DIY Svietnik pre čarovné jesenné večery

S jeseňou mám spojených niekoľko vecí, ktoré milujem. Za detských čias sme zbožňovali skákať do kôp lístia (uf, dnes by som pre túto radoť potrebovala teda riadnu kopu, priam kopisko :-)), zbierali sme v lese pestrofarebné listy a gaštany, a potom skladali zvieratká a panáčikov, či odtláčali nafarbené listy na papier alebo robili z nich girlandy. Dnes, skôr obdivujem krásu jesenných hmlistých rán, vychutnávam si popoludňajšie teplé slnečné lúče a zakaždým nanovo ma fascinujú jesenné západy slnka. A jesenné večery si rada spríjemním zažnutými sviečkami, ktoré dokážu vyčariť upokojujúcu domácu atmosféru. Je to tiež čas, kedy si doplním zásobu sviečok a zrevidujem stav svietnikov v našej domácnosti. Pri tejto príležitosti vznikol aj ten, ktorý vám dnes predstavím (aj s fotopostupom, ako som svietnik zhotovila).

Poďme sa teda pozrieť ako svietnik vznikal.

Použitý materiál a pomôcky:

sklenená nádoba na umiestnenie sviečky, väčšia čajová sviečka,
kartón, hodvábny papier, akvarelový papier, pergamenový papier – vellum,
PVA lepidlo, lepidlová tavná pištoľ, teplovzdušná pištoľ,
biele gesso, atramentové podušky Distress Ink – Mustard seed (žltá), Spiced Marmalade (oranžová), Fired brick (červená), Blueprint Sketch (modrá), Crushed Olive (zelená), Freyed Burlap (hnedá), Ground Espresso (tmavohnedá), Black Soot (čierna),
štetec, tupovacia hubka, tupovací štetec, skalpel, rezacia podložka, nožnice,
metalická vosková farba – zlatá a medená,
Big Shot, vyrezávacie šablóny – listy, tehlová stena,
bakers twine šnúrka, drevené koráliky

Základňu som vyrobila z piatich vrstiev kartónu (pôvodne som ju chcela mať z dreva, no nedostala som sa ani k jeho zháňaniu :-), a tak je z papiera). Odmerala som si priemer sklenenej nádoby, podľa toho urobila na kartón kruh, taký aby bol dostatok miesta pre uloženie výzdoby svietnika. A okolo neho ešte jeden väščí. Zvolila som asymetrické umiestnenie svietnika na základ, teda kruh okolo nádoby nie je rovnaký. Prípadne netreba nič merať a použite Danielkinu metódu obkresľovania kruhov podľa taniera, misiek a pod. (ako aj vidíte na fotografii) – veľmi praktické a spoľahlivé :-). Kruhy som vyrezávala pomocou skalpela. Nezabudnite pri tom použiť ochrannú rezaciu podložku. Vnútorný kruh som vyrezala zhruba o 3 mm väčší ako bol nakreslený. Je to preto, aby sa neskôr doň nádoba vmestila. Ako vidíte na obrázku 4 vrstvy kartóna sú pre “ponorenie” nádoby a 1 vrstva poslúži ako dno základne. Štyri vyrezané kartóny (tie s dierou uprostred) som zlepila a dno (plný kruh) som nechala zatiaľ voľné.

Maskovacou lepiacou páskou som oblepila okraje vonkajšieho a aj vnútorného kruhu na zlepených kartónoch. Keďže som oblepovala oblé plochy, pásku je potrebné nastrihať, a až tak definitívne prilepiť. Inak by sa nepekne poskrúcala a vôbec by nebolo možné zaoblené hrany oblepiť.

Na “deravé” zlepené štyri kruhy a tiež dno základne som pomocou PVA lepidla (trochu zriedeného vodou) nalepila rôzne potrhaný a pokrčený hodvábny papier . Poriadne som ho lepidlom ponatierala aj zvrchu. Toto je najpiplavejšia a „najlepivejšia“ časť práce. Ak je dosť času, môžete nechať voľne sušiť, ja som si pomohla teplovzdušnou pištoľou.

Napokon som zlepila obe časti základne dokopy, prelepila hodvábnym papierom a znovu vysušila.

Takto vysušenú základňu som tupovacím štetcom natrela bielou akrylovou farbou.

Po zaschnutí farby som zistila, že som si vzala nesprávnu tubu. Použila som lesklú akrylku namiesto matnej. Skúsila som na ňu naniesť Distress atramenty, no všetka farba sa dotykom odstránila a ostávala na mojich rukách.

Ešte som to chcela zachrániť  tým, že som základňu prestriekala alkoholovým atramentom v spreji – výsledok však bol viac ako neuspokojivý….V takých chvíľach netreba robiť paniku :-). Nechala som celú galibu zaschnúť.

Potom som vzala správnu tubu, teda biele gesso, a nanovo základňu tupovacím štetcom natrela.

Kým sa základňa sušila, vyfarbila som červenou atramentovou poduškou celý A4 hárok pergamenového papiera, a to z oboch strán. Odporúčam druhú stranu farbiť až po zaschnutí tej prvej :-), inak budete mať veeeľmi červené prsty a aj celý stôl. Do červenej farby som ešte z jednej strany pergamenového papiera jemne vniesla aj trochu hnedej. Nafarbený hárok som prestrihla na pásy tak, aby rozmer sedel na výšku nádoby budúceho svietnika.

Štruktúru steny som vyrezala pomocou vyrezávacej šablóny na Big Shote. Moje úplne porezané plastové vyrezávacie dosky, medzi ktoré sa dávajú vyrezávacie šablóny a embosovacie kapsy, sa tentoraz ukázali byť výhodou. Keď som dokončila vyrezávanie, jedna strana výrezu bola krásne hladká, no druhá bola neplánovane naembosovaná nespočetnými zárezmi z vyrezávacej dosky. Práve túto skutočnosť som nakoniec využila pri farbení výrezu hnedou atramentovou poduškou. Všetky otlačené zárezy vytvorili nádherné pavučinky prasklín na papieri.

Zlepila som dokopy červený pergamenový papier s výrezom steny, odstrihla z nich pretŕčajúcu a nepotrebnú časť. Priamo na nádobe som vytvarovala a zlepila oba konce tak, aby papier na skle pevne držal. Nelepila som ho na sklo.


Ešte bolo potrebné nafarbiť základňu. Po zaschnutí gessa som ešte raz urobila to isté, čo som už robila predtým, tentoraz však na správny podklad – atramentovými poduškami Distress Ink som základňu vyfarbila. Použila som hlavne hnedé farby. Na niektorých miestach som základňu pomocou najlepšieho štetca, vlastného prsta, pretrela zlatou a medenou voskovou metalickou farbou, a nakoniec jemne prebehla čiernou poduškou.

Na vytvorenie pestrofarebných listov som si potrebovala nafarbiť akvarelový papier. Použila som atramentové podušky Distress Ink, ktoré som postupne rovno z podušiek nanášala na papier. Začala som žltou, cez oranžovú a červenú po modrú (áno modrú, z ktorej po opätovnom pretretí žltou, vznikla skvelá zelená). Vôbec sa netrápte, ak vám vzniknú na papieri hranaté fľaky od podušiek. A nebojte sa aj pritlačiť podušku na papier ak nefarbí dostatočne intenzívne. Akvarelový papier nemá úplne hladký povrch a preto ho len jemným pretieraním poduškou nevyfarbíte.

Na takto pripravený papier som si naskladala všetky vyrezávacie šablóny listov aké mám a postupne ich na Big Shote vyrezala. Všetky som ich ešte tupovacou hubkou otupovala hnedým atramentom a jemne v prstoch vytvarovala, aby neboli úplne ploché.

Poslednou fázou bolo všetky pripravené komponenty dať dokopy. Vnorila som sklenenú nádobu do základne a postupne pomocou tavnej lepiacej pištole prilepila všetky listy.

Nakoniec som previazala nádobu, teda – teraz už skoro svietnik, šnúrkou, urobila mašľu a na jej konce navliekla drevené korálky. Uzol mašle som pre istotu zafixovala lepidlom.

Svietnik je hotový. Ešte vložiť sviečku (na dno sklenenej nádoby som neskôr vysypala malé dekoračné kamienky) a zažať ju.

Želám vám príjemné jesenné tvorivé večery.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *