DIY Darčeková krabička s vyťahovacím vrchnákom

Témou môjho dnešného príspevku je darčeková krabička. A to krabička nezvyčajná, ktorej vyťahovací vrchnák je neoddeliteľnou súčasťou samotnej krabičky. Proces jej výroby som zdokumentovala do fotopostupu. Zhotoviť takúto krabičku nie je komplikované, dokáže to aj začiatočník :-).

Na výrobu krabičky som použila:

jednofarebný papier vyššej gramáže rozmerov 21,5 x 20 cm (8 1/2 x 8 inch),

4 x dizajnový papier 4,7 x 5,5 cm (1 7/8 x 2 inch),

pravítko, ceruzku, gumu na gumovanie, nožnice, knihársku kosť,

stylus s guličkou – pomôcka na tvarovamie papierových kvietkov (možno použiť aj ryhovaciu podložku),

PVA lepidlo, obojstrannú lepiacu pásku,

Big shot, vyrezávaciu šablónu – kruhy (možno použiť aj raznicu alebo ručne vystrihnúť ),

špagát, dierovacie kliešte,

hnedú atramentovú podušku Distress Ink, tupovaciu hubku „tupovač“,

pečiatku s textom, čiernu rýchloschnúcu atramentovú podušku

Ako ukazuje úvodná fotografia, vyrobila som vlastne dve krabičky. Jednu som vymeriavala v centimetroch a druhú v palcoch (inch). Do fotopostupu som použila verziu v palcoch.

1. Ako prvé som si pripravila jednofarebný, jemne broskyňový papier vyššej gramáže v rozmere 8 1/2 x 8 inch. Podľa schémy (viď nižšie) som ceruzkou na dlhšej strane papiera naniesla značky pre zalomenie. 

2. Potom som otočila papier (aj schému :-)) v smere hodinových ručičiek o 90 stupňov a aj na jeho kratšiu stranu som naniesla značky pre zalomenie.

3. Stylusom s guličkou som podľa vyznačených značiek urobila všetky ryhy pre zalomenie (zvislo aj vodorovne) a vygumovala som ceruzkou vyznačené značky. 

4. Potom som preložila (smerom od seba) papier skrz druhú vodorovnú ryhu (červená čiara na schéme).

5. Takto zalomený papier som si položila na stôl so zalomenou časťou pod zvyškom papiera a stylusom s guličkou (môžete použiť aj ceruzku) som si naniesla v mieste ohybu značky (vrcholy trojuholníkov, ktoré prechádzajú červenou čiarou na schéme).

6. Po nanesení značiek po celej dĺžke zalomenia som nožnicami vystrihla trojuholníky (šrafované na schéme). Ak si ich netrúfate strihať priamo, pokojne si ich dokreslite na papier ceruzkou a až tak strihajte. Nezabudnite zvyšky po značkách vygumovať :-).

Takto to vyzerá bezprostredne po vystrihnutí všetkých trojuholníkov.

7. Na stále preloženom papieri (ako v predchádzajúcom kroku) som obstrihla aj bočnú stranu papiera (šrafované časti podľa schémy). Najprv v línii vystrihnutých trojuholníkoch a potom aj nižšie. Tak vznikli dve záložky, pomocou ktorých neskôr krabičku a vrchnák zlepím dokopy.

Papier som povystierala. Teraz už bolo všetko vystrihnuté a pripravené na skladanie. Vyzerá to takto.

8. Zalomila som prvú vodorovnú ryhu (nad červenou na schéme). Zalamovala som smerom k sebe.

9. Potom som zalomila ďalšiu ryhu (pod červenou na schéme). Tentoraz som zalamovala do opačnej strany ako v predchádzajúcom kroku, teda od seba.

10. Nakoniec som zalomila aj poslednú vodorovnú ryhu. Opäť som zalamovala od seba.

11. Potom som papier rozstrihla v jeho spodnej časti – viď foto. Tieto rozstrihnuté časti vytvoria dno krabičky.

12.  V tomto kroku prišlo na rad postupné zalamovanie papiera vo všetkých zvislých ryhách.

 13. Po kompletnom vodorovnom a zvislom zalamovaní som preložila horný prúžok papiera (nad vystrihnutými trojuholníkmi) k sebe – tým sa vytvoril budúci vrchnák.

14. S takto preloženou hornou časťou som papier poskladala skrz zvislé zalomemé ryhy do budúcej krabičky.

15. Na dlhšiu záložku (v kroku 7 sme si vystrihli dve – jednu kratučnú a jednu dlhšiu) som nalepila obojstrannú lepiacu pásku a zlepila dokopy telo krabičky dokopy. Kratučnú záložku som v tomto kroku nelepila, na tú príde rad neskôr.

16. Pripravila som si výstrižky dizajnového papiera, nalepila na ne obojstrannú lepiacu pásku a prilepila ich na telo krabičky. Postačia aj takéto malé kúsky, nie je potrebné pokryť celú stenu každej strany krabičky. Dizajnový papier je vhodné lepiť postupne. Čiže, nalepiť prvý kúsok a potom si obracať steny krabičky tak, aby ste vždy videli ako ste nalepili ten predchádzajúci kúsok dizajnového papiera. Aby ste neskôr neboli prekvapení, že ste tie kúsky ponaliepali nakrivo :-).

17. Teraz, keď už bola krabička vyparádená dizajnovým papierom, som zlepila jej dno. Lepidlo som naniesla iba na 3 vystrihnuté časti. Lepila som PVA lepidlom. Knihárskou kosťou som ich popritláčala k sebe.

18. Kým lepidlo schlo, na kruhový výrez z akvarelového papiera som rýchloschnúcim atramentom napečiatkovala text. Podlepila som ho o niečo väčším kruhovým výrezom z iného dizajnového papiera, otupovala jeho okraje hnedým atramentom a predierovala ho. Do dierky som prevliekla špagát.

19. Až teraz som zalepila vrchnák. Na kratučkú záložku som naniesla lepidlo, a skôr ako ho definitívne zlepila, som krabičku uzatvorila stlačením vrchnáka nadol na telo krabičky. Upozornenie : Neľakajte sa, že záložka sa nebude dať prilepiť tak, aby dokonale “lícovala” so zalomením. Zopár milimetrov sa to celé posunie. Ak by sa vám to nepáčilo, môžete vrchnák zboku oblepiť prúžkami dizajnového papiera, a tým prekryť túto nedokonalosť.

 20. Cez vrchnáčik som ešte prevliekla špagát s pripevneným textom a zafixovala som ho mašľou.

Hotovo, krabička je hotová.

Ako som spomínala, zhotovila som ešte jednu verziu, ktorú som vymeriavala v centimetroch. Sú takmer rovnaké, “centimetrová” je však o máličko vyššia.

Aby ste mali predstavu ako táto krabička funguje, ukáže krátke video:

 

Jednofarebný papier, z ktorého je krabička vyrobená sa dá nahradiť obojstranným dizajnovým papierom vyššej gramáže (ideálne od 200g/m2, to isté platí aj pre jednofarebný papier). Ak obe strany dizajnového pekne spolu ladia, resp. sa dopĺňajú, môžete rovno z neho vyrobiť celú krabičku. Potom už nie je potrebné krabičku zdobiť ďalším dizajnovým papierom, postačia maličkosti – papierové výrezy, obrázky, výrezy z lepenky, kvietky, stužky, gombíky a pod.

A ak by ste si potrebovali zmeniť rozmery krabičky – teda, chceli by ste vyrobiť menšiu alebo väčšiu, prikladám nákres, podľa ktorého si to zmeníte ako potrebujete. Nie je to nič komplikované. Štvorcové dno musí byť zachované. Šírka a hĺbka sú rovnaké (rozmer x) a výšku krabičky si môžete zvoliť rôznu (rozmer y). Hodnoty doplníte do priloženej schémy, vypočítate si aký veľký papier bude potrebný na základ krabičky a ako si ho zalomíte. Aspoň si trochu oprášime vedomosti z geometrie a matematiky :-).

Želám príjemné tvorivé chvíle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *