Flexibilný rozvrh hodín a tabuľka úloh

Koniec letných prázdnin sa nezadržateľne blíži a s ním aj obdobie príprav na ďalší školský rok. Či už máte doma žiaka základnej školy alebo stredoškoláka, najjednoduchšie je ho začať organizovane :-). Napríklad, na začiatku školského roka sa rozvrh hodín párkrát zmení, kým sa “utrasie” do konečnej podoby. A tak som pre synovca pripravila flexibilný rozvrh hodín, na ktorom je možné pri akejkoľvek zmene, jednoducho a ľahko preusporiadať jednotlivé vyučovacie predmety. K nemu som zrecyklovala dlho nepoužívaný fotorámik do podoby tabuľky, kde si on sám, alebo jeho mamina, napíše zoznam aktuálnych povinností, ktoré je potrebné vykonať.

Na vyhotovenie flexibilného rozvrhu hodín som použila:

kúsok kartóna zo škatule (možno použiť aj hrubú lepenku)

kraftový papier, akvarelový papier,

dizajnový papier (ja som použila papiere zo sady Terra Incognita)

konopný špagát

vysekávaciu raznicu – ovál, vyrezávaciu šablónu – obdĺžnik s prešívaním

výrez z lepenky – ceruzka

hnedá atramentová poduška Distress Ink

PVA lepidlo, obojstranná lepiaca páska,

dierovacie kliešte, kancelárske sponky 

Skôr ako som rozvrh hodín začala vyrábať, musela som sa rozhodnúť pre tvar výsekov, na ktoré sa napíšu jednotlivé vyučovacie predmety. Zvolila som oválny tvar výseku, ktorý v jeho najširšom rozmere má 4,5cm. K tomuto číslu som pridala rezervu 0,5cm, aby ovály boli od seba dostatočne vzdialené a neprekrývali sa. Čiže: pre jeden stĺpček (deň v týždni) to je 5cm. Keďže deti chodia do školy 5 dní v týždni, potrebovala som 5x5cm=25cm. Kartón zo škatule som teda orezala v rozmere 25cm x 6cm. Na jej prednú stranu som najprv nalepila dizajnový papier a potom som okraje kartóna oblepila hrubším konopným špagátom. 

Dierovacími kliešťami som urobila 5 dierok, okolo ktorých som nalepila malé papierové kolieska (kancelárska pomôcka na opravu roztrhnutého predierovaného papiera). Kolieska som pred nalepením natrela hnedým atramentom z podušky Distress Ink.

Na akvarelový papier som vytlačila z počítača dni v týždni a nápis ROZVRH HODÍN. Vyrezávacou šablónou som nápisy vyrezala v tvare obdĺžnika. Všetky nápisy som nalepila na základ z kartóna. Výzdobu som doplnila starším “zapotrošeným” lepenkovým výrezom v podobe ceruzky.

Do hornej časti základu z kartóna som dierovacím kliešťami vysekla dve malé dierky a cez ne prevliekla a zauzlila špagát, aby sa rozvrh dal zavesiť. Pretŕčajúce konce špagátu som na lepenku prichytila kúskom bežnej lepiacej pásky a zadnú stranu kartóna som prelepila kraftovým papierom (skôr z estetických dôvodov). Tým som si však prekryla spodné už vyseknuté dierky. A tak som ich musela vyseknúť dodatočne aj na nalepenom kraftovom papieri podľa polohy tých existujúcich.

Z akvarelového papiera som raznicou vysekla dostatočný počet oválov, na ktoré si synovec napíše jednotlivé názvy vyučovacích predmetov. Do každého z nich som dierovacími kliešťami vysekla dve malé dierky.

Oválne výseky som pospájala kancelárskymi sponkami (Na každý deň som zavesila predbežne nepopísaných 5 ks, čiže na 5 vyučovacích hodín. Dostatok ďalších je pripravených na vypísanie a zavesenie). Na zavesenie prvého oválu som použila farbené kancelárske sponky. Poznámka: Aby sa ovály nepretáčali, musela som dať pozor na to, aby všetky sponky boli do dierok navlečené navlas rovnako. 

 

Tak, a už iba vypísať na vyseknuté ovály jednotlivé vyučovacie hodiny. Ak sa ich poradie zmení, či už  v rámci dňa alebo celého týždňa – synovec rozvrh (alebo iba jeho časť) rozoberie a nanovo poskladá. 

 

K rozvrhu hodín som vyhotovila tabuľku úloh a využila som na to dlho nepoužívaný fotorámik. Použila som:

dizajnový papier so sady Terra Incognita,

akvarelový papier,

PVA lepidlo, tavná pištoľ,

vyrezávacia šablóna – obdĺžnik s prešívaním, autíčka

plastová skúmavka, zotierateľná suchá fixka

Premena fotorámika na praktickú, tzv. “TO DO”, tabuľku bola veľmi jednoduchá a rýchla. Namiesto fotografie som medzi vrchné sklo a zadný panel vložila dizajnový papier, na ktorý som nalepila nápis, ktorý som predtým vytlačila na akvarelový papier. Pruhovaný vzor dizajnového papiera skvele poslúži ako riadky :-). Sklo (môže byť aj plast), ktoré je v rámiku navrchu bude slúžiť ako zotierateľná tabuľa. Na písanie som zvolila suchú fixku, ktorá má vo vrchnáku aj malú špongiu na zotieranie. Aby fixka bola stále poruke, umiestnila som ju do plastovej skúmavky (zo zdravotníckych potrieb), z ktorej sme niekde dávno stratili vrchnák a bez neho sa už nedá použiť na svoj pôvodný účel. Skúmavku som na fotorámik, resp. teraz tabuľku úloh, prilepila tavnou pištoľou. A samozrejme, neodpustila som si aspoň malú výzdobu – výrez autíčka :-).

Pre úspešný štart bude potrebné zabezpečiť, okrem rozvrhu hodín a tabuľky úloh, ešte sto ďalších drobností.

A nový školský rok môže začať!

 

 

Želám príjemné tvorivé chvíle.

One thought on “Flexibilný rozvrh hodín a tabuľka úloh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *