DIY Sadrová ozdoba

Už dlhšie som sa chystala na vyrábanie vlastných sadrových ozdôbok. Je to skvelá vec, keď dookola niečo používate a chcete si to doma kedykoľvek vyrobiť a farebne doladiť k projektu. Konečne ma k tomu „nakopla“ Irinka Mikla, keď mi zaslala krásny scrapbookový balíček a silikónovú formičku v ňom. Ja som si dokúpila ešte odlievaciu zmes a šla som na to. Okrem fotonávodu pripájam aj romantickú inšpiráciu 😉

Budeme potrebovať:

* 2-komponentnú odlievaciu zmes Decor Clay s priloženou odmerkou a návodom

* silikónovú formu

* misku so špajdlou

Dvojkomponentná odlievacia zmes je vlastne sada 2 fľaštičiek, drobnej odmerky a návodu. Vo fľaštičke A je tekutina a vo fľaštičke B zase prášok.

Postup:

1. Do odmerky si nasypeme potrebné množstvo prášku z fľaštičky B. Jeho množstvo závisí od toho, akú máte šablónu – koľko a aké veľké ozdoby si z nej chcete vyrobiť. Takže ja som si odmerala toľko, koľko podľa skúseností viem, že potrebujem na rámik, ktorý idem vytvoriť. Odmeraný prášok nasypeme do pripravenej misky.

2. Do odmerky si nalejeme o polovicu menšie množstvo tekutiny (ako predtým prášku) z fľaštičky A. Následne ju nalejeme k prášku do misky.

3. Túto dvojzložkovú zmes riadne premiešame špajdlou, až kým nám nevznikne jednoliata zmes bez hrčiek. Zmes je hustá, ale zároveň sa s ňou dá pekne pracovať.

4. Hneď na to pomaličky nalejeme zmes do silikónovej formy. Pomáhame si špajdlou, aby zmes vošla aj do najmenších štrbiniek formy. Vrch pekne vyhladíme. Drobných nedokonalostí sa nemusíme báť – odlúpneme ich po uschnutí, prípadne sa stratia pri nalepení ozdoby na projekt.

5. Formu naplnenú zmesou necháme schnúť. Dĺžka schnutia závisí od toho, aká veľká a hrubá je ozdoba. Ja tento rámik nechávam schnúť aj 5 hodín. Sadrový odliatok je hotový vtedy, keď už vidíme, že zmes je navrchu suchá. Silikónovú formu trocha poohýbame a odliatok sa od nej sám od seba oddelí.

6. A takto vyzerá hotový sadrový odliatok. Ten môj má pár bubliniek, ale mne to nevadí, lebo aj o tom je vintage štýl – o jemnej nedokonalosti.

7. Odliatok ešte očistíme od zvyškov sadry a môžeme si premyslieť, čo s ním ďalej budeme robiť. Mne osobne sa páči takýto prirodzený, ale ak s ním chcete ďalej pracovať, odporúčam ho nedbalo nafarbiť akrylovými farbami, nastriekať sprejmi alebo natupovať Distressmi pre ešte väčší vintage efekt. Techniku tupovania vám priamo v akcii krásne ukazuje Daniela vo svojich videách alebo v tomto fotopostupe 🙂

Ja som sa rozhodla, že rámik použijem na zdobenie pohľadnice. Úžasne sa mi hodil k scrapbookovému papieru z jednej romantickej kolekcie od Scrapberry’s, ku ktorej patrili aj obrázky – jeden som hneď „zarámovala“. Ďalej som to doplnila ešte ďalšími ozdobami: čipkou, lepenkovým ornamentom, kvetmi, bakers twine šnúrkou, ozdobnou svorkou, papierovými výsekmi a inými drobnými ozdôbkami.

 

Príjemné tvorenie vám prajem a verím, že môj príspevok vám pomôže pri vlastnej tvorbe 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *