Scrapbooking je slovo odvodené z dvoch anglických slov: „výstrižok“ a „kniha“. Je to technika handmade tvorby, ktorá sa využíva pri tvorbe pohľadníc, zápisníkov, visačiek, albumov, receptárov, layoutov a iných projektov. Je to spôsob zdobenia, ktorý zahŕňa písaný text, fotografie, spomienkové predmety, rôzne ozdoby, výstrižky z časopisov, listy a iné drobnosti. Môžete ňou tvoriť osobné projekty, darčeky pre blízkych alebo výrobky na zákazku podľa želania niekoho iného. Niekto to nazýva hobby a niekto životný štýl 😉
K scrapbookovej tvorbe potrebujete len fantáziu a kvalitný materiál. Papiere by mali byť „acid and lignin free“, čiže bez kyselín, ktoré spôsobujú starnutie a zažltnutie papiera, aby vydržal dlhé roky. Ďalej sa vyrába mnoho rozličných druhov ozdôbok, ako svorky, lepenkové výrezy, nálepky, kvietky, buttony a iné ozdoby. K dispozícii sú tiež špeciálne lepidlá a médiá na túto techniku. Všetko nájdete v našom e-shope www.organizatorka.sk.
Cardmaking znamená vyrábanie pohľadníc. Kto tvorí hlavne pohľadnice, tak ten sa môže zaradiť skôr do cardmakingu ako do scrapbookingu. Rôzne články a návody na „cardmaking“ tvorbu nájdete TU.
Pop-up pohľadnica je skladaná pohľadnica, ktorá vytvára 3D efekt tým, ako je vyskladaná alebo nejakým detailom, ktorý vystupuje (alebo vyskakuje) z nej. Návod na výroby pop-up pohľadnice nájdete TU.
K pop-up pohľadniciam sa môže zaradiť aj skladaná pohľadnica, ktorá sa volá easel card. Viac o easel card sa dočítate TU.
Foamiran je obľúbený penový materiál, ktorý vám pomôže vyčarovať drobné a milé ozdoby ako sú kvietky či lístky, ktoré v tomto prevedení vyzerajú ako živé. Viete si z nich tvoriť ozdoby na scrapbookové projekty aj na nescrapbookové projekty, napr. brošničky.
Layout je scrapbooková stránka. Väčšinou sa tvorí z veľkého štvorcového papiera 30×30 cm, ale aj z menšieho 15×15 cm. Layout vždy obsahuje fotografiu alebo obrázok, ktorý sa rôznorodo ozdobí. Tvorca layoutu má za úlohu vytvoriť zaujímavú kompozíciu, vybrať vhodnú fotografiu (alebo viac fotografií) a premyslieť si text, ktorý tam doplní. Layouty môžete zakladať do špeciálnych albumov, do klasických zakladačov, do handmade albumov alebo si ich môžete zavesiť na stenu, či zarámovať. Na blogu Vintage Craftinmg nájdete hneď niekoľko VIDEOtutoriálov na výrobu layoutu. Zaujímavé články s fotopostupmi na výrobu layoutov nájdete TU.
Girlanda je závesná dekorácia využívaná na ozdobenie exteriéru či interiéru a pri akejkoľvek príležitosti. Či robíte záhradnú párty, svadobnú hostinu alebo narodeninovú oslavu, určite jej nájdete miesto na stene alebo v zátiší stromov. Minigirlandy sa dajú krásne využiť aj v scrapbookových projektoch. Viac o girlande sa dočítate TU.
Sketch je náčrt (nákres), kde máte zobrazenú kompozíciu jednotlivých komponentov na projekte. Sketch sa tvorí na inšpiráciu pre tvorbu layoutov a pohľadníc, a často sa s nimi stretnete v zahraničných i slovenských challenge. Je vhodný na tvorenie pre začiatočníkov i pokročilých, lebo vám napovie, kde máte umiestniť fotografiu a kde text. Vždy pri nich vyskúšate niečo nové – či už to je iná kompozícia projektu, ako ste zvyknutí, alebo využitie ozdôbok, ktoré pravidelne nepoužívate.
Tag je v preklade z angličtiny visačka. Takúto visačku môžete vkladať do albumov, využiť ako záložku, zavesiť na darčekovú tašku alebo ju vytvoriť ako alternatívu k pohľadnici. Tag je zdobenejší a prepracovanejší ako klasická visačka, na ktorú ste zvyknutí. Viac o tagu sa dočítate TU.
Exploding box je v preklade vybuchovacia krabička. Je to zdobená krabička v tvare kocky. Keď nadvihnete jej viečko, tak všetky steny krabičky padnú a odhalí sa obsah. Dovnútra môžete dať peňažný dar, venovanie na kartičke, drobný dar alebo 3D projekt (napr. 3D tortu od výrobcov lepenkových a drevených výrezov Wycinanka).
Art journal je akýsi spôsob sebavyjadrenia prostredníctvom farieb, motívov, materiálov a rôznych technik (najmä mixed media techniky). Ide tam o nespútanú slobodu v tvorbe. Art journaling nemá žiadne pravidlá či limity. Je to tiež priestor, kde si môžete vyskúšať rôzne techniky, odtiene farieb a prácu so sprejmi na nečisto.
December Daily je mini-album, notes a zápisník v jednom, ktorý slúži na to, aby ste si v ňom zdokumentovali každý decembrový deň. Nalepíte si tam fotografie, napíšete journaling a pridáte drobné spomienkové maličkosti. Ďalej si tam môžete zapísať plány na december, recepty, zoznam darčekov, ktoré plánujete vyrobiť alebo kúpiť pod stromček vašim blízkych a podobne. Je to váš december v kocke.
Remake znamená prerábka, inými slovami recyklácia, pri ktorej dáte nejakej nepotrebnej veci nový život. Alebo jej len dáte iný šat, ak je už nemoderná alebo sa vám nepáči. Rôzne nápady na recykláciu nájdete TU.
Shaker je v preklade z angličtiny chrastítko alebo hrkálka. Prostredníctvom tohto interaktívneho detailu môžete vytvoriť na svojom projekte peknú ozdôbku, s ktorou sa bude chcieť každý hrať. Pohľadnica, na ktorej je využitá táto hrkálka, sa nazýva shaker card. Viac o takejto hrkálke sa dočítate TU.
Chipboard je kartónová alebo lepenková ozdôbka, ktorá sa používa na ozdobenie projektov.
Rub-on je transférový obrázok alebo niečo ako papierová tetovačka. Rub-on majú na vnútornej strane lepidlo, preto ich jednoducho aplikujete na akýkoľvek povrch.
Svorka je kovová ozdoba v rôznych druhoch a motívoch, ktorá sa využíva k prichyteniu ozdôb na projekt bez použitia lepidla. Okrem tejto praktickej funkcie má aj silnú estetickú funkciu. Viac o svorkách sa dočítate TU.
Journaling sa rozumie ako tvorba zápiskov. Vyrábajú sa na to aj tzv. journalingové kartičky, kde môžete písať svoj vlastný text, a vkladajú sa do vreciek v albumoch, na pohľadniciach alebo na iných projektoch. Journaling sa využíva najmä v Project Life.
Doodling je niečo ako čmáranie len tak, kde automaticky bez premýšľania vytvárate jednoduché alebo na seba nadväzujúce čmáraniny. Môžete tak vydúdlovať rámiky, obrázky a ozdobné nápisy na papier, krabičku alebo iný projekt.
Project Life je zdokumentovanie svojho každodenného života cez fotografie, zápisky a spomienkové predmety. Na PL sa vyrábajú špeciálne albumy, kartičky, nálepky a vnútorné fóliované stránky, kde sa vkladajú kartičky a fotografie. Je to akýsi scrapbookový denníček. Viac o PL sa dočítate TU.
ATC kartičky sú zberateľské ručne ozdobené kartičky. Skratka ATC znamená Artistic Trading Cards. Karty ATC majú klasický rozmer zberateľských (napr. hokejových či baseballových) kartičiek, čiže 8,9 cm x 6,4 cm. Kartičky sa nepredávajú, ich putovanie je len otázkou výmeny a dohody medzi účastníkmi. Vďaka nim je možné nájsť kontakty po celom svete, vzájomne spoznať svoju tvorbu a čo je najlepšie, mať ju doma vo svojom albume. Predná strana karty je rôznorodo ozdobená podľa rukopisu autora. Zadná strana obsahuje kontakt na autora – jeho meno, webovú stránku a adresu. Môže obsahovať taktiež dátum výroby. Zvyčajne sa ATC nevyrábajú hrubšie ako 0,5 cm a to z dôvodu uskladňovania v špeciálnych albumoch s fóliovými vreckami. Vymieňajú si ich medzi sebou dvaja alebo viacerí tvorcovia, ktorí sa vopred dohodnú na téme kartičiek a podľa počtu účastníkov výmeny sa určí, koľko ATC je potrebné vyrobiť.
Zápich je dekorácia na špáratku alebo špajdli, ktorá sa zapichuje do kytíc, kvetináčov (ku kvietkom a bylinkám) alebo koláčikov pre ich skrášlenie a označenie. Najväčšie uplatnenie majú pri svadbách, oslavách a letných grilovačkách. Viac o zápichoch sa dočítate TU.
Challenge je v preklade z angličtiny výzva. Týmto pojmom sa označujú tvorivé súťaže o zaujímavé ceny. Vždy sa určí téma, sketch alebo moodboard challenge, podľa ktorého sa tvorí. Je to výzva pre scraperov, aby vyskúšali tvoriť v danej téme a posunuli hranice svojej tvorby.
Moodboard je inšpirácia v podobe koláží rôznych fotografií, ktorá udáva určitú tému. Má vám navodiť atmosféru a inšpirovať vás k tvorbe v tejto tematike.
Tupovanie je nanášanie farby na papier pomocou tupovacieho štetca alebo tupovacej špongie. Na tupovací štetec nanesieme farbu a tú potom jeho pritláčaním alebo otieraním nanášame na papier. Týmto spôsobom je možné farbu nanášať na okraje a rohy papiera, na určité miesta na papieri cez šablóny alebo na celú plochu papiera. Viac o tupovaní sa dočítate TU.
Vintage štýl má starý a opotrebovaný vzhľad. Aj nová vec vo vintage štýle vyzerá ako niekoľko desaťročí stará vec s bohatou históriou. Scraper môže zvoliť v tomto štýle prezdobenosť, minimalizmus, tmavé farby alebo pastelové farby. Vintage štýl môžeme vidieť v drobnostiach, akými sú „zničené“ (rozstrapkaté) okraje papiera, tupované papiere či ozdoby, kvapky farby (prípadne kávy alebo čaju), zažltnutý papier, útržky zo starých novín, staré fotografie, elementy (pre horúci embossing), využitie starých látok, čipky alebo jutoviny.
Simple & clean štýl je minimalistický štýl tvorby, kde pracujete s minimálnym množstvom materiálu. V tomto štýle tvoria tí, ktorých heslo je „v jednoduchosti je krása“. Prezentuje uhľadenosť a čisté línie.
Mixed media je technika, pri ktorej sa tvorí s farbami všetkých druhov, pastami, gessom, inkoustami, tušovými atramentmi, pečiatkovacími poduškami, gélmi, lepidlami, sprejmi a podobne. Využívate tam maximum svojej fantázie a schopnosti pracovať s rôznorodým materiálom, farbami, médiami a vhodnými pomôckami. Viac o mixed media technike sa dočítate v našom mixed media seriáli.
Watercoloring v slovenčine znamená akvarelové maľovanie. Využitie na pohľadniciach, obrazoch a hobby projektoch je nekonečné. Vďaka akvarelovým farbám a akvarelovému papieru si ľahko a rýchlo vytvoríte krásne a unikátne pozadia a farebné papiere. Alebo si pomocou týchto farieb vymaľujete svoje opečiatkované obrázky. Viac o watercoloring sa dočítate TU.