RECY FOTORÁMIK V LETNOM ŠATE

Dcéra z nejakej nostalgie už dlho „sušila“ zopár starších fotorámikov na okennom parapete vo svojej izbe. Drevené rámiky boli v poriadku, no jeden papierový vyzeral všelijako, len nie príťažlivo.


Zo zadnej strany, odkiaľ prichádzalo svetlo, sa farba už dávno vytratila a aj tá na prednej strane stratila pôvodnú sýtosť.

Dostala som povolenie dať tomuto rámiku druhú šancu, no s podmienkou, že sa bude hodiť do malej modrej izby a bude sa dať zavesiť. Modrá je farba oblohy, mora, jazier, riek, a tak rozhodovanie ako rámik vynoviť netrvalo dlho.

Celý rámik som postupne rozobrala (lepšie povedané rozlepila), postrhávala pôvodný ozdobný papier, až som sa dostala na základný kartón, presnejšie – tri samostatné kartónové výrezy (zadná plná obdĺžniková časť, vnútorná časť v tvare ležatého písmena U a predná časť s výrezom pre fotografiu). Pôvodná „noha“, slúžiaca ako opora na státie, po rozobratí ostala nepoužiteľná, čo ani nevadilo, keďže rámik v novom šate má byť zavesený na stene.

Na jeho renováciu som použila nasledovný materiál a pomôcky:

2 papiere zo sady UHK Gallery Provence Aquarius

jednofarebné papiere – svetlomodrý, tmavomodrý, biely, červený, hnedý, zlatohnedý, čierny, svetlozelený

akrylová farba – biela, štetec

lepidlo PVA, tavná pištoľ, ceruzka a guma, nožnice

oceľové pravítko, ochranná podložka na rezanie, skalpel

Big Shot, vyrezávacie šablóny –  vlnky a oblaky, lodička, rybičky, maják, kormidlo

silikónové pečiatky – delfín

čierna rýchloschnúca pečiatková poduška IZINK

šnúrka bakers twine

špagát, twenty háčiky

 

Voilá, závesný fotorámik v novom šate 🙂

Z dvoch modrých papierov UHK Gallery Provence Aquarius 12×12 som pomocou skalpela vyrezala potrebné rozmery na zadnú a prednú časť fotorámika, a nalepila ich. Vnútornú časť (tú v tvare ležatého U) som iba natrela bielou akrylovou farbou. Všetky tri časti fotorámika som PVA lepidlom zlepila dokopy.

Na ďalšiu výzdobu som  z jednofarebných papierov vyrezala pomocou Big Shotu  a vyrezávacích šablón zopár výrezov (vlnky a pobrežie , kotva, loďka, rybičky, maják) a postupne ich PVA lepidlom  lepila na rámik.

Najprv voda s vlnkami a pobrežie, kde samozrejme nesmú chýbať rybičky a lodička.

Na pobrežie som umiestnila maják a do morských vĺn zasa veselého delfína. Toho som napečiatkovala na papier a ručne nožnicami vystrihla. Na čierny papier som si nakreslila siluety troch vtákov v rôznych veľkostiach a nožnicami vystrihla.

Nad loďku vo vlnách som nalepila výrez kotvy, na ktorý som ešte zmotala šnúrku bakers twine. Aby ostala takto pekne zmotaná na zopár miest som kvapla PVA lepidlo, ktoré zabezpečilo pevný tvar.

Zadnú stranu fotorámika som prelepila bielym papierom, tavnou pištoľou naň nalepila twenty háčiky, z ktorým som odstránila nabíjací tŕň. Nakoniec som umiestnila špagát, aby sa rámik dal zavesiť. Hotovo.

A ešte jeden bočný pohľad :-).

Ak aj vy nájdete doma niečo staré, skôr ako to vyhodíte dobre si tú vec obzrite. Veľa veciam, ktoré zdanlivo vyzerajú nepotrebne a nepoužiteľne, sa pri troche ochoty a snahy dá ešte vdýchnuť nový život. Neváhajte, mnohokrát to stojí za to.

Želám veľa úspešných a užitočných recyklácií 🙂

P.S.: Ak sa vám to už podarilo, dajte nám vedieť a pochváľte sa tou vecičkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *