Papierové tekvičky

Jeseň je za dverami a stromy sa pomaly začínajú obliekať do jesenného šatu. Tak ako opadané lístie, babie leto, ranné hmly, aj tekvice neodmysliteľne patria k jeseni. Tento rok som do jesennej výzdoby zaradila aj zopár papierových tekvičiek. Spôsobov ako sa dajú urobiť je neúrekom a tak som si ich vyhotovila hneď päť, a každá z nich je iná. Výroba bola jednoduchá a rýchla.

Prvé dve tekvičky som robila rovnakým spôsobom. Odlišný je iba tvar výstrižkov či výrezov, ktoré som lepila dokopy. Raz to boli svetložlté papierové kruhy z dizajnového papiera, ktoré som vyrezala pomocou vyrezávacej šablóny na Big Shote  a zrezala som ich spodnú časť. Dizajnové papiere druhej tekvičky (pestrá oranžová tekvička, ktorá je viac “čapatá” :-)) som vystrihávala ručne nožnicami podľa predlohy, ktorú som si nakreslila na pevný papier. Postup lepenia výrezov/výstrižkov nájdete v minuloročnom príspevku Kristíny, ktorá týmto spôsobom vyrobila papierové kaktusy a tiež Daniely, ktorá vyrábala vianočnú ozdobu. Pred zlepením posledných dvoch častí som sa musela rozhodnúť, akú stopku na tekvičku použijem. Pri pestrej oranžovej tekvičke som papiere zlepila a stopku urobila neskôr. Použila som na to pokrčený a stočený kúsok recyklovaného baliaceho papiera (ten si vždy odložím, keď mi ním Maťka vystelie balíček z e-shopu :-)). Z rovnakého papiera som vyrezávacou šablónou vyrezala lístočky. Na stopku tekvice som ešte priviazala stočený špagát.

Pri svetložltej tekvičke som pred zlepením posledných dvoch častí vlepila do jej stredu obyčajné špáradlo :-). Okolo neho som potom obtočila a zlepila kúsok zeleného papiera, otupovala som ho atramentom z hnedej podušky Distress Ink a stopka bola dokončená. Stopku som dozdobila zelenými lístočkami a stočenými tenulinkými prúžkami zeleného papiera. Obe tekvičky som po okrajoch otupovala hnedým atramentom Distress Ink.

Výroba ďalšej tekvičky pozostávala z narezania pásikov dizajnového papiera, ich predierovania na oboch jeho koncoch a ich pospájania. Spojila som ich úzkou zelenou stužkou, ktorú som na oboch koncoch zachytila do kovovej svorky. Tekvičku som dozdobila hnedými lístočkami vyrezanými vyrezávacou šablónou, stopkou zo zmotaného kúska dizajnového papiera a mašlou zo zelenej stužky, na ktorú som priviazala ľanovou šnúrkou gombík.

Posledné dve tekvičky som vyrábala pomocou vyrezávacej šablóny, ktorou sa vyrezáva papierová mašla. Z dizajnového papiera INDUSTRIAL 2.0 Nr. 07 som vyrezala 4 kusy mašle, ktoré som uprostred rozstrihla. Pomocou knihárskej kosti som všetky časti jemne poohýbala. Na kruhový výrez z toho istého dizajnového papiera, ktorý som vyrezala vyrezávacou šablónou, som postupne tieto poohýbané polovice (v podstate, polovice výrezov mašlí :-)) nalepila pomocou PVA lepidla. Tým vznikol spodok tekvičky a rovnakým spôsobom som na ďalší kruhový výrez nalepila všetky , teraz už horné, časti výrezov. Základ tekvičiek bol hotový. Na jednu z nich som zo zeleného Canson papiera vyrezala zelené lístočky vyrezávacou šablónou určenou na spodnú časť mašle. K nim som z toho istého papiera vyrezala vyrezávacou šablónou  dva rôzne veľké vlnovkové kruhy. Zlepila som ich a zo zmotanej a zlepenej konopnej stuhy som urobila stopku. Tú som na zelené papierové kruhy lepila tavnou pištoľou. Na stopku tekvičky som ešte priviazala špagát s mašľou.

Na druhú tekvičku vyrobenú rovnakým spôsobom, som na vyrezanie lístkov použila vyrezávaciu šablónu – vinič. Stopka je opäť z pokrčeného a stočeného recyklovaného baliaceho papiera od Maťky :-).

Tekvičky už sú umiestnené na svojich miestach a ja sa z nich teším zakaždým, keď idem okolo ktorejkoľvek z nich.

Ak som vás inšpirovala, želám príjemné tvorivé chvíle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *