Scrapbooking – originálne uchovávanie spomienok

Slovo „scrapbooking“ je pôvodne v angličtine spojenie dvoch slov, a to „ústrižok, alebo výstrižok“ a „kniha“.  V skutočnosti slovo „scrapbooking“  obsahuje v sebe oveľa, oveľa viac.
scrapbooking - layout

Je to spôsob, ako uchovávať rodinné, alebo osobné spomienky, hlavne vo forme fotoalbumov, alebo „scrapbookových“ stránok.  Okrem fotografií môžu obsahovať množstvo osobných spomienok ako sú cestovné lístky, vstupenky, pohľadnice, lístočky s odkazmi, listy, výstrižky z novín a mnoho ďalších.
Scrapbooking je aj o použití vhodných dekorácií k fotografiám a písaného textu, ktorý ich dokumentuje. Ozdobené stránky sa buď ukladajú samostne ako obraz, alebo sa vkladajú do zakladača. Keď ich máme viac, tak sa tiež dajú zviazať buď špagátom, kovovými krúžkami a tak sa dajú vždy doplniť nové stránky. Je aj možnosť ozdobovať stránky priamo v albume určeného na scrapbooking, ktorý sa dá zakúpiť aj tu.
Dnes sa však scrapbooking využíva  na oveľa viac projektov. Túto techniku využíva aj cardmaking (výroba pohľadníc), journaling (zaznamenávanie a popis okamihu, udalosti) a project life (v podstate kronika vášho života).  Bežne sa využíva aj na výrobu menoviek, visačiek, darčekových kartičiek a krabičiek, taštičiek, zápisníkov… jednoducho, je to technika, ktorá sa skvele hodí na takmer na všetko :-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *