DIY Vlastné pozadie pomocou Big Shotu a vyrezávacích šablón

Pred týždňom som od Maťky obdržala novoročný tvorivý balík (ako členka dizajn tímu mám Vianoce pravidelne :)), ktorý nemal chybu! Našla som v ňom nádherný materiál na tvorenie a nové vyrezávacie šablóny do Big Shotu – aj vďaka nim som dostala nápad na tento článok. Aby som skĺbila zaujímavý tvorivý nápad s blížiacim sa Valentínom, ponúkam vám návod na výrobu originálnej valentínskej pohľadnice pre vášho muža, aby vedel, že naňho myslíte. Doslova a do písmena. 😉

valentin-2x

Budeme potrebovať:

* A4 biely papier vyššej gramáže

* zvyšky bieleho papiera vyššej gramáže

* pergamenový papier (vellum)

* scrapbookový papier 

* obrázok

* vyrezávaciu šablónu menších rozmerov + Big Shot 

* lepenkový nápis

* lepidlo a 3D samolepiace vankúšiky

* pravítko

material-1x

Dávam do pozornosti tiež kolekciu papierov, papierových stavebníc, pečiatok a vyrezávacích šablón Industrial a Denim Saturdays, ktorá je perfektná na tvorenie pre pánov. Tematika dreva, kovu, steampunku a iných čisto mužských motívov vám hravo pomôžu pri tvorení 😉

Postup:

  1. Na Big Shote si narežeme nápis či motív v menších rozmeroch z papiera vyššej gramáže (pokojne zo zvyškov papiera, ktorý vám zostal z predošlého tvorenia). Je to piplačka, lebo na malú pohľadnicu som potrebovala až 21-krát vyrezať svoj nápis. Ale výsledok bude stáť na to, takže som rezala a rezala a rezala. 🙂

TIP 1: Prečo menší motív? Aby ste ich mali na pohľadnici hneď niekoľko kusov a bolo rozoznateľné pri výsledku, čo to je. Pohľadnica bude bohatšia a prehľadnejšia.

TIP 2: Nápisy či obrázky je najlepšie vyrezávať pomocou vyrezávacej šablóny na Big Shote. Dajú sa bez problémov využiť aj raznice (napr. kvet, motýľ) , ale pri nich nemáte toľko možností. 

postup-1x

2. Keď máme prvý krok za sebou, pripravíme si vyrezané nápisy. Papier vyššej gramáže veľkosti A4 prerežeme na polovicu. Jednu polovicu si odložíme na inú pohľadnicu a jednu si necháme na túto. Papier zohneme napoly a prejdeme knihárskou kosťou. Týmto spôsobom sme si vyrobili základ otváracej pohľadnice v rozmere 10×15 cm. Zo scrapbookového papiera si odstrihneme obdĺžnik vo veľkosti 9,5×14,5cm. Ďalej si vystrihneme z pergamenového papiera obdĺžnik v rozmere 8×10 cm a z obrázkového papiera obrázok, ktorý sa nám hodí na pohľadnicu, v rozmere menšom ako je pergamenový papier. Všetky papiere, okrem pergamenového, poničíme na okrajoch „ničičom“ pre vintage vzhľad.

TIP 3: Scrapbookový papier môže byť tmavší či bledší, alebo dokonca biely. Je to len na vás. Pri tmavšom viac vyniknú nápisy, zatiaľ čo pri bledšom sú nenápadnejšie. Na konci článku som vám pripravila rôzne ďalšie ukážky, aby ste si vedeli vytvoriť názor a rozhodnúť sa, čo zvolíte.

TIP 4: Okraje vellumu neničte, lebo sa vám škaredo potrhá.

postup-2x postup-3x

3. Scrapbookový papier nalepíme na základ pohľadnice. Pohľadnicu pekne zarovnáme podľa čiar na podložke a pripravíme si pravítko. Pravítko si dáme 2 cm od horného okraja pohľadnice a podľa neho urobíme fliačiky lepidlom, a nalepíme vyrezané papierové nápisy. Mne sa zmestili 3 vedľa seba. Potom posunieme pravítko o 2 cm nadol a zopakujeme lepenie nápisov. A takto pokračujeme, až kým nemáme polepený celý podkladový papier.

TIP 5: Medzery medzi nápismi (prípadne inými motívmi) si musíte stanoviť vy podľa veľkosti nápisov. A môžete ich dať hustejšie či redšie, je to na vás.

TIP 6: Nápisy nemusíte lepiť starostlivo, aby boli zarovno podkladového papiera. Stačí len tak ledabolo, aby pevne držali, ale zároveň boli „v pohybe“.

TIP 7: Ešte lepšie na lepenie papierových výrezov ako PVA lepidlo na fotografii je lepidlo v pere.

postup-5x postup-6x postup-7x

4. Obrázok nalepíme pomocou 3D samolepiacich vankúšikov na pergamenový papier.

postup-8x

5. Pod pergamenový papier dáme opäť 3D vankúšiky a nalepíme ho na pohľadnicu.

postup-9x

6. Posledným krokom je nalepenie lepenkového nápisu na obrázok.

postup-10x

7. A toto je výsledok. Jemná valentínska pohľadnica v mužskej tematike, ktorú sa nebude hanbiť dať si aj na poličku. 😉

postup-11x valentin-1x valentin-2x valentin-3x

Pre inšpiráciu vám ponúkam aj ďalšie pohľadnice vytvorené touto metódou. Všímajte si motívy pozadia a farby podkladového papiera. Touto technikou sa dajú robiť naozaj rôznorodé pohľadnice, výrazné i nevýrazné, mužské i ženské, clean&simple i bohato zdobené. Je to len a len na vás 😉

A tiež pripomínam, že táto technika sa dá robiť aj „opačne“, t.j. na jeden papier menší ako základ pohľadnice vyrežete niekoľkokrát vybraný motív. Podložíte ho pekným farebným scrapbookovým papierom, ktorý zvýrazní vyrezané miesta, a máte to!

valentin-4x valentin-5x valentin-6x valentin-7x valentin-8x valentin-9x

vlastne-pozadie-1x vlastne-pozadie-2x

vlastne-pozadie-3x

Veľa zábavy pri tvorení vám praje

Kristína

3 thoughts on “DIY Vlastné pozadie pomocou Big Shotu a vyrezávacích šablón

  1. Kristína Čepčeková says:

    Ďakujem vám veľmi pekne, dievčatá. 🙂 Je to naozaj nákazlivé. Síce je to piplačka, ale akonáhle vás to chytí, neviete prestať. A tie výsledky sú veľmi milé a originálne. 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *