Môj tvorivý kútik alebo ako si pri tvorení zašportujem

Pri požiadavke predviesť svoj tvorivý kútik, som si povzdychla: “Jééjda, iba toto nie….” Nie preto, že by som mala obavu ho ukázať. Skôr preto, že proces mojej tvorby vyzerá nejako takto (vysvetlivky k obrázku nájdete v texte ďalej).

Zo skrine v jednej miestnosti si vyberiem papiere a odnesiem ich na stôl, kde vyrábam všetky projekty (okrem tých, pri ktorých dokumentujem ich vznik formou fotopostupu alebo videa – k tomuto sa ešte neskôr v texte vrátim). Priestor s týmto, vlastne dvomi stolmi, je moja dielnička. Sú umiestnené na galérii zimnej záhrady, kde mám cez deň v každom ročnom období skutočne kráľovský dostatok svetla. V lete tam mám rovnako kráľovský dostatok tepla, v ktorom je doslova “na rozpustenie” napriek bežiacej klimatizácii. Hlavne vtedy, ak teplá trvajú dlho a dom je tak prehriaty, že naše chuderky klímy už nestíhajú chladiť.

Taaak, papiere sú na stole a idem rezať. Rezačka a Big Shot, resp. X-press, je síce na stole, no všetky vyrezávacie šablóny a raznice sú v miestnosti, kde skladujem všetok kreatívny materiál. Takže naspäť po šablónu(y) alebo raznicu. A takto si odbehnem do mojej domácej kancelárie (áno kancelárie, pretože tu pracujem a zároveň miestnosť slúži aj ako sklad mojich scrap pokladov) veľa veľakrát, kým projekt dokončím. Nehovoriac o situáciách, kedy si do skladu, držiac výrez či rozrobenú pohľadnicu v ruke, idem po niečo, čo by som doplnila (napr. nejaká ozdoba) či našla farebne ladiaci ďalší papier. Pri hľadaní vhodného doplnku zvyčajne potrebujem obe ruky, tak výrez niekde položím, a …. častokrát založím iným materiálom. Potom ten výrez neviem nájsť, pretože podľa mojej pamäte som to URČITE nechala na stole v dielničke…. Takže, dalo by sa povedať, že scrapujem veľmi zdravo. Počas tvorby sa nielen poprechádzam, ale si trochu precvičím stehenné a sedacie svaly výstupmi a zostupmi na schodíky pri hľadaní vo vrchných policiach alebo pri drepoch, ktoré absolvujem pri hľadaní v spodných policiach. Aby som si rozšírila plochu pre rozloženie materiálu, používam medzizastávku na konferenčnom stolíku a na komode v našej knižnici, ktorá je cestou medzi kanceláriou a dielničkou na galérii. Aj u vás platí “Každá voľná horizontálna plocha sa rýchlo vertikálne zaplní”? Mne to funguje na 100% pri každom jednom projekte, na ktorom pracujem :-).

Poďme však, pre lepšiu predstavu aj trochu vizualizovať.

Takže, toto je môj sklad v kancelárii, z ktorej som postupne ubrala 1/3 úložného priestoru, výlučne na materiál pre kreatívnu tvorbu.

Napríklad, v tejto poličke štýlom “sektorového” usporiadania, zatiaľ v rôznych nesúrodých kartónových krabiciach a plastových boxoch sú rôzne druhy farieb, potrieb pre mixed media, sprejov. Miesto si tu našli aj šablóny (pre mixed media), koráliky, sklenené perly a piestiky do kvetov. Štítky s označením obsahu sú hlavne pre moju orientáciu v tomto úžasnom “miš-maši”. V polici nad touto sú uložené všetky papiere formátu 12X12, vrátane listov foamiranu.

V ďalšej poličke sú uložené zvyšné farby, lepidlá, reinkery (náplne do atramentových podušiek) a v bodkovaných krabiciach zasa atramentové podušky a embosovacie prášky.

V tejto poličke sú všetky papiere formátu A4, A5 a 6×6 inch. Na tie posledné sa mi rozmerovo výborne hodila opäť krabica z nejakej zásielky (nie že by som chcela robiť reklamu slovenskej pošte).

Zo skladu si vyberám čo potrebujem a prenášam na pracovné stoly na galérii.

Alebo si materiál rozložím na konferenčnom stolíku v knižnici.

Na konferenčný stolík som vybrala zo skladu aj zopár plastových krabíc, aby ste mali možnosť nahliadnuť čo ukrývajú a ako to v nich vyzerá. Pri fotení zapózoval aj náš dourážaný Hugo, pretože som si ho dovolila okúpať ! V ten deň sme sa vracali z viacdenného výletu, a keďže v noci, žiaľ, veľa pršalo, turistické chodníky a cesty boli veľmi zablatené a vykúpať ho bola nevyhnutnosť. No vysvetlite to psovi :-)!

Tu sú napr. uložené všetky lesklé ozdoby – flitre, kamienky, fólie a pod.

V toto plastovom boxe sú ďalšie ozdoby rôzneho druhu – samolepiace perličky, polperličky, buttonky, kovové ozdoby, obyčajné či ozdobné svorky (brads), nity a priechodky, a pod.

V ďalších plastových boxoch sú šnúrky a jutové či papierové stuhy, čipky a v menších plastových boxoch samolepiace čipky, gombíky.

Niekedy si materiál vopred predchystám na stoloch v dielničke alebo konferenčnom stolíku a prenesiem ich do “fotoateliéru” pre zdokumentovanie postupu pri tvorbe nejakého projektu. Je to časť opustenej detskej izby našej dcéry, ktorá už má vlastnú domácnosť.

Stoly na galérii, teda v dielničke, majú aj šuplíky, kde mám poukladané malé pomôcky ako pravítka, šidlá, pinzety, knihárske kosti, ničiče papiera, ceruzky, perá, gumy, strúhadlo, skalpely, súpravu na výrobu dierok a iné. A tiež aj starú vidličku :-). Tú používam na výrobu malinkých mašličiek, takže som si ju privlastnila natrvalo.

V druhom sú uložené lepidlá a lepiace pásky.

V treťom šuplíku mám poukladané minipoduštičky Distress atramentov aj s tupovacími hubkami či aplikátormi.

V poslednom šuplíku sú špagáty, handričky, gáza a fúkacie fixy (tie mám od malého synovca – veľkoryso mi ich venoval, že sa mi budú určite veľmi hodiť pre moju tvorbu :-)).

Aj v rohovom stole, na ktorom je X-press a rezačka papiera, sú poukladané ryhovacie podložky, náhradné náplne do rolerov obojstrannej lepiacej pásky, teplovzdušná pištoľ a iné drobnosti. V jednom z jeho šuplíkov je aj teplovzdušná pištoľ, mäkké podložky na tvarovanie kvietkov, kefka na vytláčanie výrezov z vyrezávacej šablóny, lupa (tú používam napr. pri zdobení drobnulinkými ozdobami), a neposlednom rade kalkulačka, ktorou napríklad prepočítavam rozmery z inchov (palcov) na centimetre a naopak. Už ju ani neodkladám inde, lebo ju takmer permanentne používam.

Pri stoloch na galérii (takmer som na to zabudla) je nízka polica, kde mám uložené nožnice, štetce, stylusy na tvarovanie kvietkov, chipboardy, zvyšky rôznych ústrižkov. V kartónových krabiciach (väčšinou zo zásielok) mám menej používané pomôcky (napr. sew ribbon) alebo sezónne ozdoby (veľkonočné, halloweenske, vianočné).


Zatiaľ to vyzerá u mňa takto. V priebehu času, od začiatku mojej tvorby doteraz, samozrejme veľa vecí zmenilo miesto aj niekoľkokrát a bude sa to meniť naďalej. Niečo pribudne, niečo odbudne a to si skôr či neskôr vyžiada úpravu uskladnenia.
A pri každom projekte si nanovo veci porozkladám a zasa uložím. A niekedy aj neuložím, hlavne vtedy ak robím na veľa veciach naraz, resp. v rýchlom slede, jeden po druhom. No vždy po dokončení prác príde čas na poodkladanie materiálu, vyčistenie stolov a ide sa nanovo. Milujem robiť aj jedno (tvoriť s tvorivým neporiadkom) aj druhé (upratovanie po sebe). Prirovnala by som to k dýchaniu – nádych a výdych. A bez dýchania nie je ani život.

Želám veľa krásnych tvorivých chvíľ

One thought on “Môj tvorivý kútik alebo ako si pri tvorení zašportujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *