DIY Vianočná maxi krabička

Ostáva nám týždeň do Vianoc a všade okolo panuje predvianočná nálada a zhon. Keďže Vianoce sa nezaobídu bez darčekov, horúcou témou sú darčekové krabičky. Minulý týždeň vám Daniela vo svojom príspevku predstavila šikovnú mini darčekovú krabičku. Ja som tentoraz pre vás pripravila vianočnú maxi krabičku. Je dostatočne veľká a uložiť sa do nej dá všeličo. Výrobu krabičky som zdokumentovala do fotopostupu.

Na výrobu krabičky som použila:

 červený Canson papier vyššej gramáže,

dizajnový papier zo staršej sady Christmas in Avonlea od UHK Gallery, 

rezačku na papier, ryhovaciu podložku, knihársku kosť,

silikónovú podložku, dierovacie kliešte, nožnice,

oceľové pravítko, ceruzku,

trhaciu obojstrannú lepiacu páskuPVA lepidlo,

guličkový stylus zo sady na tvarovanie kvietkov alebo papiera,

Big Shot, vyrezávacie šablóny – kruh, hviezda,

pečiatka so slovenským textom, rýchloschnúcu atramentovú podušku,

akvarelový papier, akvarelové fixky, samolepiaci kamienok,

stuhu, „tupovač“, zelenú atramentovú podušku Distress Ink

1. Z červeného Canson papiera a dizajnového papiera som na rezačke vyrezala potrebné rozmery papierov podľa priloženej schémy. Z červeného papiera 2 ks a z dizajnového papiera 8 ks. Na ryhovacej podložke som naryhovala vodorovné a zvislé ryhy pre zalomenie. Pre naryhovanie šikmých rýh som použila silikónovú podložku, oceľové pravítko a guličkový stylus. 

2. Postupne som červené papiere pozalamovala. Pri zalamovaní som postupovala tak, ako som to zdokumentovala na fotografiách (nazvala som si to sama pre seba zalamovanie na “domčeky” a “zobáčiky nad strechou domčeka” – spomínam to preto, lebo v niektorom z ďalších krokov sa k tomuto názvosloviu vrátim :-)). Robila som to veľmi poctivo, predovšetkým všetky šikmé časti vo vrchnej časti krabičky (tie som zalamovala do oboch strán). 

3. Na oba červené kusy papiera som nalepila obojstrannú lepiacu pásku.

4. Červené papiere som rozstrihla v miestach, kde bude budúce dno krabičky (viď foto).

5. Červené papiere som zlepila dohromady na miestach, kde bola nalepená lepiaca páska.

Takto vyrezá pozalamované, zlepené a do osemhranu poskladané telo krabičky.

6. Na “zobáčiky nad strechou domčeka” som ceruzkou naznačila, kde vyseknem dierky. Dierovacími kliešťami som ich postupne na všetkých “zobáčikoch” vysekla. Poslúžia na prevlečenie stuhy (možno použiť aj šnúrku alebo špagát). 

7. V tomro kroku prišla na rad výzdoba dizajnovými papiermi. Nalepila som ich pomocou obojstrannej lepiacej pásky.

8. Do dierok som navliekla stuhu a vrchnák krabičky uzatvorila prostredníctvom uzla s mašlou.

9. Otočila som zaviazanú krabičku hore dnom. Pekne som si usporiadala časti dna tak, aby jeden dielik prekýval ten ďalší (viď foto). Potom som nalepila kruhový výsek. Najprv z vonkajšej strany, potom do vnútra krabičky (pred lepením vo vnútri, je potrebné vrchnák rozviazať, aby ste sa dostali dnu :-).) Fľaša vína mi poslúžila ako ťažidlo. Upozornenie: Ak dno lepíte pomocou PVA lepidla, neponáhľajte sa. Po nalepení kruhu z vonkajšej strany, nechajte lepidlo preschnúť a až potom manipulujte s krabičkou. Takto predídete tomu, aby sa porušil pravidelný tvar osemhranu.

10. Kým lepidlo schlo, urobila som malú visačku. Visačka je z prehnutého akvarelového papiera, na ktorý som napečiatkovala čiernym rýchloschnúcim atramentom vianočnú pečiatku. Napečiatkovaný motív som vyfarbila akvarelovými fixkami a okraje visačky otupovala zeleným atramentom Distress Ink.  Do visačky som dierovacími kliešťami vysekla dierku, navliekla ju na stuhu – a UUUPS! Dierka bola vyseknutá na nesprávnom mieste ….

Nesprávnu dierku som na prednej strane prelepila samolepiacim kamienkom a vo vnútri visačky som ju prelepila kúskom papiera. A vysekla novú dierku, tentoraz na správnom mieste.

11. Opravenú visačku som navliekla naspäť na stuhu, ktorú som zatiahla a urobila mašľu. Nakoniec som prevyšujúcu stuhu zostrihla.

12. Konce stuhy som zafixovala jej vlepením medzi dva výrezy hviezdičiek. 

Vianočná maxi krabička bola hotová.

Zaviazaná krabička je vysoká 7 1/8inch (18 cm) s priemerom 5 1/8 inch (13 cm) a jej vnútro, ktoré sa dá použiť na vloženie darčeka, má objem zhruba tak cca 2 litre (napr. dalo by sa do nej nasypať necelých 2kg kryštálového cukru – to iba pre lepšiu predstavu koľko sa do nej vmestí ).

Na záver, zopár repre záberov :-).

Takýchto maxi krabičiek som vyhotovila viac a k nim aj o niečo menšie (tie menšie – to sú krabičky s vyťahovacím vrchnákom a návod na zhotovenie nájdete tu.)

Myslím, že sme pripravení. Môžu prísť Vianoce :-).

 

A ako ste na tom vy? Vyrábali ste vianočné darčekové krabičky či zdobili zabalený vianočný darček? Pochváľte sa svojimi dielkami v komentároch alebo na našom facebookovom profile organizatorka.sk – scrapbooking.sk.

Želám vám príjemné tvorivé chvíle, krásne vianočné sviatky a tiež úspešný vstup do nového roka :-).

 

2 thoughts on “DIY Vianočná maxi krabička

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *