Organizácia podľa Valiky

Prajem vám všetkým krásny deň,

dnes by som vás chcela pozvať do mojej pracovne / ateliéru / izby … jedným slovom do mojej multifunkčnej miestnosti, kde mám väčšinu svojich vecí. Miesto kde tvorím a fotím tutoriály.  Zároveň by som sa s vami chcela podeliť o osvedčené tipy a triky.

0

Niektoré veci sa v mojej miestnosti nezmenili ani po roku a pol kedy prešla kompletnou reorganizáciou a niektoré sa menia priebežne. Momentálne mám však rozpracovaných niekoľko projektov, ktoré musím / chcem odovzdať a nemôžem upratať na 100%. Obdivujem ako Danielka písala, že má vždy dokonalý poriadok a pred fotením nemusela týždeň pratať. Mám rada čistý stôl, keď začínam tvoriť nový projekt, ale kreatívny neporiadok je bohužiaľ neustále prítomný.

Moja izba vyzerá takto:

1 b upr

Posteľ mám aj po svojej pravej strane. Keď som v tvorivom ošiali tak niet kde stúpiť, niet kde spať a na stole mám voľné miesto o veľkosti presne 10,5 x 15 cm 🙂

Fotopostupy fotím na tejto doske. Bohužiaľ som ju namorila farbou, ktorá ťahá do oranžova, takže v poslednej dobe ju často prekrývam bielym papierom , ktorý mi uľahčuje postprodukciu fotiek.

2

Tento článok o organizácii pracovne by som chcela písať inak než ste zvyknutí.

Chcela by som sa s vami podeliť o overené tipy, ktoré vám určite pomôžu aj pri organizácii vášho tvorivého kútika.

1. krabičky všetkých veľkostí

V mojej pracovni nájdete krabičky všetkých tipov a veľkostí. Priehľadné aj farebné, veľké aj malé. Zistila som, že okrúhle mi nevyhovujú. Ak vidím akciu kupujem a časom využijem všetko. Často sa mi stáva, že veci určené do kuchyne napokon aj tak skončia v mojej pracovni

3

Je to veľmi praktické riešenie ako uschovať veci pokope. Napr. v jednej z krabičiek mám všetky slovenské pečiatky.

4

2. priehľadná páska na pomenovanie krabičiek

Niektoré krabičky sú nepriehľadné alebo ich mám niekoľko rovnakých, preto je každá krabička pomenovaná. Najviac sa mi osvedčila priehľadná páska od 3M Scotch, na ktorú centrofixou môžem písať obsah krabice.

5

Ľahko sa odlepuje a s povrchom splynie dokonale.

6

3. pizza krabice

Pizza krabice, v ktorých mi prichádzajú objednávky, takmer nikdy nevyhadzujem. V mojej pracovni majú totiž nekonečné využitie:

– mám v nich podelené kolekcie / kity / zameranie. Napr. v jednej mám len veci, ktoré sú vhodné pre pánske pohľadnice. Sú tam aj papiere, aj ozdoby, pečiatky čokoveľvek od rôznych výrobcov, ale s jedným zameraním.

– uskladňujem v nich papiere amerického rozmeru 12 x 12 inch

– mám v nich pripravené nové produkty. Vyhovuje mi, ak mám nové veci oddelené od používaných. Lepšie sa v tom orientujem a nedovoľuje mi to, aby sa mi nová vec stratila a bola v mojej pracovni bez využitia.

– ak ste členkami viacerých DT, tak je to skvelý spôsob ako používať len výrobky z konkrétneho obchodu , pre ktorý práve tvorím

7

4. zatváracie sáčky všetkých veľkostí

Mám doma asi všetky veľkosti – od mini po maxi. Využitie je nekonečné.

8

Hlavne je to veľmi skladné. Ukážem príklad na mojich flitroch (sequins). Všetky sú v krabičke, ale keďže mám veľa druhov a farieb, tak sú v krabičke podelené na ďalšie sáčkové podkategórie 🙂 Je to veľmi prehľadné a ak mám chuť použiť na pohľadnici nejaké flitre, tak rýchlo nájdem tie, ktoré potrebujem.

9

5. šanóny A5 s magnetickou samolepiacou fóliou

Môj najlepší trik sú A5 šanóny. Tento nápad som dostala v polospánku, keď som nemohla zaspať a znamenal pre mňa totálny zvrat v organizácii. Používaním týchto šanónov sa všetko zlepšilo o 100%. Kupujem lacné v tescu spolu s náplňami. Najpoužívanejšie veci mám hneď nad stolom na dosah ruky.

10

Menej používané mám na konci poličky. Pre mňa sú v tvorení alfou aj omegou pečiatky. Mám ich najviac kusov, a preto ich uskladneniu venujem aj najviac času.

11

Najradšej a najčastejšie tvorím pohľadnice a dobrý nadpis je na nezaplatenie. Tento šanón nie je veľmi kompaktný, ale viem, že tam nájdem, čo potrebujem .

12

Vnútro šanónov si môžete rozdeliť na rôzne sekcie.

13

Každá sada pečiatok je uložená v samostatnom euroobale. Snažím sa ponechávať veci v originálnom balení.

14

Takto mám uložené aj šablóny.

15

Vyrezávacie šablóny však potrebujú aj špeciálnu prísadu – magnetickú samolepiacu fóliu.

16

Vďaka nej sú všetky šablóny na mieste a určite sa vám nestratia.

17

Šablóny menších rozmerov dávam na jeden papier. Toto sú darčeky, ktoré boli pribalené v časopise Docrafts Creativity.

18

V osobitnom šanóne mám pečiatky, ku ktorým mám aj vyrezávacie šablóny. Spredu pečiatky, vzadu šablóny.

19

Po prezradení všetkých trikov vám ešte v krátkosti ukážem zvyšok pracovne.

Základom na mojom stole je veľká rezacia podložka. Nie vždy je všetko napokon dokonalé rovné a presné, ale snaha je vždy. Pod ňou mám silikónovú podložku.

20

Veci, ktoré používate takmer na každom projekte, proste musia byť na stole vždy.

Raz som dostala nápad využiť stojany na odkvapkávanie ako úložný priestor … a ono to funguje 🙂

Vo väčšom a vyššom mám pravítka, veľké nožnice, malú lepidlovú pištoľ, štetce, špachtle, ničič, pred tým mám obľúbené lepidlá multi matte medium  a glossy accents.

21

V druhom menšom mám už len lepidlá – permanentné, snímateľné, lepidlo v pere, 3D mini penové vankúšiky

22

V poháriku mám zase nevyhnutné pomôcky – knihárske kosti, pinzety, malé nožnice, ceruzky, orezávač

23

Na pravej strane stola mám stick it podložku – skvelý pomocník pri práci s tavnou pištoľou. Mám tam aj lampu a pohárik, ktorý využívam pri maľovaní s akvarelkami. Pod stolom na kontajneri mám veľkú rezačku papiera Fiskars. Táto časť stola ešte musí prejsť reorganizáciou, ale mám tam aj papierky na skúšanie pečiatok, papierové utierky a vzadu vlhčené utierky.

24

Na ľavej strane stola mám malú rezačku Fiskars. Na kontajneri malú rýhovaciu podložku a veľké papiere na skúšanie.

25

Dôležitou súčasťou mojej ľavej časti stola sú aj tieto skvelé stojany. Mám ich zatiaľ len pár mesiacov, ale ešte stále sa z nich teším. Na väčšom z nich mám svoj MISTI a papiere rozmerov A5. V spodných šuflíkoch mám predpripravené biele pohľadnice a kraft / recyklované pohľadnice. Mám tam aj flitrované papiere, farebné papiere, zrkadlový kartón, perleťové papiere.

26

Druhá polička je menšia a pasujú do nej papiere veľkosti A6. Mám tam predpripravené farebné papiere, vzorované papiere, perleťové papiere a nasekaný akvarelový papier.

Na vrchu mám v krabičke akrylové bloky rôznych rozmerov.

Zároveň vidíte aj nedokončený projekt hipsterskej svadobnej pohľadnice.  Moji známi má svojimi požiadavkami nešetria a ja som im vďačná 🙂

27

Celkovo v mojej pracovni zastávam názor zgrupovania vecí s rovnakým účelom.

Najviac je to viditeľné v šuplíkoch pod stolom. Ak potrebujem Distress Ink alebo iné pečiatkové podušky, tak len otvorím šuplík.

28

Ak potrebujem lepiacu pásku, tak šuplík s názvom „Sticky stuff“

29

Takto mám usporiadané farebné púdre na horúci embossing a flitre.

30

V strednej časti police nad stolom mám naozaj všeličo , ale stále sú to veľmi dôležité veci. Napr. farby, kvietky, ozdoby, svorky, flitre, lepenkové výrezy, veľké pečiatkové podušky …

31

Chcela som vám ukázať, že do krabice s ozdobami sa mi zmestilo naozaj veľa kamienkov, perličiek a iných samolepiacich ozdôb.

32

Ako dôkaz vám ukážem moju obľúbenú škatuľku plnú enamelových bodiek – moje najobľúbenejšie. Neviem si predstaviť ako inak alebo ako ešte skladnejšie by som uložila toľko enamelových bodiek. Zároveň to dokonale vystihuje to, čo mi vyhovuje – ak potrebujem enamelovú bodku, tak viem hneď po akej krabičke siahnuť.

33

Drevené a lepenkové výrezy mám v niekoľkých krabičkách. Táto sekcia ešte nie je ukončená, na nové výrezy budem potrebovať novú krabičku 🙂

34

Väčšinu papierov a Big Shot mám v policovej stene oproti stolu.

Mojou snahou bolo udržať moje scrapbookingové veci v jej ľavej časti, ale márne. Veci okupujú už viaceré poličky nielen v pravej časti policovej steny, ale aj v skrini na oblečenie 🙂

35

Snažím sa využívať viac vzorovaných papierov. Napriek tomu, že vzory a farby milujem, tak ich využívam veľmi málo. Preto som všetky 6×6 sady papierov vložila do špeciálnych sáčkov a vytiahla na svetlo sveta do jednej krabice.

36

Poslednou vychytávkou sú tieto drôtené police, ktoré mi umožňujú využiť naozaj aj ten posledný kúsok miesta. V jednej z nich mám uložené krabice s najpoužívanejšími a najobľúbenejšími embosingovými práškami.

37

Dúfam, že sa vám návšteva v mojej pracovni páčila. Ak by ste mali nejaké otázky, tak sa kľudne pýtajte v komentároch pod článkom.

Ak by ste si náhodou mysleli, že je to ideál, tak vás sklamem 🙂 S rodičmi už dávno nebývam, preto nie som v mojom ateliéri pravidelne. Raz sa však môj sen – mať svoj ateliér doma – stane skutočnosťou. Potom to bude dokonalé, dovtedy sa teším z toho, čo mám

Prajem krásny zvyšok dňa,

Valika

Valika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *