DIY Cestovateľský zábavník

Prehupli sme sa do druhej polovice prázdnin a leto nás častuje horúcimi dňami. Pred letnými horúčavami, ktoré sú u nás na dolniakoch, sa chodievame aspoň trochu schladiť do hôr. Ak sme na chate, prípadne v kempe, po túrach alebo rôznych výletoch, sa na sklonku dňa zabávam čítaním kníh alebo lúštením krížoviek, či riešením sudoku. Aby som ich mala pekne zabalené pokope (krížovky a sudoku), vyrobila som si cestovateľský zábavník.

Inšpiráciou pri výrobe môjho cestovateľkého zábavníka boli japonské cestovateľské zápisníky Midori. V ich tradičnej podobe majú obal z pravej hrubej kože. Môj cestovateľský zábavník si vystačí aj s papierovým obalom, z tzv. papierovej kože. Na jeho výrobu som použila kraftový papier s rozmermi 16 x 30,5 cm. Ako sa papierová koža vyrába som popísala v poslednej časti seriálu o suchom embossingu. Po spracovaní kraftového papiera na papierovú kožu som však vynechala posledné lakovanie, ktoré príde na rad neskôr. Najprv bolo potrebné papierovú kožu po rube niečím podlepiť. Biely hodvábny papier, o niečo väčší ako je rozmer pripravenej papierovej kože, som náhodne opečiatkovala rôznymi pečiatkami. Použila som hnedý rýchloschnúci atrament, aby sa mi neskôr pri lepení papiera napečiatkované motívy nerozmazali. Opečiatkovaný hodvábny papier som na papierovú kožu lepila lepidlom určeným pre mixed media (Mixed Media Glue). Po rube (debossovanej strane) som ju natrela lepidlom, priložila a nalepila hodvábny papier. Naň som ešte raz naniesla to isté lepidlo. Po zaschnutí lepidla som nožnicami pretŕčajúci hodvábny papier obstrihala.

Poznámka: Na podlepenie papierovej kože môžete použiť, napríklad: ryžový či morušový papier jednofarebný alebo s natlačeným motívom, vrchnú potlačenú vrstvu servítky, plátno či filc.

Papierovú kožu podlepenú hodvábnym papierom som si orezala na rozmer môjho cestovateľského zábavníka 15cm x 25,5cm. Až teraz prišlo na rad lakovanie embossovanej papierovej kože. Keďže som na lepenie hodvábneho papiera použila lepidlo s lesklým efektom, aj na povrch embossovanej papierovej kože som zvolila lesklý lak. Pre vytvorenie efektu patiny som okraje hodvábneho papiera otupovala hnedým atramentom Distress Ink.

Ak by po orezaní niekde na okraji ostal nedostatočne prilepený hodvábny papier, riešenie je jednoduché. Stačí na neprilepené miesto rozotrieť prstom pár kvapiek PVA lepidla, pritlačiť k sebe a zalepiť. 

Od ľavého okraja som odmerala 12,5cm a označila miesta, kde vyseknem dierky. Od vrchného aj dolného okraja obalu bude stred dierky cca 1cm. Stredy dierok budú od seba tiež vo vzdialenosti cca 1cm.

Skôr ako som ich vysekla pomocou dierovacích kliešťov a dierovacieho nástroja, som nalepila bežnú priehľadnú lepiacu pásku po celej výške obalu. Predsa len, obal je z papiera a lepiaca páska spevní okolie dierok.

Vysekla som teda dve dierky hore, dve dole (ja ich mám na výšku obalu pod sebou, no môžu byť umiestnené aj vedľa seba) a jednu uprostred obalu.

Dierky som spevnila čiernymi priechodkami (t.j. nitmi, Eyelets).

Cez dierky som prevliekla klobúkovú gumu (guma s kruhovým prierezom) a zviazala ju do uzla. Takto uviazaná guma bude držať všetok vnútorný obsah, ktorý vložím do obalu.

Obsahom môjho cestovateľského zábavníka bude časopis s krížovkami vložený do papierovej kapsy, malý zápisník, zošítok sudoku a plastové vrecko na perá, prípadne na nejaké drobnosti. 

Pre časopis s krížovkami som si vyrobila papierovú kapsu. Na jej výrobu som použila dizajnový papier rozmerov 25,5cm x 21cm. Na jeho dlhej strane som si ceruzkou vyznačila 1cm od oboch okrajov papiera značku pre ryhu na zalomenie.

Na krátkej strane vo vzdialenosti 14,5cm som si tiež ceruzkou naznačila, kade povediem ďalšiu ryhu pre zalomenie. 


Pomocou oceľového pravítka a guličkového stylusu (guličkový stylus je určený na tvarovanie kvietkov) som si naryhovala na papier línie pre zalomenie. Robila som to na mäkkej silikónovej podložke (požičanej z kuchyne :-)).

Skôr, ako som začala papier zalamovať v naznačených ryhách, som ho preložila po dlhej strane na polovicu. Rozložila som ho naspäť a popri vzniknutom zalomení som si urobila z každej strany ešte po jednej ryhe na zalomenie vo vzdialenosti približne 0,5cm. Urobila som tak preto, lebo do kapsy vložím časopis s krížovkami a ten je pomerne hrubý. Jedno zalomenie uprostred kapsy nebude dostatočné, preto je potrebné urobiť viac rýh. 

Pomocou knihárskej kosti som všetky naznačené ryhy na papieri pozalamovala.

Teraz nastal čas pre obstrihanie naryhovaného papiera tak, aby sa dal poskladať do kapsy s dvomi vreckami. Začala som tým, že som papier zložila po dĺžke na polovicu (nahor vzorom dizajnového papiera, ktorý bude vo vnútornej časti kapsy) a odstrihla som v krátkej zalomenej časti 6,5cm dlhý a cca 1cm široký obdĺžnik v mieste, kde sú vedľa seba zalomené tri ryhy. Môžete však pokojne zastrihnúť aj ďalej od nich, nemusí to byť presne na zalomenej ryhe. Potom šírka vystrihnutého obdĺžnika bude viac ako 1cm.

Bez zmeny zloženia papiera som šikmo zostrihla ďalší kúsok papiera podľa fotografie. Stále som strihala okolo miesta, kde je papier zložený na polovicu a zástrih smeroval k miestu jeho preloženia. Predchádzajúcim a aj týmto strihaním som vlastne vytvorila vrecká kapsy.

Potom som papier vystrela, preložila som jeho krátku zalomenú časť a zostrihla šikmo rožky na jednej aj druhej strane dizajnového papiera.

Opäť som papier povystierala, položila na stôl a zalomila úzke 1cm pásy po oboch stranách papiera. Taktiež som opäť preložila krátku spodnú časť, aby som si mohla označiť na oboch stranách, pokiaľ siahajú vrecká budúcej kapsy.

Od označeného miesta z predchádzajúceho kroku som odstrihla po oboch stranách kapsy 1cm tenké zalomené prúžky.

Po stranách ostali iba krátke kúsky zalomeného papiera v šírke 1cm. Tie som ešte raz šikmo zostrihla, a to na oboch stranách budúcej kapsy.

Takto vyzerá výsledok celého strihania v predchádzajúcich krokoch, teda budúca kapsa s dvomi vreckami .

Kapsu som zlepila do konečnej podoby. Začala som týmto zalomeným kúskom, kde som naniesla PVA lepidlo.  Prúžok som iba preložila a prilepila ho k základu. Urobila som tak po oboch stranách kapsy.

Zvyšnými zalomenými kúskami po oboch stranách som zalepila kapsu do konečnej podoby.

Raznicou som zaoblila horné rožky. V kapse bude mať svoje miesto, ako som už spomenula, časopis s krížovkami.

Keďže kapsu cestovateľského zábavníka bude držať na svojom mieste klobúková guma, bolo potrebné nejakým spôsobom spevniť “kritické” miesta dotyku gumy a papiera. Použila som opäť obyčajnú lepiacu pásku, ktorou som ju prelepila v strede (kadiaľ vedie trojité zalomenie) pozdĺž celej kapsy ako zo zadnej strany, tak aj z vnútornej strany. Doslova som ju obalila páskou a to hneď dvakrát.

Pri lepení pásky som však narazila na malý problém. Páska bola širšia ako priestor kade som ju chcela lepiť. Riešenie bolo jednoduché, odstrihla som kúsok papiera z oboch vrecák kapsy – toľko, aby sa páska pohodlne dala prelepiť pomedzi ne :-).

Aby sa guma čo najmenej zarezávala do papiera a nepoškodzovala ho, urobila som dierovacími kliešťami poldierky.

Do svojho cestovateľského zábavníka som vyrobila aj plastovú kapsu. Použila som na to vyradený pevnejší plastový kancelársky obal. Podľa malého zápisníka (z papiernictva), ktorý som si dozdobila kraftovým papierom a rozkošným obrázkom zo sady papierov Terra Incognita od UHK Gallery, som si vymerala veľkosť kapsy a vystrihla z plastového obalu.

Poznámka: Ak by ste sa rozhodli vyrobiť si sami zápisník (zošitok), postup na jeho výrobu nájdete tu.

Plastový obal som si položila na stôl tak, aby v jeho ľavej časti bol zvar pôvodného obalu zboku aj odspodu. Pravá časť má pôvodný zvar iba odspodu.  Preložila som ho na polovicu a pomocou knihárskej kosti som preložený obal zalomila. Miesto zalomenia som prelepila washi páskou (stačí ju nalepiť iba z jednej strany – prednej) a obal aj s nalepenou washi páskou ešte raz zalomila. Na oboch koncoch nalepenej washi pásky som urobila dierovacími kliešťami poldierky.

Na strane obalu, kde zboku neostal pôvodný zvar, som šikmo odstrihla vrchnú časť obalu až po zalomenie, a zastrihla som aj do washi pásky. Potom som ďalej strihala už iba popri okraji washi pásky, čím som odstrihla iba plastový obal, kde nebola nalepená washi páska. Obstrihnutú časť obalu s nalepenou washi páskou som podlepila obojstrannou lepiacou páskou. Takto vzniklo v pravej časti plastovej kapsy malé vrecko.

Bočnú stranu vrecka som zlepila dokopy preloženou washi páskou. Jej pretŕčajúce časti som odstrihla. Aj na plastovej kapse som horné rožky orezala oblúkovou raznicou.

Do ľavej časti plastovej kapsy si uložím perá a do pravej nejaké drobnosti.

Nakoniec bolo potrebné na obale môjho cestovateľského zábavníka dokončiť uzáver. Na to poslúži opäť klobúková guma, na ktorú som navliekla veľký gombík. Ten však plní iba ozdobný účel, guma môže byť aj bez neho. Do pripravenej dierky v strede obalu som prevliekla oba konce gumy, ktoré som vo vnútornej časti prevliekla cez iný, menší gombík, a gumu zauzlila.

Obal z papierovej kože je mäkký a tak sa dá krásne ohýbať. Je prehnutý na dvoch miestach. Prvýkrát v mieste, kde sú gumy, ktoré držia obsah. Druhýkrát do krátkej záklopky, ktorá ochráni hrany vloženého papierového obsahu.

Ostáva ho už iba naplniť. Ako prvú som do dlhšej gumy vložila papierovú kapsu.

Do kratšej gumy som povkladala všetko ostatné.

Keďže toho bolo veľa, bolo potrebné použiť ešte jednu gumu, ktorú som spojila tavnou pištoľou (pokojne môžete gumu iba zauzliť). Najprv som zápisník vsunula do preloženej plastovej kapsy. Otvorila som zápisník v jeho strede a cez túto polovicu a jednu stranu plastovej kapsy prevliekla gumu. Zošitok so sudoku som cez jeho stred tiež prevliekla cez tú istú gumu.

Takto gumou pospájaný zvyšný obsah môjho cestovateľského zábavníka som prevliekla pod druhú, kratšiu gumu v obale.

Do jednej časti plastovej kapsy som si vložila perá (jedno z nich je gumovacie a tak nahradí ceruzku, strúhadlo a gumu).

Do papierovej kapsy som vložila časopis s krížovkami.

Obal môžem uzatvoriť. Hotovo. Môj cestovateľský zábavník je pripravený, môžeme vyraziť :-).

Teraz budem mať všetky svoje cestovateľské zábavky pekne pokope, a ak by som si chcela vložiť ešte nejaký ďalší zošitok či kapsu, stále je tomto type obalu dosť miesta. Jediné, čo na to potrebujem, je ešte jedna spojená (zauzlená) guma. 

Želám príjemné tvorivé chvíle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *