DIY Papierový ruksak

Zajtra je tu prvý september a školáci sa pomaly chystajú do svojej (ne)obľúbenej školy. Ešte majú voľný víkend, kým to vypukne, a preto mi napadlo, že vás inšpirujem tvorbou takéhoto rozkošného papierového ruksaku, aby ste ich trocha motivovali do tej školy. Stačí ho naplniť pastelkami, voskovkami či inými pomôckami, s ktorými radi pracujú (alebo radšej čokoládou? to nechám na vás :)) a prekvapiť ich v prvý školský deň 😉

Šablónu na takýto školský batoh som našla na jednej zahraničnej stránke a spolu s ňou aj postup tvorby. Chcela som sa s vami o to podeliť, ale nakoľko bol postup v angličtine, tak som si povedala, že vám uľahčím prácu a urobila som ho nanovo podľa seba a samozrejme v slovenčine. Šablónu som vám sem pridala a môžete si ju vytlačiť na papier vyššej gramáže formátu A3. Originálny zdroj šablóny je na nej napísaný. 🙂

Pri tvorbe som použila nasledovný materiál:

* 2 ks rôznych scrapbookových papierov

* papierové pásy

* základné pomôcky: nožnice, kovové pravítko, ceruzku, knihársku kosť, skalpel, dierovaciu súpravu

* lepiaci materiál: extra silnú obojstrannú lepiacu pásku, lepidlo, tavnú pištoľ

* rýhovaciu podložku na tvorbu darčekových taštičiek (ak máte vytlačenú šablónu, nie je nutná, ale šikovníci s podložkou si vedia vyrobiť takýto ruksak v rôznych veľkostiach podľa seba)

* magnetky alebo kúsky suchého zipsu (na uzavretie vreciek na ruksaku)

* čipky a stužky 

* lepenkové výrezy

* ozdoby: samolepiace perličky, svorka, washi páska a iné

POSTUP:

1. Vytlačíme si šablónu a vystrihneme podľa čiar. Celá čiara = strihať a prerušená = ryhovať, takže prerušované čiary si zatiaľ nevšímame. Kde sú dierky, tak tam urobíme dierovačom dierky tiež. Vzniknú nám šablóny na : základ ruksaku, uzatváranie ruksaku, základ malého vrecka na ruksaku a uzatváranie tohto vrecka.

2. Základ ruksaku a uzatváranie malého vrecka na ruksaku obreslíme na jeden scrapbookový papier …

… a základ malého vrecka a uzatváranie ruksaku na druhý.

3. Ja som si pri obreslovaní šablón rovno naznačila aj body, kde sa bude papier ryhovať. A pred vystrihnutím som ho preryhovala. Robilo sa mi to tak šikovnejšie. Taktiež som hneď aj predierovala miesta, kde majú byť dierky.

4. Časti ruksaku a vrecka sú vystrihnuté a pripravené na skladanie.

5. Môžete začať tým ľahším rovnako ako ja, a to vreckom. Odporúčam pri skladaní lepiť vrecko i ruksak extra silnou lepiacou páskou.  Tá všetko fantasticky hneď prilepí a udrží.

6. Na uzavretie vrecka je super magnet alebo suchý zips. Ten už lepím tavnou pištoľou, lebo sa mi najviac osvedčila. Týmto krokom je vrecko hotové.

7. Teraz si vyskladáme ruksak. Knihárskou kosťou si ešte raz preryhujeme a poohýbame jednotlivé časti.

8. K jednej strane si prilepíme uzatváranie ruksaku. Keď je táto časť prilepená, tak zistíme, že si dve dierky musíme ešte predierovať cez prvý (u mňa je to ružový) papier.

9. Teraz urobíme zo stužky remienka na ruksaku. Prevlečieme ich tak, ako to vidíte na fotkách. Uzlíky musia byť zvnútra.

10. Remienka sú hotové a môžeme zlepiť ruksak do formy krabičky opäť pomocou silnej obojstrannej lepiacej pásky, ktorou nalepíme odstávajúcu časť na ďalšiu krajnú stranu krabičky.

11. Spodnú časť zložíme. Najprv idú menšie bočné časti, potom širšia s „rožkami“ po stranách, do ktorej sa vsunie posledná – tá je viditeľná na fotke. Môžete ich zlepiť, ale aj nemusíte.

12. Aj na ruksak nalepíme suchý zips, aby sa nám ľahko otváral i zatváral.

13. Papierové 3D vrecko môžeme nalepiť hneď na ruksak alebo ho podlepiť rozkošnými stužkami, ktoré majú vytvárať dojem visačky, ktorá takto býva na batohoch.

14. Ruksak je hotový a už ho len ozdobíme podľa svojich predstáv. Ako môžete vidieť na fotke, dierky na uzatváraniach sú zbytočné. Ja som ich z jednej strany zakryla suchým zipsom a z druhej ozdobami. Šablóna ich obsahuje, ale podľa mňa nie sú nutné.

15. Zdobenie ma tešilo najviac, lebo som konečne vyskúšala tieto nádherné akvarelové kvietky spolu s lístkami, ktoré sú na pásoch papiera a Maťka mi nimi minule urobila radosť.

Hotovo! Ruksačik je na svete 🙂 Môžete ním potešiť svoju ratolesť, synovca, neter, vnučku, vnuka. Naplňte ho drobnosťami a bude to parádny darček!

Urobila som k nemu aj hnedú bodkovanú vintage verziu.

Prajem vám pekný začiatok školského roka 🙂

2 thoughts on “DIY Papierový ruksak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *