Letný prázdninový kalendárik

Pred pár dňami si moja mama len tak medzi rečou povzdychla, že si nevie celkom predstaviť, čo bude robiť s Miškom celý týždeň. Miško je môj deväťročný synovec, teda jej vnuk. Sestra si totiž na týždeň prenajala na Liptove malú dreveničku a mali ísť všetci spolu. Plán však narušili jej pracovné povinnosti, a tak sa tohto pobytu zúčastní iba pár dní. Zvyšok času si bude musieť mama poradiť na chalupe s Miškom sama. Keď mi to spomenula, okamžite som mala nápad, ktorý som obratom zrealizovala.

Aby si všetko pekne naplánovali, a za ten týždeň krásne užili prázdniny, som im pred odchodom odovzdala 7-dňový prázdninový kalendárik (inšpirovaný adventným kalendárom). Niečo na spôsob záchranného kolesa na cestách :-).

Na jeho výrobu som použila:

4 x kartónovú rolku z kuchynských papierových utierok

hrubú lepenku

kraftový kartón, tmavomodrý papier

scrapbookové papiere – konkrétne Loft Marina od UHK Gallery

akvarelový papier 

piktogramy z pásikov MORE 01,02,03,06

béžovú a modrú šnúrku Bakers twine

kormidlo – kovová ozdoba

modrú pečiatkovú podušku  Distress Ink

tupovač

skalpel, oceľové pravítko, podložku na rezanie

raznicu na zaguľatenie rohov, dierovač, nožnice, PVA lepidlo

Big Shot + vyrezávacia šablóna zaoblený rámik a kruhová šablóna

Ako prvé som si naplocho stlačila kartónové rolky a každú z nich rozstrihla na dve polovice (dbajte na to, aby boli na dĺžku a šírku jednotlivé rolky rovnaké – najlepšie je použiť rolky z kuchynských utierok rovnakej značky od jedného výrobcu). Stlačené rolky (7 ks) stredom po dĺžke (cca pás 2 cm) som k sebe prilepila PVA lepidlom a poriadne zaťažila knihami do zaschnutia lepidla. Keď som sa rozhodla, ktorá časť bude spodná, zlepila som všetky ešte nezlepené časti k sebe cca do výšky 1 cm (hlavne vnútra roliek).

Takto vzniknutý „vejár s kapsami“ by sa už v tejto fáze mal dať postaviť na jeho spodnú zlepenú časť. Ak by padal, potom je potrebné opatrne roztiahnutím jednotlivých kapsičiek dostať vejár do rovnováhy, aby pekne stál. Aby som túto rovnováhu posilnila, na jeho spodnú časť som nalepila tmavomodrý pásik pevnejšieho papiera. Ten som si zalomila podľa šírky zlepenej spodnej časti vejára. Teda, ak zlepený spodok, na ktorom vejár stojí je široký 1,7 cm, potom pásik papiera si v tomto rozmere zalomím. Stačí, ak pásik papiera bude dlhý tak, aby siahal najviac polovice oboch strán kapsičiek.

Na fotografiách hotového kalendárika tento pásik vôbec nie je vidieť, pretože som ho z oboch strán vejára prelepila papiermi za sady Loft Marina a odspodu nalepila na lepenkový podklad. Vejár, pred nalepením na podklad, som výdatne otupovala modrým atramentom. Podklad som vyrezala skalpelom z hrubej lepenky, nalepila naň rovnaký papier ako na vonkajšie kapsičky a na hranách otupovala. Hotový vejár som po uhlopriečke nalepila PVA lepidlom na štvorcový lepenkový podklad.

Vejár s kapsičkami som z jednej strany ozdobila záchranným kolesom :-). Z kraftového kartónu som na Big Shote pomocou kruhových vyrezávacích šablón vyrezala dva kruhy, medzi ne vytvarovala očká zo šnúrky Bakers twine a zlepila ich dokopy. Takto zlepené kruhy som obmotala a do očiek prevliekla rovnakú šnúrku. Záchranné koleso som nalepila na vejár a do neho umiestnila piktogram cestovnej batožiny. Ten som vystrihla z pásika More 03.

Na podklad som ešte nalepila kovovú ozdobu kormidla.

Do kapsičiek vejára som umiestnila štítky. Tie som vyrezala skalpelom (nezabudnite použiť ochrannú rezaciu podložku) z papiera zo sady Loft Marina. Dierovačkou urobila do štítka dierku, nalepila kruhový výrez  z oboch strán a prevliekla modrú a béžovú šnúrku Bakers Twine. Horné rohy štítku som zaguľatila rohovou raznicou. Výborne sa na tento účel hodí šikovná raznica – visačky  3v1, ktorou si štítky/visačky raz-dva vyrežete.

Na každý štítok je nalepený okrem piktogramu nejakej aktivity (ako nápoveda, čo by mohli v ten deň robiť – napr. ísť na hrad alebo postaviť veľký hrad z piesku) aj čistý papier, kde si Miško so starou mamou vopred napíšu denný program na celý týždeň, čo by v jednotlivé dni mohli robiť. Vždy ráno si jeden štítok vyberú, oprú ho o vejár (kormidlo poslúži ako zarážka, aby sa štítok neskĺzol) a štítok tam môže ostať celý deň, kým oni budú na výlete, ktorý si naplánovali.

Na štítku je priestor pre zápis aj na jeho zadnej strane. Tam si večer môžu napísať ako sa im darilo, čo zažili, alebo či pribudla nejaká iná aktivita a robili teda niečo úplne iné, lebo napríklad kvôli počasiu sa plán nedal realizovať.

Takto si každý deň vyberú jeden zo štítkov, mrknú na to, čo ich čaká (nápoveda v podobe piktogramu hovorí, že by sa ďalší deň mohli ísť povoziť na loďke alebo veľkej lodi), a ak je počasie OK, vyrazia :-). Môžu si však zapísať a robiť aj niečo iné, nalepené piktogramy sú iba pomôckou pre starú mamu.

A zasa večer si môžu zapísať či to bolo splnené alebo či boli niekde inde.

Po ukončení pobytu si Miško kalendárik vezme domov a pochváli sa mamine a ocinovi ako sa mal, a čo všetko so starou mamou za ten týždeň robili a zažili.

Dúfam, že aj ja sa čo-to dozviem a pošlú mi nejaké fotky ako to s prázdninovým kalendárikom dopadlo :-).

Želám príjemný zvyšok prázdnin

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *