DIY chrastidlo

Už ste určite všetci v plnom vianočnom nasadení a papierové výrobky tvoríte ako na bežiacom páse. Ja by som vám dnes chcela ukázať, ako si môžete vyrobiť rozkošný detail na vašich pohľadniciach, zápisníkoch, visačkách, ozdobách na stromček, proste využiť sa dá takmer kdekoľvek. A o čo sa jedná? Predsa o chrastidlo (po anglicky sa to môže nazývať shaker alebo konkrétne shaker card = pohľadnica s chrastidlom).

diyshakerdetail17x

Ak ste s nami v októbri BLOG HOPovali, tak ste ukážku „shaker card“ videli vo Valikinom príspevku (ak nie, nenechajte si ho ujsť). Valikina pohľadnica bola krásna a inšpiratívna, a mne napadlo, že vám ponúknem návod, ako si chrastidlový detail vyrobiť. Myslím, že sa vám zíde pri tvorbe nielen vianočných, ale akýchkoľvek projektov – závisí to len od využitého materiálu. Je to univerzálna ozdôbka a presne to na nej všetci zbožňujeme! 😉 Ja som ju zatúžila mať na obale vianočného albumíku.

Na tvorbu chrastidla budeme potrebovať:

*priehľadnú fóliu

*2mm 3D lepky

*papier (je na nás, či zvolíme jednofarebný alebo vzorovaný)

*papierový výrez (obrázok vo vianočnej tematike)

*flitre a trblietky

*drobné lepenkové výrezy

*raznicou nasekané papierové hviezdičky

*washi pásky

POSTUP:

1.Priehľadnú fóliu a papier (ja som zvolila biely perleťový papier vyššej gramáže) si narežeme na rovnaký rozmer, aký má náš vianočný obrázok. Pripravíme si ozdôbky, ktoré pôjdu do chrastidla (trblietky, lepenkové výrezy, papierové výrezy, flitre).

diyshakerdetail2x

diyshakerdetail3x

TIP K TVORENIU:

Nalepte si kúsok washi pásky na papier vyššej gramáže a raznicou si vysekajte jedinečné výrezy s tematikou, akú máte na washi páske 🙂

diyshakerdetail4x

2.Na priehľadnú foliu si po krajoch nalepte 3D lepky tak, aby nikde nezostal ani kúsok priestoru (mohli by tak ozdôbky z chrastidla vypadnúť von). A prečo 3D lepky? Aby sa vytvoril priestor potrebný na pohyb ozdôbok vo vnútri chrastidla (medzi fóliou a obrázkom).

diyshakerdetail5x

3. Do vnútorného priestoru na fólii vložte pripravené ozdôbky, odstráňte ochrannú fóliu z 3D lepiek a nalepte obrázok motívom dolu.

diyshakerdetail6x

Takto to má vyzerať:

diyshakerdetail7x

4.Aby nebolo vidno lepky, zakryjeme ich papierovým rámikom. Ten si vyrežeme z pripraveného papiera. Ja som si ceruzkou naznačila 9mm rámik, ale vy si to radšej odmerajte podľa seba.

diyshakerdetail8x

5.Vyrezaný rámik pred nalepením priložíme k chrastidlu, či nám nedokonalosti pekne zakryje, t.j. či sme si ho dobre vyrezali. Ak je všetko OK, tak rámik obojstrannou lepiacou páskou prilepíme k chrastidlu.

diyshakerdetail9x

A takto vyzerá naše hotové chrastidlo! Náročky som ho odfotila takto, aby ste videli jeho efekt, ale ďalej v príspevku uvidíte aj pekné fotky spredu. 😉

diyshakerdetail10x

Keďže som ho vyrábala na ozdobenie albumíku, tak budem ešte potrebovať ďalší materiál:

*polotovar albumu

*papierovú kolekciu (ja som pracovala s papierovou kolekciou Gilded Winter)

*papierové výrezy z A4 listu alebo z papierovej stavebnice (ja som využila oboje)

*stužky a čipky

*lepenkové výrezy

*svorky

*kovové komponenty

*perličky a enamelky

*bakers twine šnúrku

*rolničky

*flitre

*papierovú rozetku

*washi pásky

diyshakerdetail11x

diyshakerdetail12x

1.Z papierovej kolekcie si vyberieme jeden papier, ktorý chceme použiť na predný obal albumu a orežeme ho na príslušnú veľkosť (o pár milimetrov menšie rozmery ako sú rozmery albumu). Na papier si položíme chrastidlo (to bude hlavný prvok obalu) a z pripravených ozdôbok si vyberáme tie, ktoré sa nám tam hodia a pekne spolu ladia. Skúšame, ladíme a hľadáme výslednú kompozíciu.

diyshakerdetail13x

TIP K TVORENIU:

Nebojte sa lepenkové výrezy rezať na polovicu alebo vyrezávať z nich obrázok/nápis. Ja som napríklad z tohto lepenkového výrezu vyrezala len nápis Merry Christmas a zvyšok výrezu použijem zas na inom projekte 😉

chipboard

2.Keď sme spokojné s umiestnením ozdôb, prilepíme ich k podkladovému papieru.

diyshakerdetail14x

3.Ten potom prilepíme na polotovar albumu.

Nezabudnite si však pred týmto krokom prilepiť k obalu albumu stužku, ktorá bude slúžiť ako uzatváranie albumu.

diyshakerdetail15x

Na krúžkovú väzbu albumu zamašličkujeme rôzne šnúrky, stužky a bambuľky. A toto je výsledok:

diyshakerdetail16x

Ešte nejaké fajnovejšie fotky:

diyshakerdetail17x

diyshakerdetail18x

diyshakerdetail19x

diyshakerdetail20x

diyshakerdetail21x

diyshakerdetail22x

diyshakerdetail23x

A aby ste videli využitie chrastidla aj na pohľadnici, páči sa – moja vianočná shaker card:

shakercard1x

shakercard2x

shakercard3x

Ten vianočný obrázok, na ktorom sa hýbu tie ozdoby sa mi tam veľmi páči, čo vravíte vy? Páči sa vám viac chrastidlo s obrázkom (môj výtvor) či bez neho (Valikin výtvor)? Výroba je podobná, ale pri Valikinom chrastidle namiesto podkladového obrázku použijete priehľadnú fóliu.

shakercard1x 1 b

A nezabudnite, že s výrobou chrastidla na seba beriete zodpovednosť, že sa s ním obdarovaný bude vkuse hrať 😀

Krásny predvianočný čas vám prajem!

Kristína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *