DIY Pohľadnica s prekvapením

Druhá májová nedeľa tradične patrí všetkým mamám. Je to deň, kedy im môžeme vyjadriť vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili. Do dnešného príspevku som pripravila jednoduchú pohľadnicu, ktorá sa otvorením zmení na šikovnú krabičku, v ktorej je ukryté prekvapenie. Môžu to byť lístky do divadla či na koncert, predplatné obľúbeného časopisu či poukážka na nákup kníh. Skrátka niečo, čím dokážete tú svoju mamu prekvapiť a zároveň potešiť. Výroba takejto pohľadnice nie je komplikovaná, vystačíte si s jedným hárkom papiera a zopár drobnosťami na výzdobu.

Ako vidieť na úvodnej fotografii, vyrábala som hneď dve takého pohľadnice a na ich výrobu som použila:

POSTUP

1. Papiere na základ pohľadníc som si orezala a na ryhovacej podložke naznačila ryhy pre zalomenie podľa schémy. 

Rozmer papiera v palcoch 10 1/4 x 8 1/2

ryhovanie na dlhej strane: 

2 1/8, 3 5/8, v rozmere 5 1/8 si iba urobiť maličkú značku a ďalej ryhovať 6 5/8 a 8 1/8

ryhovanie na krátkej strane: 

1 1/2 a 7 

 

Alternatíva v centimetroch:

Rozmer papiera v centimetroch 26 x 21,5

ryhovanie na dlhej strane: 

5,5 , 9 , v rozmere 13 si iba urobiť maličkú značku a ďalej ryhovať 17 a  20,5

ryhovanie na krátkej strane:

4 a 17,5

 

2. Takto vyzerá naryhovaný a zostrihnutý papier podľa schémy.

3. Zalamovať som začala najprv obe časti so “zobáčikom” (nič lepšie mi nenapadlo ako túto zalomenú časť pomenovať). Keď som to robila a uvidel to môj manžel, opýtal sa, či idem robiť papierové lastovičky. Nuž, na prvý pohľad to vyzerá veľmi podobne :-). Výsledok zalamovania vidíte na fotografii.

4. Potom som zalomila všetky časti papiera, ktoré pretŕčali (viď fotografiu).

5. Zalomené časti som jemne povystierala do takého tvaru (viď fotografiu). Je to preto, aby som mohla pokračovať v zalamovaní ostatných častí papiera.

6. Pokračovala som v zalamovaní ďalších častí papiera až do konečného výsledku (viď fotografiu).

7. Nastal čas zlepiť základ pohľadnice. Ja som si naniesla lepidlo naraz na všetky štyri časti, ktoré je potrebné prilepiť. Môžete to však robiť aj postupne, lepenie je tak komfortnejšie. Ako prvú som lepila ľavú hornú časť. Hornú časť papiera so “zobáčikom” som zodvihla, rovnako ako aj celú časť papiera na ľavej strane. Jediné, čo leží na stole počas lepenia, je obdĺžnik uprostred papiera. Plochu natretú lepidlom som nalepila tak, aby mi vznikol ľavý horný roh krabičky. Rovnaký postup som aplikovala na všetky štyri rohy (lepšiu vizualizáciu poskytujú fotografie).

8. Po zalepení všetkých štyroch rohov som na zatvorenej pohľadnici knihárskou kosťou poriadne pozatláčala všetky zalomenia a otestovala je otváranie a zatváranie.

9. Ak by vám odzadu na pohľadnici pretŕčali niektoré z práve zalepených časti papiera, žiadna panika, opatrne ich odstrihnite :-). 

Rovnako ako vínovočervenú pohľadnicu som zlepila aj tú, ktorá je z novinkového dizajnového papiera. Základ takejto pohľadnice má tú výhodu, že ju nie je potrebné zdobiť ďalšími papiermi, ten dizajnový urobí prácu za vás :-).

10. Ako som už spomínala, jednofarebný vínovočervený základ bude potrebné ešte dozdobiť dvomi dizajnovými papiermi. Do vnútra oboch pohľadníc, resp. na dno pohľadnicových krabičiek som nalepila dizajnové papiere.

11. Aby sa pohľadnice neotvárali a obsah, ktorý chcem vložiť nevypadol, na obe som urobila “opasok”. Postačil na to pásik papiera, ktorý som obalila okolo pohľadníc a zlepila ho dokopy.

12. Na oboch pohľadniciach som opasok ozdobila – na vínovočervenej pečaťou s motýľom, na druhej kvietkom, ktorý som si vyrobila podľa vzoru kvietkov na dizajnovom papieri. Obe ozdoby som na opasok nalepila pomocou 3D obojstrannej pásky.

Hotovo.

Návod na výrobu jednoduchého kvietku.

1. Keďže som nemala k dispozícii papier vo farbe kvietkov na dizajnovom papieri, vyrobila som si ho. Akvarelový papier som nafarbila fialovým atramentom z pečiatkovej podušky Distress Ink. Použila som techniku watercoloring, návody k tejto technike nájdete tu. Po nafarbení som papier vysušila teplovzdušnou pištoľou.

2. Pomocou vyrezávacej šablóny som na Big Shote vyrezala 5 rôzne veľkých kruhov. Okraje každého z nich som jemne “kostrbato” obstrihala. Použitie Big Shotu a vyrezávacej šablóny v tomto kroku nie je nevyhnutnosťou, dá sa to celé urobiť priamo nožnicami :-). Obstrihnuté okraje som otupovala hnedým atramentom z pečiatkovej podušky Distress Ink. Na najmenší kruh som gelovým perom nakreslila piestiky. Obyčajnými školskými pastelkami (hnedou a fialovou) som “naplocho” jemne zvýraznila okraje kruhov a prstami papier jemne poohýbala. 

3. Kruhy som zlepila PVA lepidlom a najmenší pomocou lepiacich kvapiek Glue Dots kvôli vytvoreniu priestorového efektu.

Kvietok je hotový.

Kvietok som nakoniec podlepilav lístočkami.

Na záver, ešte zopár záberov na obe pohľadnice.

A ozaj, ako si vyrobiť takúto pečať, napríklad s motýľom, prinesiem v niektorom z nasledovných príspevkov :-).

Želám príjemné tvorivé chvíle.

2 thoughts on “DIY Pohľadnica s prekvapením

  1. Lucia says:

    Ako vzdy uzasny navod. Dakujem. Urcite ho vyskusam rozmyslam co by sa nedala tato „krabicka“ urobit aj tak aby do nej vosla napr. cokolada

    • Monika Timková says:

      Dobrý deň Lucia, čokoláda je priveľká, resp. hrubá. Tá potrebuje zhruba do 1 cm vysokú a pevnú krabičku. A to je už iný koncept skladania papiera ako táto pohľadnica :-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *