DIY Sladká pohľadnica

Neľakajte sa, nejdem písať o pečení, nepiekla som ju. Vyrobila som ju z papiera, kúska plastu a to, čo ju robí sladkou sú drobné cukríky v nej ukryté. Zhotovila som dve verzie a v každej je iné množstvo cukríkov. Obe budú vhodným darčekom ku blížiacemu sa Dňu detí. Výrobu jednej z nich som zdokumentovala v návode.

Na výrobu tejto pohľadnice som použila:

červený jednofarebný papier,

dizajnové papiere zo sady od Studio Light 6×6 Paper Pad Nr.70,

vyzerávacie šablóny – kruhy, zubaté kruhy, motýliky (alternatívou sú vysekávacie raznice),

dierovacie kliešte, alkoholovú fixu,

pečiatku s nápisom “Pre teba”, čiernu rýchloschnúcu pečiatkovú podušku,

priehľadný plastový pohár 0,4l, farebnú šnúrku,

obojstrannú lepiacu pásku v rolleri, PVA lepidlo,

ryhovaciu podložku, knihársku kosť, nožnice

Postup:

Základ pohľadnice je z jednofarebného papiera vyššej gramáže v rozmere 26 x 13cm, ktorý som zložila na polovicu (zložený rozmer 13x13cm). Na vrchnú časť a tiež do jej vnútra som nalepila dizajnové papiere rozmerov 12,5×12,5cm.  

Pripravila som si ešte jeden dizajnový papier s iným vzorom ako predchádzajúpce dva v rozmere 12,5 x 12,5cm a jednofarebný papier (červený ako je základ pohľadnice) v rozmere 12 x 12cm. Na červenom papieri som si na ryhovacej podložke označila ryhy pre zalomenie na dvoch náprotivných stranách v šírke 1cm a z jednej strany 1,5cm.

Nádobka, do ktorej som dala cukríky je vyrobená z priehľadného plastového pohára. Aby som vedela ako pohár obstrihať a potom vlepiť do pohľadnice, postupovala som nasledovne:

1. Na kúsky papiera som si vyrezala rôzne veľké kruhové výrezy. Každý z nich som “nastokla” na pohár, aby som zistila, ktorý bude najhodnejší. Čím väčší výrez, tým vyššia (a teda aj väčšia) bude nádobka.

 

2. Keď bolo rozhodnuté, ktorý rozmer nádobky použijem, som fixou popri okraji nastoknutého papiera na pohár nakreslila čiaru. Táto čiara určuje akú výšku bude mať nádobka na cukríky. Papier nastoknite na pohár čo najrovnejšie, aby výška nádobky bola po celom jej obvode podľa možnosti rovnaká. Nezabudnite si odložiť bokom vyrezávaciu šablónu (alebo raznicu), ktorou ste výrez na pomocnom papieri urobili, ešte ju budete potrebovať. 

3. Zhruba 1,2cm od nakreslenej čiary som pohár skrátila.

4. Na pohári, teraz už nádobke, som po celom obvode nastrihala “zúbky”. Strihala som ich po nakreslenú čiaru. Začala som dlhými nožnicami, no lepšie sa mi strihali kratšími.

5. Pozdĺž nakreslenej čiary na nádobke som postupne pozalamovala všetky “zúbky”. Najprv prstami, potom aj pomocou knihárskej kosti. Plast je potrebné zalomiť poriadne, aby sa nevracal do vzpriamenej polohy.

6. Pomocou vyrezávacej šablóny, ktorú som si odložila bokom v kroku 2, som vyrezala otvor na prednej strane pohľadnice.

7. Dizajnový papier s iným vzorom 12,5 x 12,5cm, ktorý som si pripravila na začiatku práce, som si dočasnou obojstrannou lepiacou páskou v rolleri prichytila tak, ako ho potrebujem mať nalepený vo vnútri pohľadnice. Tú istú vyrezávaciu šablónou ako v predchádzajúcom kroku  som umiestnila rovno do vyrezaného kruhu na základe pohľadnice a tak vyrezala otvor aj do dočasne prilepeného dizajnového papiera. Po vyrezaní otvoru som dizajnový papier od základu karty odlepila (dočasná lepiaca páska má tú výhodu, že papier sa dá pohodlne odlepiť a aj samotná páska sa dá z neho odstrániť).

8. Okolo vyrezaného otvoru vo vnútri pohľadnice som dôkladne naniesla, pozor teraz už permanentnú (trvalú) obojstrannú lepiacu pásku z rollera. Tá sa ukázala byť najspoľahlivejšou zo všetkých lepidiel, ktoré som vyskúšala, pretože žiadne iné plast na papieri nedržalo. Vložila som nádobku do otvoru a prilepila ju k červenému papieru. Aj na dizajnový papier (z rubovej strany) som okolo vyrezaného otvoru opäť dôkladne naniesla lepiacu pásku z rollera. Na zvyšok tohto papiera som ešte aplikovala aj PVA lepidlo. Dvojakým lepidlom namazaný dizajnový papier som nalepila do vnútra pohľadnice. Tým som krásne zamaskovala zúbky nádobky.

Ak si na fotografii všimnete škaredo fľakatý červený papier je to preto, že som naň omylom chcela lepiť dizajnový papier skôr, ako v tomto kroku. Našťastie nič som týmto omylom nepokazila, len papier bol chvíľu škaredý :-).

9. Dizajnový papier okolo nádobky som dobre popritláčala a pomohla som si aj knihárskou kosťou. Dôležité je, aby okraje papierov okolo výrezu, kde je vložená nádobka boli skutočne dobre prilepené.

10. Jednofarebný papier 12 x 12cm, ktorý som si nachystala na začiatku, som zalomila v naznačených ryhách a odstrihla z rohov dva malé štvorce. Vzniklo niečo ako vrecko. Toto vrecko bude umiestnené vo vnútornej časti pohľadnice a poslúži ako uzáver plastovej nádobky.

11. Skôr ako som vrecko definitívne nalepila, vyrezala som do jeho stredu kruhový otvor. Urobila som tak menšou vyrezávacou šablónou (o dve veľkosti menšou ako je otvor v základe pohľadnice).

12. Takto pripravené vrecko som prilepila na do vnútra základu pohľadnice.

13. Podľa veľkosti vrecka som si vyrezala záklopku, ktorou zakryjem vyseknutý otvor na ňom. Záklopka je vlastne obdĺžnik z dvoch zlepených papierov (červeného, ako základ pohľadnice a tyrkysového dizajnového papiera). Do červeného vrecka som pomocou raznice vysekla malý polkruh. Ten som totiž zabudla vyseknúť pre nalepením vrecka na základ pohľadnice. Takže, vy si ho vyseknite určite ešte pred nalepením vrecka, bude to pohodlnejšie :-).

14. Záklopke som raznicou pekne zaoblila rožky.

15. Pripravila som si výzdobu – zubatý kruh (budúce slniečko), usmievavú tváričku, motýliky, štítok s napečiatkovaným textom a šnúrku.

16. Vysekávacími kliešťami som do stredu záklopky vysekla malinkú dierku.

17. Keďže plastový pohár mal na dne nalisované rôzne údaje, chcela som ich zakryť. Vyriešila som to ich prelepením. Okolo nádobky som na pohľadnicu nalepila lúče a do jej stredu tváričku slniečka, a tak som prekryla údaje, ktoré boli na dne pohára. Papier na plast som opäť lepila páskou z rollera. Okolo slniečka ešte pribudli malé motýliky.

18. Vyzdobila som aj vnútornú časť pohľadnice – kruhovým výrezom (zvyškom zo slniečka) a motýlikmi. Štítok s napečiatkovaným textom som cez vyseknutú malú dierku priviazala k záklopke uzávera. A máme hotovo.

19. Šnúročkou so štítkom som si záklopku vytiahla z vrecka, nasypala drobné cukríky do nádobky a uzatvorila ju. Teraz môžem pohľadnicu odovzdať :-).

Ako som spomenula v úvode, vyrobila som ešte jednu sladkú pohľadnicu. Na nej je nádobka na cukríky väčšia. Jediná jej nevýhoda je, že cukríkmi naplnená nádobka je priťažká a pohľadnica zo zvislej polohy padá “na nos”. Keď ju však šikmo o niečo opriem alebo bude vo vodorovnej polohe, potom je to OK.

Na záver, zopár slnečných záberov na sladké pohľadnice.

Želám príjemné tvorivé chvíle.

P.S.: Plastový pohár si môžete zadovážiť  napríklad kúpou čapovaného studeného nápoja či koktailu z čerstvého ovocia alebo cherry paradajok v oddelení ovocia a zeleniny :-).

4 thoughts on “DIY Sladká pohľadnica

  1. Lucia says:

    Nemam slov inych ako NADHERA, KRASA, DOKONALOST, FANTAZIA a ZASE PREKONANE OCAKAVANIA pondelkoveho prispevku. Tlieskam!!!!!!!!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *