V poslednej časti tohto seriálu sa pozrieme na niekoľko ďalších spôsobov suchého embossovania v kombinácii s farbením či inými technikami. Spojíme suchý embossing s horúcim, opäť budeme embossovať a farbiť rozličné materiály a použijeme aj pomôcky, ktoré primárne na suchý embossing určené nie sú.
Začnem kombináciou suchého a horúceho embossingu. Pripravila som si akvarelový papier vo veľkosti embossovacej kapsy a pretrela ho antistatickým vankúšikom. Priamo z podušky určenej pre horúci embossing som naniesla embossovacie lepidlo (ktorým je poduška napustená) do embossovacej kapsy v časti, ktorá je plochá (motív snehových vločiek je zahĺbený v plaste). Dbala som na to, aby lepidlo ostalo iba na povrchu a nedostalo sa do vločiek. Jemne som “ťapkala” poduškou po povrchu, pokiaľ som nevidela, že je ním pokrytá celá plocha.
Papier som vložila do embossovacej kapsy tak, aby strana pretretá antistatickým vankúšikom ležala na naťapkanom lepidle. Vložila som kapsu do Big Shotu a nalisovala vzor snehových vločiek.
Lepidlo sa lisovaním prenieslo z kapsy na papier. Hojne som ho zasypala práškom na horúci embossing. Potom som z papiera striasla všetok prášok, ktorý sa neprilepil. Prášok, ktorý ostal nalepený na papieri, som zatavila teplovzdušnou pištoľou (presný návod ako na horúci embossing nájdete tu a tu). Nakoniec som papier jemne prebehla šmirgľom, aby som zo snehových vločiek odstránila nejaké to zrnko prilepeného a zataveného embossovacieho prášku.
Takto pripravený papier som využila do jednoduchej vianočnej pohľadnice. Základ je z bieleho papiera vyššej gramáže. Papier so snehovými vločkami som orezala, šikmo prestrihla, obe časti podlepila modrým papierom a nalepila ich na biely základ. Pohľadnicu som ešte vyzdobila výrezom vianočného stromčeka z bieleho papiera, ktorý som vyrezala pomocou vyrezávacej šablóny. Pre lepší priestorový efekt som nalepila na seba tri výrezy. Stromček som ozdobila pár flitrami a nechýba ani štítok z akvarelového papiera, na ktorý som napečiatkovala vianočný nápis. Na pečiatkovanie som použila rýchloschnúci čierny atrament.
EMBOSSOVANIE A FARBENIE ALOBALU
Vyššie popísaná kombinácia suchého a horúceho embossingu sa dá aplikovať aj na alobal. Opäť, ako v predchádzajúcom popise, som do plochej časti embossovacej kapsy s hudobnými notami naniesla embossovacie lepidlo (ktorým je embossovacia poduška napustená) , vložila alobal (väčší kus alobalu poskladaný do 9 vrstiev – ako embossovať alobal nájdete tu), presypala embossovacím práškom a zatavila ho pomocou teplovzdušnej pištole.
Takto pripravený alobal som orezala na menší štvorec a použila do narodeninovej pohľadnice. Jej základ je zo strieborného papiera, na ktorý som nalepila ešte čierny papier a potom orezaný štvorec z alobalu s notami. Zo strieborného papiera som vyrezávacou šablónou vyrezala motýľa a z čierneho papiera som vystrihla ešte jedného. Motýle som zlepila dokopy, telíčko som urobila pomocou tekutej čiernej enamelky. Na nápis som použila pečiatku s nápisom a opäť techniku horúci embossing. Nápis som ešte dozdobila samolepiacimi kamienkami.
EMBOSSOVANIE A FARBENIE ACETÁTOVEJ FÓLIE
Priehľadná acetátová fólia sa dá nielen embossovať, no dá sa aj farbiť. Opäť som siahla po jej pevnejšej, teda hrubšej verzii fólie, aby bol embossovaný motív výraznejší. Pri embossovaní v Big Shote sa oplatí pod embossovaciu kapsu podložiť papier vyššej gramáže. Tým sa ešte viac zvýrazní embossovaný reliéf.
Bielou akrylovou farbou som zafarbila debossovanú stranu fólie (tú stranu, kde je motív zahĺbený). Farbu treba naniesť poriadne, hlavne aby sa dostala do priehlbiniek naembossovaného vzoru. Potom som papierovými vreckovkami farbu z fólie pozotierala. Netreba sa ponáhľať, ak by aj farba pomaly zasychala stačí si vodou v rozprašovači trochu osprejovať papierové vreckovky a pokračovať v zotieraní. Farbu som zotrela z plochej časti fólie a v priehlbinkách vzor ostal zafarbený. Musím upozorniť, že pri zotieraní farby ostanú ruky riadne zababrané :-). Výsledok však stojí za to.
A netreba sa snažiť vyčistiť fóliu úplne do priehľadna. Naopak, ak tam ostanú miestami machuľky a šmuhy od farby, skvele to vynikne na tmavom podklade.
Zafarbenú embossovanú fóliu som využila do takejto visačky. Ak ju podložíte tmavším lesklým či metalickým papierom, alebo si akvarelový papier natriete farbami s kovovými odleskami, farbená fólia veľmi pekne vynikne.
EMBOSSOVANIE A FARBENIE NETRADIČNÝCH MATERIÁLOV
Embossovať sa dajú skutočne aj netradičné materiály :-). Budem totiž embossovať toaletný papier (možno použiť aj papierové kuchynské utierky). A trochu sa aj vzdialime od úplne suchého embossovania. Naskladala som na kôpku 10 kúskov toaletného papiera, jemne osprejovala vodou vrchnú vrstvu, vložila celú kôpku do embossovacej kapsy navlhčenou časťou nadol a osprejovala som kôpku papierov uloženú v embossovacej kapse aj z druhej (tej suchej) strany. A šup s tým do Big Shotu. Tým, že toaletný papier je mäkký, výsledkom je perfektne naembossovaný vzor. Papier som trochu presušila teplovzdušnou pištoľou a ešte kým bol vlhký, som opatrne otrhala všetky okraje. Po uschnutí papiera sa to totiž robí ťažšie.
Takto embossovaný papier sa po vysušení dá využiť nefarbený, no možno ho aj farbiť. Pred nalepením do projektu je však potrebné zlepiť okraje, aby sa neskôr “nestrapkali”, resp. aby sa jednotlivé vrstvy od seba neoddeľovali. Urobila som to PVA lepidlom, ktoré som si naniesla na prst a okraje zľahka no dôkladne pretrela a tým zlepila dokopy. Výsledkom je takýto kúsok papiera.
Do narodeninovej pohľadnice som takto pripravený papier nafarbila zelenými ecoline farbami. Možno však použiť aj farby v spreji určené pre techniky mixed media alebo využiť techniku watercoloring (čiže farbiť atramentom z pečiatkovacej podušky odtlačenej na akrylový blok, ktorú ostriekate vodou v spreji a štetcom postupne embossovaný papier zafarbíte). Po zaschnutí farieb som embossovaný vzor – písmo, prebehla hnedou atramentovou poduškou Distress Ink, čím reliéf krásne vystúpil. Poslednou úpravou embossovaného papiera boli fŕkance hnedou a oranžovou farbou. Na to som použila obyčajné školské vodovky, ako aj farbu z hnedej podušky Distress Ink. Okraje som otupovala rovnakou hnedou farbou. Na zafarbený papier som nalepila výrezy kvietkov, ktoré som vyrezala pomocou vyrezávacej šablóny zo zvyškov Color Core papiera. Základ pohľadnice je z kraftového papiera, na ktorý som nalepila kúsok otrhaného a hnedým Distress Ink atramentom otupovaného vlnitého papiera. Nakoniec som nalepila ozdobený embossovaný papier a do rožku pohľadnice umiestnila napečiatkovaný nápis, ktorý som orezala vyrezávacou šablónou.
EMBOSSOVANIE POMOCOU PEČIATKY
Alternatívou k embossovacej kapse je embossovanie pomocou pečiatky – ako silikónovej, tak gumenej. Dá sa to robiť iba na veľmi mäkký papier, na čo sa opäť ideálne hodí toaletný papier či papierové kuchynské utierky (prípadne doma zhotovený ručný papier zo zvyškov papiera). Budeme potrebovať materiál podľa fotografie a opäť to nebude najsuchšia procedúra :-).
Najprv som naskladala na kôpku 10 vrstiev toaletného papiera, z ktorého som pomocou vyrezávacej šablóny vyrezala kruh a položila ho na gumenú pečiatku s vianočným motívom.
Do stredu kruhu som naliala vodu (tak akurát, aby papier nebol utopený vo vode a nebol priveľmi mokrý). Prstom som papier opatrne pritláčala na pečiatku tak, aby sa vzor z nej otlačil na papier. Postupovala som rovnako aj malým uteráčikom, ktorým som vodu čiastočne odsávala. Hurá, mokrý výsledok :-).
Papier som nechala uschnúť. Aby sa okraje nezačali strapkať je potrebné ich spevniť PVA lepidlom (rovnaký postup, ako je opísaný vyššie v texte).
Kruhový výrez som si na začiatku celého procesu robila preto, aby som ho neskôr použila na takúto ozdobu. Bude buď na vianočný stromček alebo poslúži ako visačka na vianočný darček. Celú procedúru (embossovania pomocou pečiatky) som zopakovala dvakrát a medzi oba embossované kruhové výrezy z toaletného papiera som kvôli spevneniu vlepila rovnako veľký kruhový výrez z bieleho papiera vyššej gramáže. Kruhy som predierkovala postupne, ako som ich priliepala k sebe. Čiže, najprv na prvý embossovaný kruh, potom po prilepení bieleho papiera a nakoniec na druhý embossovaný kruh. Dierkovať naraz všetky vrstvy by vzhľadom na hrúbku bolo dosť obtiažne. Do pripravenej dierky som prevliekla konopný špagát a embossovaný kruh dozdobila lepenkovými výrezmi malých hviezdičiek.
EMBOSSOVANIE POMOCOU PEČIATKY S OPEČIATKOVANÍM
Druhou možnosťou embossovania pomocou pečiatky je papier pred embossovaním opečiatkovať. Použila som rýchloschnúci čierny atrament a tentoraz silikónovú pečiatku, ktorú som pred pečiatkovaním položila na akrylový blok. Opäť som naskladala na seba 10 vrstiev toaletného papiera a napečiatkovala naň anjela. Tak ako som to mala položené na stole, som opatrne papier aj s pečiatkou (bez toho, aby som pohla pečiatkou ) otočila papierom nahor. Ešte raz som prstami prehehla po papieri, aby sa bol anjel napečiatkovaný poriadne.
Potom nasledoval rovnaký postup ako pri predchádzajúcom popise – naliať do stredu papiera vodu, popritláčať papier na pečiatku prstami a potom uteráčikom odsať vodu a hotovo. Okraje upraviť trhaním, kým je papier vlhký (ak uznáte, že ich chcete mať na pohľadnici alebo inom projekte otrhané). Po uschnutí je najoptimálnejšie papier už iba strihať do požadovaného tvaru. Neodporúčam po embossovaní vyzerávať na Big Shote, pretože sa znehodnotí embossovaný reliéf. A nezabudnite si PVA lepidlom zafixovať okraje :-).
Ja som toho svojho anjela použila do vianočnej pohľadnice, kde som ho zarámovala do rámika vyrezaného pomocou vyrezávacej šablóny. Základ je z červeného papiera vyššej gramáže. Potom som vrstvila biely a červený vianočný dizajnový papier. Nakoniec som nalepila zarámovaného anjela a rámik som dozdobila bielymi výrezmi vetvičiek a vianočnou ružou, ktorú som vyrezala pomocou vyrezávacích šablón. Do stredu kvietka som nalepila samolepiacu perličku. Nechýba ani pečiatka so slovenským vianočným textom :-).
EMBOSSOVANIE POMOCOU VYREZÁVACÍCH ŠABLÓN
Poďme naspäť k suchému embossovaniu, kde využijeme materiály, ktoré sú primárne určené na iné použitie. Prvou pomôckou, ktorou sa dá embossovať sú vyrezávacie šablóny. Ja som si na ukážku vybrala vyrezávaciu šablónu glóbusu a puzzle. Budem nimi embossovať v Big Shote, kde vymením jednu rezaciu podložku za silikónovú podložku + špeciálnu embossovaciu podložku (je o niečo tenšia a z iného materiálu ako klasická vyrezávacia ).
Vrstvenie v Big Shote je nasledovné:
hrubá základná doska,
klasická vyrezávacia doska,
silikónová podložka,
papier, ktorý chcem embossovať (v mojom prípade kraftový papier),
vyrezávacia šablóna (bude embsossovať, nie rezať),
špeciálna embossovacia doska.
Glóbus embossovaný pomocou vyrezávacej šablóny je použiteľný z oboch strán :-). Ja som si ho vystrihla a použila na vytvorenie 3D efektu.
Výsledkom bola takáto jednoduchá pánska pohľadnica, kde som na základ horčicovej farby nalepila embossovaný dizajnový papier zo sady Terra Incognita. Použila som embossovaciu kapsu s cestovateľským motívom. Papier som pretrela hnedou atramentovou poduškou Distress Ink, rovnako ako prúžok iného papiera embossovaného embossovacou kapsou s motívom hodín. Nasledoval vyskladaný 3D glóbus a napečiatkovaný nápis.
Rovnako, ako v predchádzajúcom prípade, som v druhej ukážke použila vyrezávaciu šablónu puzzle. Výsledkom je embossovaný papier použiteľný z oboch strán.
Motív embossovaného, ako aj vyrezaného puzzle som použila do takejto pánskej pohľadnice
EMBOSSOVANIE POMOCOU PLASTOVÝCH ŠABLÓN
Pri suchom embossingu sa dá využiť aj plastová šablóna určená pre mixed media.
Vrstvenie v Big Shote je nasledovné:
hrubá základná doska,
červená prídavná podložka B
klasická vyrezávacia doska,
silikónová podložka,
papier, ktorý chcem embossovať (v tomto prípade jemne broskyňový papier),
plastová šablóna na mixed media,
špeciálna embossovacia doska.
Výsledkom je pekne embossovaný papier opäť použiteľný z oboch strán :-).
Takto embossovaný papier som použila do narodeninovej pohľadnice, kde som ho po okrajoch vzoru obstrihla, zhruba v tretine preložila a tak využila obe strany (embossingu aj debossingu) naraz. Na zvýraznenie reliéfu som použila hnedú pečiatkovaciu podušku Distress Ink. Podklad je z broskyňového papiera vyššej gramáže, ktorý som komplet prelepila z prednej časti dizajnovým papierom zo sady Terra Incognita. Naň prišiel preložený embossovaný papier s kvietkovým motívom, na ktorý som ešte nalepila transparentné perličky. Neodpustila som si motýlika (toľko kvetov nemôže byť bez motýľa :-)) a výzdobu som doplnila napečiatkovaným nápisom, ktorý som obstrihla nožnicami.
Pri embossovaní hrubšieho a pevnejšieho papiera (napríklad kraftového) pomocou plastovej šablóny je vhodné ho pred embossovaním jemne osprejovať vodou. Dosiahne sa tým lepší výsledok. Ukážka na porovnanie – oba papiere sú embossované rovnakou šablónou. Na na tom vpravo reliéf sotva vidieť, naľavo je papier, ktorý som pred embossovaním osprejovala vodou.
EMBOSSOVANIE A FARBENIE KRAFTOVÉHO PAPIERA
A na záver som si nechala jednu ohromnú vec – špeciálnu úpravu kraftového papiera. Po úprave sa papier výborne embossuje pomocou embossovacích káps a preto som to zaradila do tohto seriálu. Prvýkrát som sa s tým stretla u skvelej dizajnérky Sheeny Douglass a chcem vám jej postup spracovania papiera sprostredkovať. Ide o “papierovú kožu”. Papier touto úpravou získa nielen vzhľad, ale aj mäkkosť, akú má koža. Budeme upravovať kraftový papier vyššej gramáže (200-300g/m2). Potrebujeme na to vodu a tekutý glycerín. Ja som však nemala glycerín a v lekárni mi vedeli objednať iba litrovú fľašu – čo by mi vystačilo aj na 2-3 životy :-). Mala som však k dispozícii malý dezinfekčný gél, ktorý nosím stále v kabelke a ten obsahoval glycerín.
Upozornenie: Nie každý dezinfekčný gél obsahuje glycerín, treba použiť iba ten s glycerínom alebo samotný glycerín.
Pripravte si teda kraftový papier, vodu, tekutý glycerín alebo dezinfekčný gél s glycerínom, prázdny rozprašovač, štetec, embossovaciu kapsu, atramentové podušky Distress Ink (ja som použila červenú Barn Door a hnedú Vintage Photo), teplovzdušnú pištoľ a Matte/Glossy Gel (matný alebo lesklý). Dá sa použiť aj lak na vodnej báze Matte/Glossy Varnish (čiže opäť matný alebo lesklý). Dobré je pracovať na nepremokavej podložke.
Dezinfekčný gél som riedila v pomere 1:4 (1 diel dezinfekčný gél s glycerínom a 4 diely vody). Ak použijete samotný glycerín, rieďte ho v pomere 1:7 (1 diel glycerínu a 7 dielov vody). Takto vytvorenú tekutinu prelejte do fľaše s rozprašovačom.
Upozornenie: Ak použijete dezinfekčný gél, netraste ním kvôli premiešaniu, napení sa a potom sa nedá rozprašovať! Stači naliať na gél alebo glycerín vodu, to je na premiešanie postačujúce.
Kraftový papier som výdatne touto zmesou nasprejovala a rukami poťapkala, aby poriadne nasiakol. To isté som urobila aj z druhej strany papiera. Po chvíli papier zmäkol, a vtedy som ho nakrčila do guličky. Po nakrčení som ho z guličky opatrne rozbalila a bol stále smädný :-). Tak som ním poutierala zvyšnú tekutinu z podložky (ak sa vám zdá, že papier nie je dostatočne nasiaknutý, opakujte postrek glycerínovou vodou) a opäť 2 x nakrčila do guličky a vystrela. Krčenie je dôležité pre dosiahnutie “vrások” na koženom papieri. Potom som papier čiastočne vysušila teplovzdušnou pištoľou, aby nebol úplne mokrý, ale iba dostatočne vlhký.
A šup s papierom do embossovacej kapsy a prelisovať v Big Shote. Ako vidíte, papier ešte stále obsahoval dosť vody, pripravte si niečo na poutieranie embossovacej kapsy. Nebuďte netrpezliví, embossujte papier vlhký, nie mokrý! Aby ste potom nečistili nielen embossovaciu kapsu, ale aj Big Shot :-). Papier som opäť dosušila teplovzdušnou pištoľou.
Po úplnom vysušení je papier mäkkučký ako koža, treba mu len pridať správnu farbu. Začala som farbiť priamo červenou atrametovou poduškou a potom hnedou. Ako vidíte, nebola som trpezlivá a začala som farbiť nedostatočne vysušený papier, a tým na ňom ostala výrazne odlišná farba, ktorá nezmizla ani po úplnom vysušení. Najlepšie je nechať naembossovaný papier sušiť cez noc a až potom ho zafarbiť. A aj nanesený atrament treba nechať poriadne zaschnúť.
Po vysušení atramentu som papier natrela tenkou vrstvou lesklého laku (Glossy Varnish) a vysušila teplovzdušnou pištoľou.
Voilà, embossovaná “papierová koža” :-).
Pre porovnanie: vľavo dole papierová koža natretá lakom – lesklým Glossy Varnish a vpravo hore papierová koža natretá matným gelom Heavy matte gel. Pri použití gélu (Heavy Matte alebo Glossy gel) ostal papier o niečo mäkkší ako pri použití laku (Matte alebo Glossy Varnish). A či si vyberiete lesklú alebo matnú verziu “papierovej kože” je iba na vás :-).
Embossovanou „papierovou kožou“, lesklou aj matnou, som ozdobila malé darčekové krabičky. Samotná krabička je z bieleho papiera vyššej gramáže, ktorého dizajn som vytvorila pečiatkami.
Hotovo. Týmto dielom seriál o suchom embossingu uzatváram.
Ak v budúcnosti ja alebo aj ostatné členky design tímu objavíme niečo zaujímavé k tejto téme, rozhodne si to nenecháme pre seba :-).
Želám príjemné tvorivé chvíle.