Skúšam techniku … horúci embossing II

Keď ju raz vyskúšate, nedokážete bez nej byť. Presne taká je technika horúci embossing. Na začiatku je zakrytá rúškom tajomstva, ale keď jej prídeme na koreň, tak posúvame hranice tvorby a kreativity. Viem, že tie začiatky bývajú najťažšie a preto som sa rozhodla pripraviť naozaj podrobný fotonávod, kde uvidíte základnú tvorbu s ňou v 5 krokoch. Je vhodný pre úplné začiatočníčky alebo tie, ktorým sa prvý pokus nepodaril a zatratili ju. Tak poďme spolu na to 😉

Na techniku HORÚCI EMBOSSING potrebujeme:

* špeciálnu podušku na embossing

* farebný prášok na embossing

* pečiatky (akékoľvek – silikónové, drevené, gumené)

* teplovzdušnú embossovaciu pištoľ

* pomocný kancelársky papier

Všetko potrebné na tvorbu technikou horúceho embossingu nájdete v tejto kategórii na e-shope. Do niekoľkých dní pribudnú v tejto kategórii parádne novinkové prášky a budú doplnené aj vypredané veci (vrátane pištole), tak sledujte e-shop 😉

Do pozornosti chcem dať novinkové drevené pečiatky so slovenskými nápismi. Doma už malú zbierku mám a ďalšie mám na ceste. 🙂

Teraz vám krok po kroku ukážem, ako si pomocou tejto techniky vytvorím na papieri zlatý nápis „Nech sa Ti splnia všetky priania“, čo je najzákladnejšia práca s touto technikou.

Ako postupujeme pri technike HORÚCI EMBOSSING:

1. Pripravíme si pečiatku, podušku na embossing, papier, na ktorý budeme pečiatkovať a pomocný kancelársky papier, ktorý bude pod ním. Prvý krok je nám známy z klasického pečiatkovania. Namočíme pečiatku do pečiatkovej podušky – avšak len tej, ktorá je určená na embossing, lebo je dostatočne „mokrá a lepkavá“, aby sa na ňu prášok prilepil.

2. Pečiatku silno zatlačíme na papier.

3. Po predošlom kroku nám zostane na papieri „mokrý“ odtlačok pečiatky. Nasypeme naň farebný prášok na embossing. Najlepšie je používať detailné prášky, ktoré zapečú aj nápisy a jemné motívy pečiatok. Všetky prášky, ktoré máme v ponuke, túto podmienku spĺňajú :).

4. Keď máme celý opečiatkovaný nápis pokrytý práškom, papier pomaly nahneme a zosypeme zvyšky nepotrebného prášku na pomocný kancelársky papier.

Krásne vidíme, ako sa nám na pečiatke prášok zachytil a ten nepotrebný ide preč.

Trocha poklepkáme po papieri, aby každé zrnko nazvyš odišlo z papiera. V prípade, že sa prášok zachytil, kde nemal, tak ho malým štetcom oprášime preč.

Takto vyzerá náš nápis pokrytý zlatým práškom. Zvyšok prášku, ktorý máme na pomocnom papieri, môžeme nasypať späť do fľaštičky.

5. Vezmeme teplovzdušnú pištoľ a fúkame na nápis. Môžete vidieť, ako pištoľ držím – nie príliš blízko a jemne zboku.

Pozor! Teplovzdušná pištoľ je pri tejto technike nutná a nenahradí ju žiadna iná pomôcka či nebodaj fén.

Takto magicky sa nám mení nápis a zapeká na papier:

Hotovo! Krátku chvíľku po zapečení pečiatky sa jej nedotýkame a potom už smelo môžeme pokračovať v tvorbe 😉

Ja som pečiatku pomocou vyrezávacej šablóny vyrezala do tvaru kruhu s milým prešívaním po krajoch a použila som ju na ozdobenie rozkošnej motýlikovskej pohľadnice.

Pri jej tvorbe som ďalej použila úžasné papiere od Craft Smith, vellum, biely metalický papier, Big Shot + vyrezávacie šablóny (čipka, kvietky, motýliky), samolepiace perličky, sadu na tvarovanie kvietkov, obojstrannú lepiacu pásku, PVA lepidlo a 3D lepiacu pásku.

Veľa som pracovala s papierom a napríklad aj oba farebné motýliky na pohľadnici sú ručne vystrihnuté.

Papiere a obrázky spolu skvelo ladia, čo mám pri tvorbe najradšej.

Ešte vám ukážem pop-up kartu vytvorenú z rovnakej sady papierov a s rovnakým nápisom upraveným embossingom, ale tentokrát v striebornej farbe 🙂

Na záver vám chcem doporučiť články od členiek nášho dizajn tímu, ktoré obsahujú ďalšie tipy, triky a nápady:

DANIELA vám vo svojich videách (napr. v tomto) ukázala, že horúci eombossing sa dá krásne použiť pri zdobení papierových kvietkov či lepenkových výrezov.

VALIKA pozná materiál a pomôcky na horúci embossing naozaj do detailov a o svoje vedomosti sa s vami podelila v tomto príspevku.

SOŇKA rada spája techniky a napríklad v tomto príspevku vám ukázala, aký skvelý efekt sa dá urobiť s trojicou suchý embossing, Distress podušky a horúci embossing.

IRISKA je macherka na spojenie horúceho embossingu a akvarelu. Túto techniku učila aj na papierových maratónoch.

Verím, že sa vám môj dnešný príspevok páčil a že sa k vašim obľúbeným technikám v scrapbookingu pridá aj čarovný horúci embossing 😉

7 thoughts on “Skúšam techniku … horúci embossing II

  1. Didi says:

    Ahojte.. super clanok, velmi inspirativny! Mna by zaujimalo, ci su napisy zhotovene touto technikou oteruvzdorne. Ci sa casom nezodru, prip.neopadavaju. Dakujem.

    • Ďakujem Didi, teším sa, že sa páči 🙂 Nápisy a pečiatky vytvorené touto technikou neopadávajú, sú naozaj napevno „zapečené“. Nemali by sa zodrieť ani časom, ale závisí to od toho, čo myslíte, lebo určite je možné ich silou zoškriabať. Ale inak bez problémov vydržia a mne sa ešte nestalo, že by sa zodreli, zoškriabali či opadali 🙂

  2. Lucia says:

    Pekný deň.V tejto technike som úplný začiatočník,ale veľmi ma očarila.Len neviem kde robím chybu. Mám doma všetko na to aby som s tým mohla pracovať. Dokonca som sa dala aj na embosovacie pero a tu je kameň úrazu: keď s ním niečo napíšem na papier a posypem práškom,pri priblížení pištole mi prášok opadá preč.Kde robím chybu?Je problém v papiery?Jedine kde mi to drží je fotopapier aj to nie na tej lesklej strane.Dakujem za pomoc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *