Trendy v jesennom tvorení

“Jeseň je ako druhá jar, kedy každý list sa stáva kvetom.” Albert Camus.

Niet výstižnejšieho opisu ako tieto slová. Jeseň je plná nádherných farieb. Rada pozorujem listy na stromoch, keď menia svoju farbu od zelenej, na žltú, oranžovú, vínovo červenú, hnedú až takmer čiernu. Každý jeden “listnáč” je odetý inak. Úžasné…., tie farby ma fascinujú. Aj keď v týchto dňoch je podľa kalendára ešte leto, predsa len, už prichádzajú chladnejšie dni. Tie sa stále viac a viac skracujú, a nám tvorivým dušiam, dlhé jesené večery poskytnú dostatok priestoru pre tvorbu 🙂 .
Poďme sa teda pozrieť na to, čo letí, aké sú trendy v jesennej tvorbe našich kolegov z rôznych kútov sveta.

Pohľadnice, je to to najpraktickejšie čomu sa darí aj v našich končinách, a väčšina scrapperiek keď začína, tvorí v tejto oblasti. Čo sa týka farieb, obvykle sú to typicky jesenné farby lístia v ich najrôznejších odtieňoch. A štýly, tie sú tam hádam všetky aké v “scrap” svete existujú. Odteraz však, už budú hovoriť za mňa obrázky, a ja k nim iba čo-to doplním.  Bude ich  veeeeeľa, pretože každý z nich otvorí zdroj inšpirácie, stačí naň kliknúť. Takže sa, prosím, čo najpohodlnejšie usaďte. Až potom začnite s prehliadkou a vychutnajte si  farby jesene.

Začnem tými najjednoduchšími pohľadnicami, ktoré možno zaradiť k štýlu clean and simple, kde základnou výzdobou je list či viac listov (prípadne strom s listami). Základ pre najkrajšie  a najpestrejšie listy si vytvoríte na akvarelovom papieri pomocou akvarelových farieb alebo Distress pečiatkových podušiek použitím napríklad watercoloring techniky.


Tie viac zdobené (ešte stále náležiace k štýlu clean and simple) sú dekorované opäť buď jedným alebo viacerými listami :-). Na zhotovenie samotných listov veľmi dobre poslúžia pečiatky a vyrezávacie šablóny. Zaujímavý efekt vytvoríte aj použitím embosovacej kapsy.

Veľmi elegantné sú aj embosované jesenné pohľadnice (vytvorené použitím atramentov a práškov na horúci embosing) so zakomponovanými visačkami

alebo aj tie bez visačiek,

alebo pohľadnice v netradičnej farebnej kombinácii.

Pre tých, čo obľubujú vintage štýl mám dobrú správu – tento štýl je v jesennej tvorbe pohľadníc stále “in”. Základnou ozdobou je opäť lístie, či už v podobe venčekov alebo zviazaných listových kytičiek.

Ďalším najpoužívanejším ozdobným prvkom v jesennom papierovom (a nielen papierovom) tvorení sú tekvičky, ktoré sa dajú vyhotoviť z papiera jednofarebného alebo aj z rôzne potlačeného scrapbookového papiera.

Opäť, od tých najjednoduchších pohľadníc, kde napríklad gombíky reprezentujú tekvičky

alebo na výzdobu postačí iba jedna – dve tekvičky.

Alebo tekvica ako základ pohľadnice, či malá tekvičková dekorácia v podobe vtáčej búdky 🙂 .

Veľmi vydarená a zároveň jednoduchá je aj takáto tekvičková inšpirácia

alebo táto, s “hrkálkou” 🙂 .

Zaujímavé sú, tvz. “explodujúce pohľadnice”, ktoré sa nanovo objavujú v tvorbe, a to nielen jesennej. Je to s nimi ako s módou, ktorá sa v určitých cykloch opakuje.

Okrem pohľadníc, k jesennej tvorbe patria visačky. Prekvapivo v nich prevláda predovšetkým vintage štýl.

Samostatnou kapitolou jesennej tvorby je téma Halloween. U nás je to skôr sviatok mladšej generácie spojený so zábavou a karnevalom. Nemyslím, že by sa u nás posielali halloweenské pozdravy v takom rozsahu ako vianočné či veľkonočné. Zaradila som však aspoň zopár ukážok, kde sa to len hmýri strašidlami, pavúkmi a pavučinami, strašidelnými domami, čarodejníckymi klobúkmi, metlami, čarodejnicami, netopiermi, čiernymi mačkami, atď., ….. a objavili sa už aj strašidelní Mimoni 🙂

Jesenná tematika neobchádza ani layouty. Ich základom je jednofarebný papier alebo autorky použili krásne designové scrapbookové papiere. Základným prvkom výzdoby sú opäť pestrofarebné listy, tekvice, halloweenske prvky, vínna réva, slnečnice, bukvice, hríby, lesné zvieratká, kvety vo farbách jesene. Súčasťou tvorby layoutu je aj použitie šablón s texturovacími pastami či akrylovými farbami alebo atramentami a sprejmi. A štýly? Hádam všetky – od clean and simple, cez vintage, až po mixed media. Stačí si vybrať ten, ktorý je vám najbližší :-).

 

K jesennej tvorbe patrí aj výroba darčekových krabičiek a rôznych dekorácií. Aj tu prevažujú typické jesenné farby, listy a lístie, tekvičky, a vôbec všetko, čo k jeseni patrí. Na záver (teda, takmer na záver) malá “ochutnávka” inšpirácií z tejto oblasti tvorby :-).

Tomuto rozkošnému strašiakovi už nejaký čas odolávam, a myslím, že prichádzam do bodu, kedy si nejakého podobného konečne vyrobím :-).

Joj, a skoro som zabudla na albumy. Aj tie môžu mať jesennú výzdobu a možete sa ich naučiť robiť úplne od podlahy sami alebo použijete album, ktorému už iba oblečiete jesenný šat. Tak teda, skutočne posledné obrázky, a už naozaj skončím :-).

 

Ako vidíte, nápadov a inšpirácií na jesenné tvorenie je nespočetné množstvo. Môžete sa realizovať v rôznych štýloch a technikách, a jediné čo platí, je snáď – držať sa jesennej farebnej palety. Tá je však tak veľká, že ani občasný úlet niekam mimo nej nemôže nič pokaziť. A tiež veľa lístia alebo iba jeden, tekvičky, a ako som už vyššie spomenula všetko čo k jeseni patrí :-).

A ešte skvelá správa na koniec: Na e-shop Martinka nahodila veľmi obľúbený OKTÓBROVÝ PAPIEROVÝ MARATÓN, takže ak sa chcete naučiť nové techniky v scrapbookingu a tvorbu zaujímavých projektov, ste na správnej adrese. Víkendový maratón je rozdelený na sobotu a nedeľu, kedy v každom dni budete s Kristínkou a Iriskou tvoriť rozličné práce. Určite si to omrknite, čaká vás tam aj niečo nescrapbookové a to základy krasopisu. Kurzy sú vhodné pre úplných začiatočníkov i pre pokročilých. 🙂

Želám vám veľa tvorivých jesenných dní.

One thought on “Trendy v jesennom tvorení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *