Tvorím s… kraft papierom

Dnes som si pre vás pripravila článok s inšpiráciami, ako sa dá využiť pri tvorení kraft papier.

Ja ho mám veľmi rada, rada a naozaj veľa s ním tvorím, takže tento článok bude pomerne dlhý. Mojou najobľúbenejšou kombináciou je kraft papier v spojení s bielou farbou. Rada ho kombinujem aj s lepenkovými výrezmi, jutou a ľanovými šnúrkami.

Kraft papier používam veľa na priania. Na priania môžete použiť už pripravené základy z kraft papiera, ale keďže kraft papier je dosť pevný, základy na priania si hravo pripravíte sami. Ak si chcete pohľadnicový základ z kraft papiera spraviť sami, odporúčam použiť ryhovaciu podložku a knihársku kosť, aby ste si pekne naryhovali čiaru, kde základ prehnete, a prehnutie bude pekné rovné, papier sa pri prehnutí nebude krčiť (kraft papier je veľmi pevný, a v mieste preloženia často ostáva pri zloženej čiare akoby pokrčený).

Priania, ktoré som z neho spravila, by som rozdelila do troch častí – blahoželania k rôznym príležitostiam, vianočné priania a svadobné priania. Jednou z prvých pohľadníc – gratulačných, bolo takéto bohato ozdobené prianie v prírodnom štýle:

Prianie je na bielom základe, použila som výrez kraft papiera, jutovú stuhu, pečiatku naembossovanú bielym práškom, dve visačky z kraft papiera a lepenkové výrezy – ozdobné rozetky, drobné motýle, nápis „blahoželáme“ a veľkého motýľa. Na koniec som ešte pridala pár enamelových bodiek.

Potom nasledovalo pár jednoduchých malých prianí, ku ktorým stačia pečiatky, biely prášok na embossing a biele gélové pero:

Ale aby to nebolo stále len o kraft papieri a bielej farbe (aj keď ďalej v článku sa táto kombinácia bude ešte hojne vyskytovať), pripravila som aj takéto jesenné prianie s darčekovou krabičkou:

Na prvý pohľad vyzerajú jednoducho, ale vyhrala som sa s nimi. Všetky listy som si nakreslila na biely papier, nafarbila sprejmi, vysušila a vystrihla. Všetky listy, okraje priania aj krabičky som po okrajoch tupovačom nafarbila hnedou farbou. Pečiatka s nápisom je naembossovaná zlatým práškom. No a na záver som pridala pár samolepiacich kamienkov.

Samostatnou kategóriou sú u mňa vianočné priania. Určite som ich už v minulosti pár ukázala, ale keďže je ich strašne veľa, do dnešného článku som vybrala tri. Prvým je jednoduché prianie na kraft základe s pečiatkou (opäť naembossovanou bielym práškom) , lepenkovým výrezom a bielym orámovaním gélovým perom:

Druhým je prianie opäť v kombinácii hnedá – biela. Z bieleho papiera som raznicou vysekla biele vločky, naukladala som ich do tvaru venca, pridala ľanovú šnúrku s rolničkou, nápis, orámovanie a biele enamelové kvapky:

V podobnom štýle je aj posledné, tretie prianie, akurát veniec som vyskladala z hviezd vyrazených z farebných vianočných papierov:

A napokon sú tu svadobné priania. Väčšinou sú v podstate veľmi jednoduché:

Biely základ, dve vrstvy kraft papiera, jutová alebo biela čipka, ľanová šnúrka a lepenkové výrezy.

Ak máte radi embossing, dajú sa takto spraviť aj svadobné priania:

Na obe priania som použila pečiatku ornamentu, nápis a biely embossovací prášok. Prvé som okrem bielej čipky ozdobila pečiatkou motýľa, ktorého som naembossovala na vellum a vystrihla (môžete použiť aj tieto skvelé pečiatky s motýľom, ku ktorým sú aj vyrezávacie šablóny, a vyhnete sa strihaniu). Druhé som ozdobila len papierovým kvetom.

Pri svadobnej tematike by som vám rada predstavila aj knihy hostí, ktoré som robila s použitím kraft papiera. Ako prvú som spravila takúto knihu z hrubej lepenky, spojenú otváracími knihárskymi krúžkami:

Je ozdobená jutovou stuhou, výrezmi v tvare srdca, papierovými ružami, výrezmi lístkov a manželského páru. Ani som nečakala, aký bude mať úspech, ale už som ju robila niekoľko krát – aj s drobnými obmenami:

Ale svadobná kniha z kraft papiera sa dá spraviť aj jednoduchšie zdobená – stačí hrubšia čipka, lepenkový rámik a nápis:

Pri svadobnej téme nemôžem vynechať veľmi obľúbené poďakovania rodičom – jedným z najobľúbenejších je toto veľké poďakovanie z kraft papiera s bielou čipkou, stuhou a jutovým špagátom, je otváracie a text je vo vnútri:

a svadobné oznámenia:

Text je vytlačený na bielom papieri hnedou farbou, aby pekne ladil so základom z kraft papiera. Biela kartička je na kraftový základ nalepená 3D penovou páskou a previazaná jutovým špagátom. Vyzerajú jednoducho, ale pri vyrobení stého si to už myslieť prestanete 🙂

Od svadobnej témy a témy pohľadníc by som sa rada posunula ku krabičkám a darčekovým obalom, na ktoré je kraft papier vďaka jeho pevnosti naozaj ideálny. Niekoľkokrát som z neho spravila darčekový obal na čokoládu. Ten si môžete poskladať, alebo použiť už pripravený základ. Z tohto hotového základu som spravila jeden mikulášsky, ktorý som vám bližšie predstavila v tomto článku minulý rok, takže o ňom dnes písať nebudem:

Druhú darčekovú krabičku na čokoládu som si vyrobila sama:

Je ozdobená farebným scrapbookovým papierom, nálepkami a enamelovými perličkami a bola vyrobená pre pani učiteľku mojej Ali, darovala jej ju na konci školského roka v prvej triede.

Okrem krabičiek na čokoládu sa z kraft papiera dajú spraviť aj iné darčekové krabičky. Napríklad takáto krabička na drobné sladkosti alebo sušené ovocie, ktorú som ukázala v tomto článku:

Alebo krabička na drobný darček s malým prianím:

Krabička a prianie sú ozdobené bielymi vločkami (pečiatky), lepenkovými výrezmi, malými šiškami a drobnosťami na aranžovanie vo vianočnej tematike.

Ďalšia darčeková krabička je tiež vianočná:

Ozdobená je modelovacou pastou, ktorú som naniesla špachtľou cez šablónu a vysušila. Na ňu som prilepila gázu, lepenkové vločky a skladané papierové rozety z novinového papiera s vintage gombíkmi.

Na konci článku by som ešte rada ukázala pár najmenších vecí, ktoré robím z kraft papiera – visačky. Jednu som pripravila ako inšpiráciu pre novú challenge:

Pierka, stan a mesiac sú pečiatky na bielom papieri, po celej ploche nafarbené tupovaním farbami v pečiatkových poduškách, vystrihnuté a tupované ešte po okraji. Na visačku som ešte otlačila pár pečiatok a tieto vystrihnuté obrázky som nalepila PVA lepidlom alebo 3D samolepiacimi vankúšikmi.

Visačky z kraft papiera robím aj na Vianoce:

Používam na ne raznicekruh Jumbo a vrúbkovaný kruh Jumbo. Do kruhu z bieleho papiera som cez Big Shot vyrezala vločku (pomocou šablóny) a prilepila som ho na vrúbkovaný kruh. Do stredu každej vločky som dala enamelovú bodku. Vločky, ktoré mi ostali, som použila na hnedé kruhové visačky, takže mám vlastne dva typy visačiek z jedného rezania 🙂

Z týchto kruhov som spravila aj niekoľko zdobenejších vianočných visačiek:

Sú ozdobené vianočnými lepenkovými výrezmi, štruktúrovacou hmotou, malými šiškami, lístkami z papiera, ľanovou šnúrkou a aranžérskymi drobnosťami.

A nakoniec ukážem ešte dve svadobné visačky – poďakovania:

Prvá je úplne jednoduché srdiečko s bielym nápisom – pečiatkou „Ďakujeme“. Pri druhej som pridala úžasnú pečiatku bicykla pre dvoch. Jednoduché, výstižné, na darčeky pre svadobných hostí.

A to je koniec dnešného článku. Ak ste sa dočítali až sem, ďakujem, a prajem krásny deň 🙂

One thought on “Tvorím s… kraft papierom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *