DIY – Vianočné vintage ozdoby

Tie, ktoré milujete pečiatky viete, že majú neskutočne široké použitie. No a ja k milovníčkam pečiatok rozhodne patrím :-). Preto som si pre vás dnes pripravila foto návod, ako si môžete jednoducho vyrobiť vintage vianočné ozdoby. Ich rôznorodosť je limitovaná iba počtom vašich pečiatok :-).

Ako si vyrobíme vianočné vintage ozdoby na stromček – DIY – návod:

Rozhodla som sa využiť staré plátno, ktoré mám ešte od babičky. Na Bigshote som si vyrezala základné tvary vianočnej gule, na každú ozdobu dva kusy. Ak nemáte vyrezávací stroj, vôbec nevadí, nakreslite si vždy dva rovnaké tvary a vystrihnite. Okrem plátna môžete použiť hladkú látku, filc, kartón….

Narezané tvary zlepíme. POZOR, necháme otvor na výplň.

Skúšala som aj šiť – mala som romantickú predstavu, že to bude jednoduché, ako keď som ako malá šila babke ihelníčky -asi som už zabudla na detaily :-). Tak som sa rozhodla pre jednoduchšie riešenie – lepenie. Efekt je podľa mňa tiež super a je to podstatne rýchlejšie. Takže, tie ktoré máte stroj, môžete zošiť jednotlivé diely na stroji. Tie, ktoré máte veľa trpezlivosti a baví vás to, môžete zošiť diely ručne. No a potom sme tu všetky ostatné, ktoré použijeme lepidlo :-).

💡TIP:

  • materiál by mal byť hladký, vhodný na potlač
  • na lepenie použite hustejšie lepidlo, ideálne je na báze PVA
  • nechajte poriadne vyschnúť, aby sa otvor nerozlepil pri plnení

Po zaschnutí lepidla napečiatkujeme motívy na obe strany. (Inak, tieto pečiatky mám práve skladom tu.) Necháme vysušiť. Vyplníme vatou.

Dolepíme a necháme všetko vysušiť. Časť na navlečenie šnúrky môžeme spevniť papierovým kolieskom. Ale nie je nutné. Ak máme iba klasické tvary, šnúrku či stuhu môžete vlepiť priamo medzi látku, alebo prišiť.

💡TIP:

  • na pečiatkovanie použite permanentnú farbu, napr. Versafine, alebo Archival Ink, prípadne farby na textil
  • po naplnení vatou a zlepení oboch častí použite kancelárske štipce
  • okraje po zlepení môžete „vystrapkať“ pre vintage efekt
  • na zavesenie môžete použiť aj recyklované stužky z oblečenia, ako vidíte na ozdobe so srnkou

A máme hotovo :-).

Na stole mám už pripravené ďalšie ozdoby, je to celkom chytľavé, a nestačí vyrobiť tri :-). Ak som vás inšpirovala, budem rada, keď sa pochválite na Instarame s „heštegom“ #organizatorkask, a tiež na FB. Aby som videla, že to má zmysel, chápete.

Prajem vám krásne, teraz už skutočne takmer zimné dlhé večery. Aspoň sa nám bude lepšie tvoriť, však ♥.

Martina

6 thoughts on “DIY – Vianočné vintage ozdoby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *