Silvestrovské trio

Včera sme si rozbalili vianočné darčeky, a väčšina z nás v tieto dni trávi spoločné chvíle s rodinou a svojimi blízkymi. Ani sa nenazdáme a o pár dní tu bude Silvester, kedy sa rozlúčime so starým rokom a zároveň oslávime príchod roka nového. Každý sa aspoň trochu teší na ten nový rok a dúfa, že bude lepší ako ten predošlý, a snáď aj premýšľa nad tým, čo všetko sa udeje v tých najbližších dvanástich mesiacoch. Na túto oslavu sa väčšina z nás aj nejakým spôsobom pripravuje. Je v podstate jedno, kedy začnú tie prípravy, no som si úplne istá, že to pozná každý. Varí sa novoročná kapustnica (u niektorých sa možno nového roku ani „nedočká” :-)), robia sa chlebíčky, pečú sa – rôzne druhy slaných tyčiniek, slimákov a neviem čoho…. Nebojte sa, neprinášam žiaden recept na varenie či pečenie. Iba zopár papierových nápadov (aj s fotopostupom) na výzdobu silvestrovskej tabule – moje silvestrovské trio.

Prvá vec z tria je visačka na malú fľašu šumivého vína, ktorú už poznáte z príspevkov uvedených na tomto blogu, nájdete ich tu a tu. Tá dnešná je trochu iná, dá sa do nej uložiť malá škatuľka zápaliek.


Na jej výrobu som použila:
čierny Canson papier,
Big Shot, vyrezávacie šablóny – kruhy,
ryhovaciu podložku, vyrezávaciu raznicuvysekávačka na rohy,
ceruzku, pravítko, nožnice, knihársku kosť,
PVA lepidlo, obojstranná 3D lepiaca páska,
washi pásky

Postup výroby som zdokumentovala na bielom papieri (pre lepšie rozlíšenie). Na papier som si podľa nákresu nakreslila v reálnych rozmeroch celú visačku a vystrihla ju. Miesta, ktoré je potrebné zalomiť, som naryhovala pomocou ryhovacej podložky.

Vyznačené miesta som pozalamovala a zalepila na príslušnom mieste.

Hotovo, základ je pripravený k zdobeniu.

Ešte vložiť zápalky a raznicou zaobliť rohy.

Na zdobenie som použila washi pásku a výrez ciferníka zo staršieho projektu. Ciferník je podlepený obojstrannou 3D penovou páskou. Okolo otvoru, ktorý slúži na zavesenie visačky na hrdlo fľaše, som zo zlatého papiera vyrezala úzku obrubu pomocou vyrezávacích šablón – kruhy. Washi páskou som prelepila aj škatuľku zápaliek (aby ladila).

Druhá vec z tria je obal na obrúsok (papierovú servítku).


Na jeho výrobu som použila:
čierny canson papier, zlatý papier
Big Shot, vyrezácie šablóny – obdĺžniky, kruhy, číslice
skalpel, rezaciu podložku,
ceruzku, kovové pravítko, nožnice, PVA lepidlo a lepidlo v pere,
washi pásku, tenkú stuhu, ozdobný kamienok

Z čierneho a zlatého papiera som si pripravila všetky potrebné papiere v rozmeroch podľa nákresu.

 

Oblepila som čierne papiere washi páskou a do menšieho obdĺžnikového som skalpelom vyrezala dva rovnobežné zárezy.

Prskavky som zviazala dokopy zlatou stuhou a prevliekla cez zárezy na papieri, ktorý som lepidlom prilepila na zlatý papier. Lepidlo som nanášala tak, aby sa mi prskavky neprilepili na papier a dali sa neskôr zo zárezov vybrať.

Potom som prilepila čísla, teda rok 2018, ktoré som na Big Shote vyrezala pomocou vyrezávacej šablóny. Keďže stuha, ktorou boli zviazané prskavky bola pridlhá, skrátila som ju na oboch koncoch.

Aby som zakryla zárezy, cez ktoré sú prevlečené prskavky, čiastočne som cez ne prelepila výrez kruhu zo zlatého papiera.

Papierový obrúsok som poskladala do rozmerov, aby sa vmestil do obalu. Pomocou knihárskej kosti som si nadvihla jeho vrchnú časť a vložila obrúsok dnu.

Na zlatý kruhový výrez som ešte nalepila ozdobný kamienok.

Hotovo, obaly sú hotové. Okrem obrúska sa do nich dá vložiť aj príbor.

Poslednou vecou z tria je prasiatko pre šťastie, v ktorom je uložené aj malé prekvapenie.

Na výrobu prasiatka som použila:
kraftový papier, zlatú vlnitú lepenku, čierny Canson papier,
Big Shot, vyrezácie šablóny – kruhy,
ceruzku, pravítko, nožnice, knihársku kosť,
PVA lepidlo, obojstranná 3D lepiaca páska, lepiacu pásku, lepidlo v pere,
washi pásku

Podľa nákresu som si nachystala výrezy kruhov a obdĺžniky, ktoré som zalomila.

Kraftový papier som v časti, kde bol zalomený zostrihla malinké trojuholníčky.

Knihárskou kosťou som čo najviac kraftový papier poohýbala, aby sa dal stočiť do tvaru valca. Oba jeho konce som spojila a zalepila lepiacou páskou. Pretŕčajúce zvyšky lepiacej pásky som nožnicami odstrihla.

Na zostrihanú časť som naniesla PVA lepidlo a prilepila kruhový výrez z vlnitej lepenky.

Zo zlatej vlnitej lepenky som si vytvarovala valec a z vnútornej strany ho zlepila lepiacou páskou. V zalomenej časti som ho opäť zostrihla tak, aby sa na papier dal nalepiť kruhový výrez. Na zaťaženie som použila malú fľaštičku s lepidlom.

Kým lepidlo schlo, z čierneho papiera som vyrezala štvorec 10 cm x 10 cm a zalomila ho na polovicu. Kruhovou vyrezávacou šablónou som na zalomenom papieri vyrezala kruh a ozdobila ho washi páskou. Tento čierny papier môže poslúžiť aj ako menovka.

Keď lepidlo uschlo, nastal čas ukryť do vzniknutej valcovej „nádobky“, teda tela prasiatka, prekvapenie.

Tak, a prekvapenie je ukryté.

A aby sa z tela stalo prasiatko, bolo potrebné nalepiť nejakú hlavu. Ja som si na stvárnenie prasiatka prepožičala obrázok štastného prasiatka jednodolárovej zlatej mince republiky Palau. Obrázok som obojstrannou 3D lepiacou páskou prilepila na telo. Prasiatko som umiestnila do kruhového výrezu menovky.

Hlava prasiatka sa však dá vytvoriť aj takto. A do menovky som prasiatko uložila preto, aby sa nám šťastie neodkotúľalo preč :-).

Nakoniec prasiatko, ktorého hlava má aj nožičky, nepotrebovalo oporu v menovke. Nožičky ho pevne držia na mieste a šťastie sa neodkotúľa preč.

Vyskladané prasiatko však túto oporu potrebuje.

Tak teda, všetko dobré v roku 2018, veľa skvelých myšlienok a nápadov. A samozrejme, príjemné tvorivé chvíle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *