DIY Pánska valentínka 2 v 1

Blíži sa február a s ním aj sviatok zamilovaných – Valentín. Sviatok plný bozkov, srdiečok, kvetov a … aj čokolády :-). Dobrá čokoláda rozhodne nič nepokazí, zvlášť ak ju nápadito a pekne zabalíte pre toho “svojho Valentína”. Pri tejto príležitosti som pripravila pánsku valentínku 2 v 1, ktorá spojila krabičku a pohľadničku do jedného darčeka. Priebeh výroby som zachytila do fotonávodu.

Na výrobu valentínky pre pána som použila:

čierny Canson papier vyššej gramáže,

dizajnové papiere od Pion design – séria Mister Tom’s Treasures a séria To my Valentine,

rezačku papiera, ryhovaciu podložku, ryhovaciu podložku na na obálky,

knihársku kosť, nožnice, ceruzku, gumu na gumovanie,

obojstrannú lepiacu pásku trhaciu – rôzne šírky, 3D penové lepiace štvorčeky,

gelové lepiace bodky Glue drops,

tupovač, hubky na tupovanie,

čierny atrament Distress Ink, čierny rýchloschnúci atrament,

pečiatku so slovenským nápisom, akvarelový papier,

červenú šnúrku, výrez z lepenky – obálka so srdiečkami,

Big Shot + vyrezávaciu šablónu – písací stroj, srdiečka

Valentínka, ako som spomenula v úvode, má podobu  2 v 1. Čiže, spojila som darčekovú krabičku v tvare šuplíčka (správne – zásuvka :-), no mne sa však viac páči hovorový tvar a pri ňom ostanem) a malú pohľadničku. Každú časť som vyrobila samostatne a nakoniec som ich zlepila dokopy. Poďme sa pozrieť na to, ako som postupovala pri výrobe.

Krabička v tvare šuplíčka

1. Keďže som chcela, aby šuplíček mal pevnejšie steny, zvolila som trochu iný spôsob vyhotovenia ako klasicky zhotovenú jednoduchú krabičku. Využila som na to ryhovaciu podložku na obálky. Čierny Canson papier som rezačkou orezala do rozmeru 7 1/4 x 7 1/4 inch (palcov). Takto pripravený papier som na ryhovacej podložke na obálky položila okrajom na 3 1/8 inch, naryhovala 1. ryhu a vysekla výsek. Potom som posunula papier na 4 3/16 inch, naryhovala som 2.ryhu a vysekla výsek. (Pomôcka: 4 3/16 inch je presne uprostred medzi 4 1/8 inch a 4 1/4 inch – viď prvé foto vľavo). Postupne, podľa návodu výrobcu ako pracovať s touto podložkou, som naryhovala a vysekla výseky na všetkých štyroch stranách papiera.

2. Pomocou knihárskej kosti som zalomila obe zaznačené ryhy. 

3. K nim som pridala ešte jedno zalomenie (bez predchádzajúceho ryhovania). Urobila som to nasledovne: Najprv som si papier preložila smerom do jeho stredu cez vonkajšiu ryhu (čiže ryhu, ktorá je ďalej od stredu papiera). Takto preložený papier som nanovo zalomila (skôr prehla) v mieste vnútornej ryhy (teda ryhy, ktorá je bližšie k stredu papiera). Vzniklo nové zalomenie, orientované do inej strany ako predchádzajúce dve, ktoré sú cez ryhy urobené na ryhovacej podložke.

Upozornenie: Pri papieri vyššej gramáže to robte dôsledne. Tým, že je tvrdší, ťažšie sa s ním pracuje a je potrebné vyvinúť väčšiu silu pri jeho ohýbaní. Je to preto, aby sa papier ohol presne v línii vnútornej ryhy, a teda to posledné zalomenie bolo rovnobežné s predchádzajúcimi dvomi.

To isté som urobila na každej strane papiera.

4. Všetky štyri “rožky” som nožnicami odstrihla. Strihala som zhruba 0,75-1cm od zalomenia.

5. V tomto bode som postupovala ako pri výrobe klasickej krabičky. Papier som zastrihla v miestach, v ktorých spojím steny krabičky.

6. Nalepila som lepiaci pásku na miesta, ktoré bolo potrebné spojiť.

7. Najprv som zlepila rohy šuplíčka.

8. Potom som zlepila steny šuplíčka.

9. Druhou časťou šuplíčka bol obal. Na rezačke som orezala čierny Canson papier rozmerov 10 x 3 3/4 inch. Na ryhovacej podložke som na dlhej strane papiera naryhovala ryhy pre zalomenie: 3/4 inch, 4 3/4 inch,5 1/2 inch, 9 1/2 inch. Potom som všetky ryhy pomocou knihárskej kosti pozalamovala.

Poznámka: Presné ryhovanie je najlepšie urobiť tak, ako som to robila v návode na adventný kalendár – postupným obracaním krabičky na páse papiera, ktorý je o niečo dlhší ako je potrebné. Návod nájdete tu. Spomínam to preto, lebo ak by ste použili papier vyššej alebo nižšej gramáže ako som použila ja, nemusí vyššie uvedené zalomenie sadnúť úplne presne. Môže sa stať, že šuplíček bude v obale voľne lietať a vypadávať, prípadne ho do obalu nenapcháte. Je potrebné, aby to sadlo čo najlepšie, aby obal šuplíček pevne obopínal a dovolil ho spoľahlivo vysúvať a zároveň aby samovoľne z neho nevypadával. 

10. Pomocou obojstrannej lepiace pásky som obal zlepila dokopy a vložila doň šuplíček.

11. Šuplíček som dozdobila dizajnovými papiermi, ktoré som pred nalepením otupovala čiernym atramentom Distress Ink. Jeden som nalepila na dno a ďalšie dva na obe “čelá” šuplíčka.

Pohľadnička

1. Rozmery pohľadničky vychádzajú z rozmeru krabičky (šuplíčka). Čierny papier som orezala na rozmer 8 x 3 3/4 inch. Na ryhovacej podložke som na dlhej strane papiera v rozmere 4 inch naryhovala ryhu pre zalomenie a papier zalomila.

2. Vnútornú časť pohľadničky som ozdobila dizajnovým papierom. Na jej prednú stranu som navrstvila zopár rôzne veľkých ústrižkov dizajnových papierov, ktoré som podliepala 3D penovými štvorčekmi pre dosiahnutie vyššej plasticity. Okolo takto navrstvených a zlepených dizajnových papierov som previazala červenú šnúrku a zaviazala ju do mašle. Ako posledné som nalepila výrez písacieho stroja, do ktorého som vložila a prilepila akvarelový papier. Naň som, ešte predtým, čiernym rýchloschnúcim atramentom napečiatkovala nápis. Písací stroj som lepila gélovými lepiacimi bodkami. Výzdobu som doplnila malinkým srdiečkom a lepenkovým výrezom obálky so srdiečkami. Zlepené dizajnové papiere som nalepila obojstrannou lepiacou páskou za čierny základ pohľadničky.

3. Hotovú pohľadničku som prilepila na krabičku a bolo hotovo.

Šuplíček som naplnila čokoládkami, ktoré som vyfintila ladiacimi “kabátikmi” z dizajnových papierov.

Do šuplíčka som vložila aj malú obáločku, ktorú som zhotovila z dizajnového papiera pomocou ryhovacej podložky na obálky. Aby ladila, otupovala som aj tú čiernym atramentom. Do obálky som vložila malú kartičku, kde sa dá napísať niečo výsostne osobné. Zatváranie obáločky som vyriešila výrezom srdiečka. Podlepila som ho malými 3D penovými štvorčekmi, aby otváranie obálky bolo čo najmenej komplikované. Teraz už bola pánska valentínka 2 v 1 definitívne dokončená.

Na záver zopár slnečných záberov hotového dielka.

Do Valentína máme ešte pár týždňov, a ak aj vy budete vyrábať  valentínky, neváhajte a pochváľte sa nimi v našej FB skupine. 

Želám príjemné tvorivé chvíle.

One thought on “DIY Pánska valentínka 2 v 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *