli vyrobiť v rozmeroch ako je ten môj, prikladám schému a rozmery.

Na výrobu som použila kartón (vhodná je aj hrubšia lepenka), sivý a čierny Canson papier, papier zo sady Monsieurobojstrannú lepiacu pásku, PVA lepidlo, knihársku kosť, nožnice. Na papieri, aj na kartóne umiestnenom uprostred som si vyznačila stred (označenie uľahčí presné umiestnenie kartóna na papier) a potom kartón prilepila na papier. Použila som obojstrannú lepiacu pásku, aby mi od tekutého lepidla nenavlhol kartón, ktorý má tendenciu sa poohýbať. Po nalepení som si pomocou knihárskej kosti zalomila presahujúci papier. Šikmo som zastrihla papier okolo rohov, aby som ho neskôr pekne zalepila do vnútornej strany dosiek.

Na kartón z vnútornej strany dosiek som nalepila obojstrannú lepiacu pásku a prilepila horný a dolný okraj presahujúceho papiera.

Knihárskou kosťou som zalomila papier v medzerách medzi kartónmi a do vnútornej strany dosiek PVA lepidlom prilepila bočné okraje presahujúceho papiera. Na menších plochách sa dá použiť aj PVA lepidlo.

Ešte raz pomocou knihárskej kosti som z vnútra zalomila papier v medzerách medzi kartónmi a opatrne dosky pozatvárala. Robila som to dovtedy, kým som dosky nedostala do požadovaného stavu (ako obal knihy).

Do vnútornej časti som najprv PVA lepidlom nalepila stredný pruh papiera, zalomila ho a opäť jemne zatvárala dosky.

Nakoniec som nalepila posledné dva vnútorné papiere, čím sa zakryl kartón a dosky boli hotové.

Ak by ste si sami na výrobu takýchto dosiek netrúfli, máme v ponuke nášho e-shopu kurz na výrobu receptára či fotoalbumu. Tam sa to naučíte pod odborným dohľadom, a už nikdy nebude pre vás problém si takéto dosky vyrobiť :-).

Keď boli dosky hotové, vyrobila som si krabičky.
Na výrobu dna krabičky som použila papier vysokej gramáže, na jej obal čierny Canson papier. Prikladám náčrt a fotopostup.

 

Obal na krabičku som si zalamovala postupne, pekne po jednotlivých stranách.

Krabičku som opečiatkovala pečiatkou s písmom použitím špeciálnej embosovacej atramentovej podušky, presypala bielym embosovacím práškom a zatavila ho teplovzdušnou embosovacou pištoľou (technika horúci embossing).

Tak, a jedna krabička bola hotová, a kedže dní adventu je 24, vyrobila som ešte zvyšných 23 krabičiek :-). Na krabičky som nalepila lepenkové výrezy čísla 1-24 a do každej vložila nejaké prekvapenie.

Aby sa krabičky dali do adventného kalendára uložiť a neskôr z neho pohodlne vybrať, urobila som si 8 kusov pásikov z papiera zo sady Mushrooms. Do nich som vyrezala skalpelom zárezy, aby sa cez ne dal prevliecť čierny pásik z Cansom papiera. Tento čierny pásik poslúžil ako “závesná tyč”. Celé rozloženie krabičiek som si najprv v reálnej mierke nakreslila na papier. Pomocou neho sa mi ľahšie vymeriavalo a neskôr lepilo do adventného kalendára. Prikladám schému rozmiestnenia krabičiek a rozmery pásikov.

Skôr ako som vložila krabičky do kalendára, pokračovala som v práci na jeho základe. Na chrbát obalu som nalepila čierny pásik z Canson papiera, ktorý som ozdobila výrezom z lepenky – snehovou vločkou.

Ešte som musela vyriešiť uzáver. Použila som pásiky čierneho a sivého papiera, na ktoré som nalepila samolepiace neodýmové magnety. Vrchný pásik je urobený na dvakrát, bolo ho potrebné predĺžiť, aby magnety spoľahlivo držali. Pôvodný zámer – dať ich zboku, sa ukázal nepoužiteľný. Tam by nedržali kalendár zatvorený, otváral by sa. Uzáver som predlžovala až po naplnení kalendára a takpovediac “na kolene”. Vy to urobte rozhodne hneď ako sa ním budete zaoberať :-).

Poslednou úpravou na adventnom kalendári bola vrchná strana, ktorú bolo potrebné vyzdobiť. Na čierny Canson papier som naniesla cez šablónu štrukturovacou pastou snehové vločky. Zasnežené kopčeky som natrhala z bieleho ručne robeného papiera. Na kopčeky som postavila troch veselých snehuliakov z lepenky, ktorí sa tešia zo snehovej nádielky :-).

Nakoniec som do adventného kalendára “povešala” 24 krabičiek. Aby toto bolo možné urobiť, na zadnú stranu obalu každej krabičky som nalepila štvorček 3cm x 3cm z čierneho Canson papiera. Až potom za dali krabičky zavesiť.

Hotovo :-).

Na záver zopár obrázkov hotového adventného kalendára, pekne z každej strany :-).

Aj vy ste sa už pustili do výroby vianočných pozdravov, ozdôb, dekorácií či adventných kalendárov? Ak áno, dajte nám vedieť a pochváľte sa svojimi dielkami v našej facebookovej skupine.

Želám veľa zábavy a príjemných chvíľ pri tvorení :-).

One thought on “DIY: Adventný kalendár v pánskych farbách

  1. MajaZ. says:

    Timona, vďaka za nápad, ako krabičky „zavesiť“. Plánovala som urobiť takýto kalendár a použiť väčšie zápalkové krabičky, len som stále nevedela, ako zabezpečiť ich jednoduché otváranie. Teraz už sa môžem pustiť do práce 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *