DIY Malá svadobná papierová výbavička

Svadby v dnešných časoch majú veľa podôb. Niektoré dodžiavajú tradičné zvyky, iné si z nich vyberú iba zopár. Občas budúci novomanželia dajú prednosť agentúre, ktorá za nich všetko vybaví, zorganizuje. Mnohí to riešia svojpomocne. A tu sa naskytá priestor, kde sa my, milovníčky handmade vecičiek, môžeme realizovať. Do dnešného príspevku som pripravila zopár malých, no pomerne dôležitých dekorácií, bez ktorých sa rozhodne žiadna svadba nezaobíde :-).

Svadba, zvlášť ak nie je iba o dvoch osobách, sa nezaobíde bez svadobných pierok. Tie majú dlhú tradíciu a kedysi ich pripravovali nevesty so svojimi družičkami. Tradične sa do nich používal rozmarín, ktorý symbolizuje lásku, vernosť a šťastie. Dnes sa však predstavivosti medze nekladú, a pierka sa vyrábajú z najrôznejších materiálov a v rôznom prevedení. Ja som pripravila takéto svadobné pierko.

Najprv som PVA lepidlom zlepila pierka, ktoré som zo zeleného Canson papiera vyrezala pomocou vyrezávacej šablóny na Big Shote. Na ne som tavnou pištoľou nalepila sisal.

Potom som prilepila papierové kvietky (drôtiky som z nich neodstrihla, poslúžili na spojenie všetkých kvietkov dokopy).

Drôtiky, ktoré boli pridlhé, som čiastočne prehla a začala omotávať bielym špagátom. Ohnutím drôtikov vzniklo očko, cez ktoré som  špagát prevliekla, čím som ho zafixovala. Na prvú vrstvu namotaného špagátu som naniesla PVA lepidlo a omotala druhú vrstvu špagátu. Celé som to zopakovala ešte dvakrát a nakoniec som špagát zafixovala cez uzol.

 Zvyšok zo špagátu som odstrihla a prilepila lepidlom. Poslednou úpravou bola ešte mašľa z toho istého špagátu.

Hotovo. Na zadnú stranu pierka som zapichla ozdobný špendlík, ktorým bude prichytené na šaty svadobného hosťa. Prvý hosť môže byť opierkovaný :-).

Takmer na každej svadbe sú aj družičky. Tie pred obradom pomáhajú neveste a potom pri organizácii samotnej slávnosti. Pre družičku som vyrobila kvetinkový náramok. Ak by ste sa niekedy chceli pustiť do ich výroby, mali by ladiť s kyticou nevesty :-). Ten môj som zladila so svadobným pierkom.

Najprv som si odstrihla z mäkkej penovky (nie foamiran, ale hrubšia penovka) malý obdĺžnik, ktorému som obstrihla rohy.

Na penovkový obdĺžnik som tavnou pištoľou nalepila lístočky vyrezané pomocou vyrezávacej šablóny. Lístočky som vyrezala zo zeleného Canson papiera a pred nalepením jemne otupovala hnedým Distress atramenom. Z iného zvyšku zeleného papiera som vyrezala aj dva iné lístočky a tie tiež prilepila.  Na lístočky ešte pribudlo malé hniezdo zo sisalu.

Malinké papierové púčiky ruží a gypsomilky som z drôtikov neodstrihávala, pretože drôtiky opäť poslúžili na spojenie kvietkov do minikytičiek. Z väčších púčikov ruží som ich však odstrihla. Všetky kvietky som nalepila tavnou pištoľou.

Ako základ pre náramok som použila lekárske drievko. Dávnejšie som z takýchto drievok robila náramky a zopár mi zostalo. Krátko popíšem, ako som drievko pripravila do podoby náramku. Drievka som varila zhruba hodinu-dve a potom ich nechala celú noc namočené vo vode, v ktorej sa varili. Na druhý deň som ich po jednom postupne z vody povyberala a opatrne v rukách ohýbala. (Upozornenie : Niektoré drievka ohýbanie nevydržia a polámu sa. Treba s tým počítať a radšej si ich uvariť viac, ako potrebujete.) Poohýbané som ich vložila vo vodorovnej polohe do vhodného pohára po jeho vnútornom obvode. Vyberte si taký, aby vám neskôr ohnuté drievko dobre sedelo na ruke. Ak chcete robiť náramky pre deti, treba použiť samozrejme užší pohár a menšie drievko. Ohnuté drievka som nechala v pohári (pohároch) sušiť celý ďalší deň.

Do takto pripraveného náramku (vysušeného) som vyvŕtala na oboch koncoch dierky, do ktorých som navliekla biely špagát. Ten zabezpečí, aby  náramok z ruky nespadol.

Nastokla som si náramok na ruku, aby som vedela kam umiestniť pripravenú kvetinovú výzdobu. Nalepila som ju tavnou pištoľou.

Takmer hotovo :-).

Ešte som poupravovala ružičky na drôtikoch a manžel mi uviazal náramok na mašľu.

Tak, až teraz je kvetinový náramok pre jednu družičku hotový.

Alternatívou náramku z lekárskeho drievka je použitie stuhy. Na stuhu je však potrebné nalepiť penovkové obdĺžniky z oboch strán. Penovka sa dá nahradiť aj pevnejším filcom.

Po obrade nevestu a ženícha svadobní hostia tradične zasýpajú ryžou. Tá by má manželom zaistiť plodný vzťah so zdravými potomkami. Ryža má vraj zaručiť aj bohatstvo. O toto nemôžeme novomanželov pripraviť a preto som vyrobila jednoduché papierové vrecúško, ktoré som opäť zladila s pierkom a kvetinovým náramkom.

Na vrecúško som použila zelený Canson papier veľkosti 21x21cm. Preložila som ho v uhlopriečke na polovicu. Pomohla som si knihárskou kosťou.

Na polovicu preložený papier som ešte dvakrát preložila podľa fotografií.

Nakoniec som ho ešte preložila takto.

Vrecúško som najprv ozdobila prúžkom akvarelového papiera, na ktorý som z oboch strán vysekla okrajovou raznicou ozdobnú bordúru. Jemne som ho otupovala hnedým Distress atramentom.

Dostatočne dlhý prúžok som omotala okolo vrecúška a na jeho zadnej strane zlepila PVA lepidlom. Prečnievajúce kúsky som odstrihla.

Z prednej strany vrecúška som prúžok ešte dozdobila výrezmi lístočkov, sisalom a papierovou ružičkou.

Hotovo. Ešte nasypať ryžu, a jeden svadobný hosť je pripravený a vybavený “muníciou”, aby novomanželom zaprial bohatstvo a zdravých potomkov :-).

Rada sa držím porekadla “Do tretice všetko dobré” (rozumej – Všetky dobré veci sú tri :-)). A teda ďalšie inšpirácie na tému svadobnú vám prinesiem niekedy nabudúce :-).

Posledný náhľad na malú svadobnú papierovú výbavičku.

Želám príjemné tvorivé chvíle.

One thought on “DIY Malá svadobná papierová výbavička

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *