DIY Ako som sa predierovala ku kapsičkovému albumu so skrytou väzbou

Raznica na dierky od We R Memory Keepers (Planner Punch Board) – že ju potrebujem som zistila, až keď sa zo dvakrát minula :-). Našťastie, Maťka bola ochotná ju nanovo naskladniť, a už ju mám (a ak sa pre ňu rozhodnete, do 2 týždňov bude naskladnená v e-shope). Primárne ňou dierujem papiere do plánovačov a diárov s rôznymi zatváracími mechanikami, do ktorých používam vlastné náplne, a ktoré som si vytváram kvôli svojej práci. Problémom bolo správne predierovanie papiera tak, aby sedeli do krúžkov mechaniky. A práve raznica na dierky od We R Memory Keepers je na to ako stvorená. Nuž, dierovanie mojich pracovných papierov do diárov by však pravdepodobne nebola práve najzáživnejšia téma na tomto fóre :-). Preto som vyskúšala dierovačku aj inak – použila som ju pri výrobe kapsičkového albumu s čiastočne skrytou špirálovou väzbou. Všetko som  zdokumentovala do fotopostupu.

Najprv sa pozrieme na univerzálnosť raznice na dierky. Priamo na raznici je vytlačená  tabuľka, kde výrobca uvádza niekoľko typov plánovačov (diárov), pri ktorých ju možno použiť. Zároveň ponúka aj návod ako pri konkrétnych druhoch plánovačov rozmiestniť  v raznici jednotlivé malé razničky. Všetky naše pracovné diáre a plánovače, do ktorých som potrebovala doplniť predierované papiere, som v tabuľke objavila. Napríklad, môj najnovší diár má mechaniku Filofax (viď foto nižšie). Ide o mechaniku so 6 krúžkami, rozdelenými po 3 krúžky hore a 3 krúžky dole.

Porovnaním rozmeru papiera, ktorý bol v diári a rozmerov v tabuľke na raznici som zistila, že ide o typ Filofax Personal .

Podľa návodu pre Filofax Personal som rozmiestnila tri razničky do príslušných pozícií. Aby som sa trafila, pomáhala som si lupou, pretože číselné pozície sú veľmi nahusto a ja už mám krátke ruky :-).

Vložila som papier do dierovačky tak, aby lícoval s vyvýšenou rohovou zarážkou vľavo a vodiacou zarážkou na pravej strane raznice a predierovala ho. Papier som otočila, opäť vložila do dierovačky a predierovala ho aj na opačnej strane.

Predierovaný papier perfektne sadol do mechaniky v diári. Z dizajnových papierov zo sady Paper Pad Nr.110 od StudioLight som si urobila jednotlivé listy rozdeľovača. Rovnako ako predchádzajúci papier som rozdeľovače predierovala a umiestnila do diára.

K základným razničkám (s modrými okrúhlymi gombíkmi) sú aj doplnkové – s ružovými a zlatými oválnymi gombíkmi. Týmito razničkami sa dajú vyraziť špeciálne dierky, ktoré umožňujú vložiť a vybrať papier z diára bez potreby otvorenia krúžkov mechaniky. Takéto dierky sú najvhodnejšie pre krúžkové väzby, ktoré sa nedajú otvárať.

Okrem malého diára som dierovala aj A4 papiere do 4-krúžkovej mechaniky. Opäť som rozmer papiera našla v tabuľke na raznici, podľa návodu rozmiestnila dve razničky na číselné pozície a predierovala papier najprv z jednej strany, otočila ho a predierovala zo strany druhej.

 Ešte som dierovala papiere do dvoch rôzne veľkých plánovačov s 3-krúžkovými  mechanikami. Znovu som v tabuľke našla ten správny rozmer, v tom istom riadku návod ako rozmiestniť razničky. Prvé dve dierky, v pohode. Trochu ošemetným miestom bolo dierovanie tretej dierky. Tam sa totiž papier nemohol jednoducho pretočiť a tak predierovať  tretiu dierku. Papier som v raznici iba posunula doľava, už vyrazenú druhú dierku nastavila na číselnú pozíciu kde bola umiestnená prvá raznička. A modlila som sa, aby som papier bez pohnutia doprava alebo doľava udržala na rovnakom mieste pri jeho posúvaní pod razničky. Predierovala som  duplicitne druhú dierku a zároveň vyrazila aj tretiu. Trochu neisté, no zakaždým to vyšlo dobre. Ešte sa budem musieť zlepšiť pri týchto 3-krúžkových mechanikách.

Takéto šikovné dierovanie papierov som však veľmi ocenila, ide to rýchlo. Predtým som totiž dierovala každú jednu dierku zvlášť….

Keď som už bola dobre vytrénovaná jednoduchým dierovaním kancelárskych papierov, začala som ňúrať, kde inde by som ešte mohla tento dierovací zázrak použiť. A tak vznikol kapsičkový fotoalbum (voľné uloženie fotografií do kapsičiek). Na zviazanie som použila špirálovú väzbu, ktorú som čiastočne „zapustila“ do vrchného obalu.

Ako prvé som vyrobila samotné kapsy pre uloženie fotografií. Základ kapsy je z  čierneho Canson papiera v nasledovných rozmeroch: 

1 x čierny Canson papier rozmerov 5 5/8“  x  7″

1 x čierny Canson papier rozmerov 5 1/2″ x 10″

Papier 5 5/8″ x 7″ som dierovala Raznicou na dierky od We R Memory Keepers (Planner Punch Board)  na dlhšej strane (strana s dĺžkou 7″) v dvoch krokoch, a to nasledovne:

1.krok: Razničky som umiestnila na pozície 11, 24, 37, 50, 63 a papier predierovala

2.krok: Razničky som premiestnila na pozície  17, 30, 43, 56, 69 a papier predierovala.

Druhý čierny papier rozmerov 5 1/2″ x 10″ som na ryhovacej podložke naryhovala nasledovne:

* na dlhej strane papiera (strana s dĺžkou 10″):

1/2″ / 1″ / 1 1/2″ / 8 1/2″ / 9″ / 9 1/2″

* na krátkej strane papiera (strana s dĺžkou 5 1/2″): 

1/2″

Naryhovaný papier som na oboch rohoch (v mieste stretu ryhovania) obstrihla. Strihala som jemne šikmo, aby pri zalamovaní papier nezavadzal.

Ryhy som pomocou knihárskej kosti zalomila, viď foto.

Budúcu kapsu na uloženie fotografií som ozdobila dizajnovými papiermi zo sady Rose Fields od 13 arts a Paper Pad Nr.110 od StudioLight. Na kapsu som si pripravila dizajnový papier rozmeru 4 7/8″ x 6 7/8″ a ešte jeden rozmeru 5″ x 7″. Dizajnové papiere som pred nalepením otupovala pomocou tupovača čiernym atramentom Distress Ink. Na pozalamovaný čierny papier som obojstrannou trhacou lepiacou páskou nalepila najprv ten menší z dizajnových papierov.

Na ryhovacej podložke na výrobu obálok som nastavila papier s nalepeným dizajnovým papierom (po líci) do pozície 3″ a vysekla oblúk. Potom som papier otočila (po rube), nastavila na pozície 3″ a vysekla oblúk.

Na rezacej podložke som pomocou skalpela a oceľového pravítka odrezala časť papiera medzi vyseknutými oblúkmi.

Čerstvo orezanú časť som otupovala čiernym atramentom Distress Ink.

Takto zalomený a ozdobený papier som nalepila na predierovaný papier, čím vznikla kapsa. Lepila som PVA lepidlom.

Na zadnú časť kapsy som trhacou obojstrannou lepiacou páskou nalepila druhý (ten väčší) pripravený dizajnový papier.

Aby vložené fotografie z kapsy nevypadávali, uzatvorila som ju pásikom dizajnového papiera  v rozmere 1″ x 7″. Pásik som zalomila v rozmere 4″. Na jednom konci  pásika (tom dlhšom po zalomení) som pomocou raznice zaoblila rohy. Pásik som PVA lepidlom nalepila na zadnú časť, v strede kapsy.  Prilepený pásik som pomocou knihárskej kosti jemne ohla. Ohyb pomôže pri vkladaní pásika do pútka. Na uchytenie pásika som  z dizajnového papiera urobila “pútko”. Lepila som ho 2″ od okraja kapsy.

Kapsa je hotová. Rovnakým spôsobom som vyrobila ďalšie štyri kusy.

Obal albumu je z čierneho Canson papiera.

Zložila som ho z troch častí : 

2 x čierny Canson papier vyššej gramáže (300g/m2) v rozmeroch 6 1/4″ x 7″

1 x čierny Canson papier nižšej gramáže (180g/m2) v rozmere 3 1/4″ x 7″ 

Menší papier som ryhovala na ryhovacej podložke v rozmeroch:

1″ /  1 5/8″ /  2 1/4″

Pre lepšie rozlíšenie som nafotila výrobu základu v iných farbách. Pri ryhovaní strednej časti obalu (biely papier) som ryhovala strednú ryhu z jednej aj druhej strany papiera. Stred papiera bude zalomený do opačnej strany ako ostatné dve ryhy, viď foto nižšie.

Strednú časť obalu (biely papier), v ktorom bude zapustená väzba (špirála), som tiež predierovala na raznici WeR Memory. Pred dierovaním som biely papier zložila na polovicu.

UPOZORNENIE!: Keďže WeR Memory raznica na dierky nie je primárne určená na dierovanie príliš hrubého materiálu je potrebné na túto časť albumu použiť radšej papier nižšej gramáže (použila som 180g/m2). Dierovala som vlastne dva papiere naraz (preložený papier na polovicu). 

Opäť som dierovala v 2 krokoch, rovnako ako pri dierovaní základu kapsy – viď vyššie v texte.

Predierovaný stred obalu som zlepila s prednou a zadnou časťou obalu (žlté papiere). Obal bol hotový.

Teraz budem pokračovať s obalom v čiernej farbe. Už bolo treba iba vložiť kapsy do špirály (vkladala som od poslednej kapsy po najvrchnejšiu). Ako posledný som do špirály vložila obal. Ten som pred vložením do špirály otvorila neštandardným spôsobom – a síce, otvorila som ho zadnou stranou na prednú a tým sa čelom ku mne dostala vnútorná časť zadnej strany obalu. Po spojení špirály totiž, bude táto časť, ktorá je teraz úplne na vrchu zasa pretočená okolo špirály naspäť. Bude to zadná strana obalu. Na zviazanie som použila špirálu priemeru 2,54 cm, čiže 1″.  Priznám sa, táto časť je najmenej profesionálna :-), špirálu som uzatvorila ručne.

Na záver som už iba dozdobila vnútornú aj vonkajšiu časť obalu dizajnovými papierni a výstrižkom kvetov z nich. Siahla som aj po ďalšej doplnkovej razničke, ktorá primárne slúži na iný účel ako ozdobná razba. No v tej chvíli sa mi hodila práve na zdobenie, tak prečo ju nepoužiť :-)?

Prísne vzaté, takýto album s čiastočne skrytou špirálovou väzbou sa omnoho pohodlnejšie dá vyhotoviť pomocou viazacieho stroja Cinch. Hlavne, ak chcete na obal použiť hrubší materiál. Cinch je masívnejší a na dierovanie hrubších materiálov a lepšie stavaný. Razničky od We R Memory majú v tomto ohľade výrazné obmedzenia. Rozhodne do nich používajte radšej papiere nižšej gramáže a hrubší papier (sólo, či vo vrstvách) čo najmenej. Každopádne, razničky sú skvelou pomôckou pri dierovaní vlastných náplní do plánovačov, diárov. Či už tých, ktoré v návode uvádza výrobca alebo aj iných. Pri troche ochoty a úsilia sa dá prísť na to, ako razničky poukladať a predierovať si papiere aj do diárov/plánovačov s neštandardnými mechanikami. A s doplnkovými razničkami k základnej verzii je možností omnoho, omnoho viac.

Ešte zopár záberov na kapsičkový album s čiastočne skrytou väzbou.

Ak som vás inšpirovala, želám príjemné tvorivé chvíle.

P.S.: Týmto príspevkom sa chcem s vami rozlúčiť a poďakovať za vašu priazeň. Rovnako, chcem veľmi poďakovať Maťke a Kristíne, že ma oslovili a ponúkli tak nesmierny priestor pre prezentáciu mojich výtvorov. Želám blogu vintagecrafting.sk veľa skvelých príspevkov a e-shopu organizatorka.sk obrovské množstvo nadšených a spokojných zákazníkov.

4 thoughts on “DIY Ako som sa predierovala ku kapsičkovému albumu so skrytou väzbou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *