Prajem vám všetkým krásny deň,
dnes by som vám chcela napísať a ukázať všetko čo viem o mojej obľúbenej technike – horúci embossing. Musím vás varovať – článok je trochu dlhší, tak si prosím pripravte kávu alebo čaj a pohodlne sa usaďte 🙂
Horúci embossing je technika, ktorú môžete využiť v každom projekte a na každom materiály. Môžete embossovať nielen papier, ale aj drevo, lepenkové výrezy, vellum / pauzák …
Môžete dodať farby alebo jas kdekoľvek sa vám to bude hodiť.
Základom dokonalého embossingu je týchto 5 krokov:
- Príprava papiera (povrchu). Papier musíme zbaviť elektrostatickej elektriny, preto použijeme antistatický vankúšik. Dlho som používala tento typ, ale prednedávnom som si kúpila tento nový. Je to malá investícia s veľkým efektom.
Ja som to neskúšala, ale vraj môžete dosiahnuť podobný efekt aj použitím múky, solamylu alebo detského púdru. Prášok aplikujte štetcom na papier na miesto, ktoré chcete embosovať. Prosím, ak to vyskúšate, dajte nám vedieť v komentároch, či to funguje.
- Potrebujete kvalitnú embosovaciu podušku. Je to špeciálna poduška napustená priehľadným lepkavým atramentom, ktorý je dostatočne hustý na to, aby vedel podržať prášok a dostatočne dlho vlhký na to , aby ste mali čas ho zapiecť.
- Kvalitný prášok. Existuje veľa druhov, farieb, s trblietkami … je len na vás, ktorý si vyberiete.
- Niekedy robíte všetko správne a napriek tomu, sa prášok dostane tam, kam nechcete. Niekedy sa tomu proste nevyhnete, vtedy sa hodí štetec. Jednoducho odstránite prášok z nežiaducich miest.
- Teplovzdušná pištoľ. Pamätám si, že objednanie podložky na rezanie a teplovzdušnej pištole s 3 práškami bola moja druhá alebo možno aj prvá scrapbookingová objednávka 🙂
Ako som už spomínala, mám túto techniku rada. Clean and simple je o maličkostiach a detailoch. Niekedy sa ťažko zachytávajú na fotke, ale všetky tie drobnosti uvidíte až naživo.
Postupne si budujem zbierku 🙂
Určite však odporúčam každému základné farby – teda essential embossing kit ( biela, čierna, zlatá, strieborná, transparent). Prášky sú v extra jemnom prevedení, takže sa zvyšuje šanca úspešnej aplikácie aj u začiatočníkov. Toto bola moja prvá objednávka v obchode organizátorka 😉
Najviac používané prášky však skladujem v osobitných krabičkách s plastovou lyžičkou. Je to takto oveľa praktickejšie a rýchlejšie.
Základné rozdelenie embossingových práškov je:
* regular size – stredná alebo bežná veľkosť granuliek
* fine alebo ultra fine – granulky prášku sú extra jemné. Pracuje sa s nimi veľmi dobré. Obzvlášť sa hodia na nadpisy a malé obrázky.
* ultra thick – sú to extra veľké granulky. Dodávajú projektu extra dimenziu, ale pracuje sa s nimi dosť ťažko.
Aj keby ste nechceli žiadnu farbu, proste musíte mať BIELY embossingový prášok 🙂
Vyzerá úžasne na recyklovaných kraft pohľadniciach, ktoré používam stále častejšie a častejšie. Je to aj najpoužívanejší prášok na nadpisy.
Možno by ste to nepovedali, ale budete potrebovať aj TRANSPARENTNÝ / clear embossing powder.
Prečo ? Dám vám hneď tri dôvody 🙂
- V kombinácii s Versafine Onyx Black Ink vám úplne vynahradí čierny embossingový prášok. O výhodách tejto kombinácie pri maľovaní vodovými farbami som písala aj v tomto článku.
- Môžete ho používať s pigmentovými poduškami a vytvoriť si DIY farebný embossingový efekt.
Ešte raz by som chcela zdôrazniť, že sa musí jednať o pigmentovú podušku , nie o dye typ. Pigmentová podušková farba je vlhká a po opečiatkovaní sa nevpije do papiera, ale zostane na jeho povrchu. Opečiatkovaný obrázok pigmentovou farbou je pripravený zachytiť priehľadný embossingový prášok.
Výsledný efekt je veľmi podobný, ako keby ste použili farebné embossingové prášky. Samozrejme, lepšie sú tie prášky. Ide skôr o ďalšie využitie pomôcok, ktoré už máte doma nakúpené. Ak si všimnete, tak nadpis na pohľadnici sa ligoce. Použila som naň totiž priehľadný trblietavý prášok 🙂
Hlavnou výhodou použitia priehľadného prášku je jeho schopnosť zachytiť pôvodnú farbu použitého papiera.
Urobila som pre vás experiment.
Použila som tú istú pečiatku s Distress atramentovými poduškami, ale na rôznych povrchoch:
* kraft – recyklovaný hnedý papier
* manilla papier – žltý odtieň papiera. Podobný krémovým obálkam a pohľadniciam.
Ako vidíte na každej sa správa inak.
Inak pečiatku som dostala ako darček k jednému z časopisov, ktoré si môžete zakúpiť v e-shope. Originál pečiatka nemá stonku. Tú som si dokreslila použitím embossovacieho pera. Priehľadný lepkavý atrament, ktorý sa nachádza v poduškách, sa dá kúpiť aj ako pero.
Lúčim sa s vami s niekoľkými veľkonočnými inšpiráciami.
Najprv dôkaz, že kraft + biela je naozaj dokonalá kombinácia.
Taktiež prikladám dôkaz, že embossovať môžete aj drevené a lepenkové výrezy.
A ešte príklad použitia jarných farieb.
Pokiaľ by vás zaujímalo viac mojej veľkonočnej pohľadnicovej inšpirácie, nájdete ju v mojom minuloročnom článku.
Ďakujem za návštevu. Dúfam, že sa mi podarilo presvedčiť vás o tom, že žiť bez horúceho embossingu sa proste nedá 🙂
Budem rada ak mi napíšete vaše skúsenosti. Využívate ho často ? Máte obľúbenú farbu alebo značku ?
Ak máte nejaké dodatočné otázky, kľudne sa opýtajte v komentároch.
Ďakujem za návštevu, teším sa nabudúce 🙂
Valika
dakujem za clanok a informacie – ja sa na horuci embossing este len chystam, tak kazda rada dobra :)))
N.
A ja ďakujem za komentár 🙂 verím, že čoskoro vyskúšate a budete nadšená rovnako ako ja ♥
Skvelo a prehladne napísané!! 😉
ďakujem majka ♥
ja rada používam horúci embos, ale rôzna veľkosť zrniek je pre mňa novinkou….asi už viem, prečo niektoré veci nevyšli tak, ako bolo v pláne 🙂 a tip na odstránenie statickej elektriny určite vyskúšam 😉
Milá Jarka ďakujem 😉 teším sa, že ste sa dozvedeli niečo nové.
Skušala som horuci embossing ,ale vobec sa mi nedaria pekne citatelne napisy.Pouzivam cling razitka, embossingovu podušku a prašok.Ako na to?Dakujem
Dobrý deň Mia. Skúste tých mojich 5 základných krokov to je zaručené. Ja osobne som najväčší rozdiel videla v 2 kľúčových ingredienciách:
1. odstrániť tú statickú elektrinu antistatickou poduškou
2. kvalitná embosingová poduška, ktorá musí byť „šťavnatá“. Prvá ktorú som si kúpila bola suchá už po niekoľkých mesiacoch – a nepoužívala som ju každý deň 🙂
Taktiež som si všimla, že niektoré pečiatky chcú extra silné pritlačenie a niektoré naopak jemnejšie ( pokiaľ tlačíte až príliš silno, dostanete na papier aj nežiadúce odtlačky z pečiatky ako vnútro alebo okraje)
Skúste a uvidíte. Ak by vám to stále nevychádzalo podľa vašich predstáv, kľudne mi napíšte aj na mail nilla.crafts@gmail.com a prídeme problému na koreň ♥
skvelo napísané, tiež som nevedela, že existuje viac typov práškov…že môže byť aj hrubší, ja používam len taký jemný … zatiaľ mám v zbierke len strieborný a zlatý prášok a pred nedávnom som si kúpila priesvitný … tak hádam sa dostanem aj k jeho použitiu 😀 Zuzana
Ďakujem za milý komentár. Ja dúfam, že použijete. A raz možno aj nejaké super farebné 😉