Skúšam techniku … tupovanie

Dnes by som vám rada napísala pár slov o tupovaní papiera a spôsoboch, ako túto techniku používam ja.

tupovanie1

Tupovanie je nanášanie farby na papier pomocou tupovacieho štetca alebo tupovacej špongie. Na tupovací štetec nanesieme farbu a tú potom jeho pritláčaním alebo otieraním nanášame na papier. Týmto spôsobom je možné farbu nanášať na okraje a rohy papiera, na určité miesta na papieri cez šablóny alebo na celú plochu papiera. Použiť však môžete rovno tupovače na okraje a rohy od Ingvild Bolme.

Ja najčastejšie používam spojenie tupovacieho štetca a pečiatkovacej farby v poduškách na pečiatkovanie. Prevažne používam hnedú farbu na dosiahnutie vintage efektu pri pohľadniciach, na layouty požívam skôr čiernu farbu na nanesenie vzoru cez šablónu. Pripravila som pre vás malú ukážku, ako som s pomocou tejto techniky vyrobila tag vo vintage štýle:

tupovanie1

Ako prvé som si pripravila papiere, podušky s pečiatkovacími farbami a tupovací štetec:

tupovanie2

Začala som farbiť okraje všetkých narezaných papierov:

tupovanie3

tupovanie4

Skúsila som si aj farbenie už spomínaným tupovačom na okraje a rohy, jeho veľkou výhodou je, že nie je potrebné ho stále namáčať do farby, ako je to v prípade tupovacieho štetca:

tupovanie5

tupovanie6

Postupne som si takto nafarbila okraje všetkých papierov aj obrázku (vystrihnutý z krásneho vintage papiera od Pion Design), ktorý som chcela použiť ako ústredný motív tagu. Väčšie kúsky budú spodnou vrstvou tagu, menší kúsok vrchnou vrstvou:

tupovanie7

Na menší kúsok papiera som si špachtľou naniesla modelovaciu pastu (gesso) cez šablónu, vysušila teplovzdušnou pištoľou a jemne nafarbila tupovacím štetcom hnedou farbou:

tupovanie8

Pripevnila som čipku, a keďže som nemala práve odtieň, ktorý by sa mi k papierom hodil, použila som bielu. Bielu čipku som opäť nafarbila tupovacím štetcom a hnedou farbou:

tupovanie9

Na čipku som prilepila lepenkový výrez – ornament, ktorý som tiež po okrajoch upravila tupovaním hnedou farbou:

tupovanie10

Napokon som tag navrstvila a pridala som ešte dva lepenkové výrezy, ktoré som tiež po okrajoch upravila tupovaním. Papierové ruže som natrela bielym gessom a opäť tupovacím štetcom nafarbila jemne na hnedo. A napokon som pridala ešte nálepku s textom a pár tekutých perličiek. Keďže som všetky použité ozdoby a podkladový papier tupovala jednou farbou, celý tag sa mi farebne krásne zjednotil:

tupovanie11

tupovanie12

tupovanie13

tupovanie14

V tomto tagu som teda využila postup tupovania, ktorý používam najčastejšie. A na záver by som vám ešte chcela ukázať využitie tupovania pri layoute – čiernou farbou som naniesla vzor cez šablónu na vytvorenie pozadia na bielom podklade:

tupovanie15

Prajem krásny deň

Daniela banner

2 thoughts on “Skúšam techniku … tupovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *